Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Otwierają Park Bracki. Jest się czym chwalić. Żadnej betonozy!

POLKOWICE. Na 12 sierpnia władze gminy Polkowice zaplanowały otwarcie Parku Brackiego(tereny zielone przy ul.Dąbrowskiego).  – Przyszedł czas, by otworzyć to miejsce wspólnie z polkowiczanami i z dobrą energią. Serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnego spędzenia czasu wśród zieleni zrewitalizowanego niedawno parku. Będą atrakcję dla najmłodszych oraz muzyka na żywo – zachęca burmistrz Polkowic Łukasz PUŹNIECKI.

Zaplanowane na otwarcie Parku Brackiego atrakcje rozpoczną się  w piątek 12 sierpnia o godz. 17 i potrwają do godz. 22.

Otwierają Park Bracki. Jest się czym chwalić. Żadnej betonozy!

Tysiące nasadzeń, w tym drzewa, krzewy i ogród różany. Inteligentne oświetlenie, ścieżki spacerowe o nawierzchni mineralnej, ławki, toaleta, stojaki na rowery i plac do organizacji wydarzeń kulturalnych. Tak po rewitalizacji wygląda park przy ulicy Dąbrowskiego w Polkowicach.

To jedna z większych zielonych inwestycji w Polkowicach, zrealizowana z prawie pięciomilionowej puli, jaką gmina pozyskała na realizację projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”, dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Zakres prac w parku był bardzo szeroki.

– Kontrakt opiewa na ponad dwa milionów złotych – mówi Tomasz Duszyński, kierownik referatu inwestycji w urzędzie gminy. – Zrealizowaliśmy zakres, który został dofinansowany z programu zielonej i niebieskiej infrastruktury w wysokości 514 tysięcy złotych. Zmieniliśmy strukturę nasadzeń, przewidzianą pierwotnie w projekcie, więcej jest krzewów. Tym samym utrzymaliśmy naturalny charakter tego parku, ale plan tysiąca róż został zrealizowany – dodaje.

Są nowe ławki i oświetlenie. Zniknęły bariery architektoniczne – zamiast schodów powstały pochylnie. Jest również plac o nawierzchni granitowej, przeznaczony do organizacji różnych wydarzeń, w zależności od potrzeb. Uwagę zwraca nowy układ komunikacyjny.

– Zostały rozebrane płyty betonowe, a betonu, proszę mi wierzyć, było grubo, nawet do 25 centymetrów głębokości – mówi Paweł Ochędzan, wykonawca prac. – Główne ścieżki w całości są mineralne, w stu procentach przepuszczalne i to, co mnie cieszy, to fakt, że nawet po ulewnych deszczach nigdzie nie ma kałuży. Cała woda wsiąka i wykorzystywana jest przez rośliny. Niestety, ostatnio pogoda jest ekstremalna i często rośliny albo zrzucają liście, albo te liście więdną. Pielęgnacja polega na podlewaniu i odpowiednim nawożeniu roślin. Jeśli po okresie wegetacyjnym nie będą one żyły, zostaną wymienione w ramach gwarancji – dodaje.

Park przy ul. Dąbrowskiego jest jednym z trzech w Polkowicach, które przechodzą całkowitą metamorfozę. Na ukończeniu są prace w parku przy ul. Kopalnianej, a kolejne trwają w parku przy ul. Chocianowskiej na os. Polkowice Dolne. Z mniejszych, acz także ważnych zielonych inwestycji jest park kieszonkowy u zbiegu ulic Głogowskiej i Targowej. Wspomnieć też trzeba o zagospodarowaniu glinianek, gdzie mieszkańcy mogą spędzić wolny czas wśród drzew. Zieleni przybywa również dzięki założeniu, że każda duża inwestycja ma uwzględniać nowe nasadzenia. Przykładem tego jest około 600 drzew posadzonych wzdłuż alei Jana Pawła II.

– Utrzymanie czystości w gminie, dbanie o zieleń i miejsca rekreacji to kluczowe zadania samorządów – przypomina Łukasz PUŹNIECKI, burmistrz Polkowic. – Jesteśmy konsekwentni w tych działaniach. Co więcej, jesteśmy konsekwentni w zazielenianiu gminy i tworzeniu nowych miejsc do wypoczynku dla mieszkańców – podkreśla.

Powiązane wpisy