Wiemy kto poprowadzi pierwszy pociąg do Chocianowa
CHOCIANÓW. Po 22 latach Chocianów ,dzięki współpracy władz Urzędu Marszałkowksiego z władzami Chocianowa, zrywa z wykluczeniem kolejowym. Od 11 grudnia br. rozpoczyna się regularne kursowanie pociągów na trasie Legnica - Chojnów- Biała Dolna- Rokitki - Chocianów. 6-8 par połączeń i czas przejazdu na tej trasie to ok. 40 minut. Kilka dni wcześniej nastąpi uroczystość otwarcie zrewitalizowanej po latach linii kolejowej i przejazd historycznego pociągu KD dla zaproszonych gości i laureatów licznych konkursów organizowanych w Chocianowie a dotyczących historii miasta, Dolnego Śląska i kolejnictwa.
My zdradzimy kto poprowadzi historyczny pociąg. Władze Kolei Dolnośląskich mocno przywiązujece znaczenie do budowania dolnośląskiej tożsamości firmy zaproponowały aby za sterami historycznego pociągu zasiadł MARIUSZ LIPTAK, maszynista, mieszkaniec Chocianowa.
Okazuje się, że pan Mariusz 14 grudnia 2008 roku ruszył ze stacji Kłodzko Gł. w kierunku Legnicy prowadząc PIERWSZY w historii pociąg Kolei Dolnośląskich. Mariusz LIPTAK po dziś dzień prowadzi pociągi, którymi podróżują pasażerowie KD. A ponieważ jest mieszkańcem Chocianowa to powierzenie mu kierowanie pierwszym po 22 latach pociągiem KD wydaje się czymś naturalnym .
– Przywrócenie połączeń kolejowych do Chocianowa to efekt wielu rozmów, a także zaangażowania ze strony gminy. Dzięki tej inwestycji blisko ośmiotysięczny Chocianów uzyska bezpośrednie połączenie z Legnicą, Wrocławiem i innymi miejscowościami na Dolnym Śląsku – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Regularnie przejmujemy lokalne linie kolejowe w celu ich rewitalizacji oraz ponownego uruchomienia połączeń, bo chcemy, aby Dolnoślązacy mogli swobodnie poruszać się koleją po całym województwie i móc docierać nią także do większych komunikacyjnych węzłów. Regionalna kolej dosłownie otwiera okno na świat – dodaje.
Chocianów jako kolejne dolnośląskie miasto zyska na nowo połączenie kolejowe. Pociągi Kolei Dolnośląskich pojadą do Legnicy, ale kolejarze chcą zapewnić też dogodną przesiadkę na kursy do Wrocławia i dalej w Polskę i świat
Przypomnijmy , że pierwszą udaną reaktywacją trasy kolejowej przez województwo dolnośląskie był remont linii do Trzebnicy. Od tego czasu udało się też odnowić linię do Bielawy, a Polskie Linie Kolejowe - z udziałem unijnych funduszy z regionalnego programu operacyjnego dla Dolnego Śląska - wyremontowały też trasy z Wrocławia do Sobótki i Świdnicy oraz do Jelcza-Miłoszyc.
Rozpoczęły się także prace związane z likwidacją wykluczneia kolejowego Świeradowa Zdroju( połączenie przez Mirsk, Gryfów Śląski do Lwówka Śl.). Najprawdopodobniej w listopadzie zostaną podpisane stosowne dokumenty rozpoczynające rwitalizację połączeń kolejowych z Legnicy do Złotoryi i Jerzmanic.