Związek Pracodawców pomaga rozwinąć skrzydła
POLKOWICE. Piątą, jubileuszową edycję Programu Mentoringowego zakończył Związek Pracodawców Polska Miedź. Po raz pierwszy, po tę nowoczesną i efektywną formę podnoszenia kompetencji pracowników, sięgnęły Urząd Gminy Polkowice oraz Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, jako nowi członkowie ZPPM.
W uroczystej konferencji na zakończenie piątej edycji programu wzięli udział mentorzy oraz mentees ze wszystkich odsłon projektu. Był czas na podsumowania, wspomnienia, a także ocenę oraz analizę przeprowadzonych wśród uczestników ankiet.
– Przede wszystkim ideą naszego programu są zmiany. Zależy nam na tym, żeby wpływał on na zmiany kompetencji, ale i zmiany w życiu. Program daje też odwagę do ich wprowadzenia – mówi Elżbieta Dunaj, koordynatorka programu. – Przez wiele lat byłam trenerem oraz szkoleniowcem i zauważyłam, że szkolenia same w sobie nie są do końca skuteczne. Zaraz po takim szkoleniu czy warsztatach wszystko zapominamy i to nie prowadzi do tego, że się zmieniamy. Tymczasem program mentoringowy, dzięki temu, że co jakiś czas odbywają się spotkania z mentorem „jeden na jednego”, że dostajemy zadania, wypróbowujemy w życiu zawodowym czy też osobistym różne metody, powoduje, że faktycznie zaczynamy się zmieniać. Utrwalamy sobie rzeczy, które są dla nas ważne. Myślę, że dzięki temu skuteczność tego programu szacuje się na mniej więcej 70 procent w porównaniu ze szkoleniami – dodaje.
Program mentoringowy to miejsce, w którym kadra z różnych firm członkowskich Związku Pracodawców Polska Miedź może bezpłatnie uczyć się od najlepszych ekspertów i menedżerów z Zagłębia Miedziowego w relacji „mistrz-uczeń”. O tym, jak bardzo udział w tym projekcie jest wartościowy i satysfakcjonujący z punktu widzenia samych mentorów może świadczyć fakt, że poświęcają oni swój czas, dzielą się wiedzą i pracują dobrowolnie i bez wynagrodzenia.
– Przede wszystkim ten program jest pisany na nowe czasy, które mamy. Ja biorę jako mentor udział w trzeciej edycji z kolei. Wcześniej miałem mentee bezpośrednio w firmach, w których pracowałem. Teraz są to osoby z zewnątrz, które potrzebują zmiany i chcą się rozwijać. Cieszę się niezmiernie, że mogę się podzielić swoim przeszło trzydziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Za każdym razem te osoby potem do mnie dzwonią i mówią, że im się udało. I to jest najwspanialsza sprawa – mówi Bohdan Pecuszok, jeden z mentorów.
– Po raz pierwszy wystąpiłem w roli mentora, wcześniej brałem udział jako mentee. Uważam, że w jednej i drugiej roli zrealizowałem cele, które założyłem. Bardzo się cieszę z rozwoju swojego mentee i z tego, że osoba, która ze mną współpracowała naprawdę osiągnęła swoje cele i na sam koniec bardzo chwaliła sobie sam program. Czekam na kolejną edycję. Mam nadzieję, że będzie się on rozwijał, bo jest wartością dodaną całego Zagłębia Miedziowego – mówi Marek Wachnik, jeden z mentorów w programie.
Nad organizacją i przebiegiem całego procesu czuwa profesjonalna kadra ZPPM.
– Najpierw zajmuję się rekrutacją do programu, następnie parowaniem osób na podstawie przede wszystkim ankiet, ale i tego, że większość osób znamy, a samych mentorów znamy doskonale i wiemy, kto do kogo może pasować, i jakie obszary dany mentor będzie najlepiej rozwijał. Później organizujemy grupowe warsztaty i spotkania, informujemy o konferencjach, o naszych różnych przedsięwzięciach, w których udział mogą brać uczestnicy programu – mówi Barbara Stelmach, manager ds. organizacyjnych i szkoleń ZPPM.
Sam program, jego formułę i organizację doceniają też osoby mentorowane.
– To jest świetna opcja dla osób, które chciałyby na jakiś czas zatrzymać się, pomyśleć o swoim dotychczasowym życiu zawodowym, jak i pozazawodowym oraz zetknąć się z ekspertami, którzy korzystają z profesjonalnych narzędzi mentoringowych. W tym programie możemy dostać informację zwrotną na temat naszych mocnych stron, na których możemy budować i obszarów, które stanowią dla nas na dany moment bariery. Z perspektywy osoby, która pracuje z nami w kontakcie „jeden na jeden” możemy się znacznie więcej o sobie dowiedzieć i też zdecydowanie zmienić perspektywę patrzenia i poszerzyć horyzonty – mówi Jolanta Bartkowiak, mentee piątej edycji.
– Pracowałam tu nad samą sobą. To była praca z emocjami, z własnymi lękami, ambicjami. Czasami moja mentorka uświadamiała mi, że mam jedno zdrowie i życie, i że powinnam odnaleźć balans. Do programu zachęcił mnie mój szef. Teraz, z perspektywy czasu widzę, że to był bardzo dobry pomysł – mówi Klaudia Beker, mentee piątej edycji.
Program Mentoringowy powstał pięć lat temu, a jego inicjatorką i pomysłodawczynią jest szefowa Związku Pracodawców Polska Miedź – Beata Staszków.
– Najbardziej jestem zadowolona z poziomu satysfakcji zarówno mentorowanych, jak i mentorów. Okazuje się, że ten program spełnia oczekiwania w nim pokładane. Poziom satysfakcji jest bardzo wysoki. Blisko 90 proc. respondentów wypowiedziało się, że byli zadowoleni z programu i ten program spełnił ich oczekiwania. Jedną z cech tego programu jest to, że nasi podopieczni, nasi mentorowani nabierają odwagi do zmian, stają się bardziej otwarci na innych, stają się również bardziej świadomi siebie. Są to cechy dla przyszłych przywódców i bardzo mnie cieszy to, że bierzemy czynny udział w ich kształtowaniu – podsumowała Beata Staszków, prezes ZPPM. – Mentorami w naszymi programie są doświadczeni menedżerowie z regionu, a osobami mentorowanymi, czyli „mentees” są pracownicy wyznaczeni przez firmy członkowskie do tego, aby rozwijać ich kompetencje. Jak do tej pory, przez nasz program przewinęło się 96 osób oraz 45 mentorów. Jest to duży sukces. Jest to program dobrze zorganizowany, ustrukturyzowany. Zapraszamy wszystkich do nas, którzy chcieliby poświecić czas na rozwijanie kompetencji młodych managerów i firm członkowskich ZPPM i mamy nadzieję, że będziemy go kontynuować przez najbliższe lata. Jesteśmy w trakcie rekrutowania do szóstej edycji programu. Serdecznie zapraszam.
Konferencja podsumowująca piątą edycję programu była jednocześnie inauguracją szóstej odsłony. Na koniec uczestnicy spotkania wzięli udział w inspirującym wykładzie dr Agnieszki Taurogińskiej-Stich pt. „Świat wartości lidera w praktyce – sprawdzianem wielkości przywództwa w organizacji”.