Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rocznica pacyfikacji ZG „Rudna” (FOTO)

POLKOWICE. Wspomnienia, wzruszenia, pamięć – KGHM i gmina Polkowice uczciły 40. i 41. rocznicę Pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna. Górnicy, bohaterowie wydarzeń z 17 grudnia 1981 roku, otrzymali odznaczenia państwowe i wyróżnienia od spółki. W rocznicę brutalnej pacyfikacji kopalni "Rudna" przez oddziały ZOMO uczestnicy i zaproszeni goście przeszli 8-kilometrową drogę, którą przed laty strajkujący górnicy kopalni  uciekali przed pałkami milicjantów, gazem łzawiącym do centrum Polkowic.

Rocznica pacyfikacji ZG „Rudna” (FOTO)

 Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwie w kościele pw. Św Barbary na polkowickim Rynku. W kościelnych ławach zasiadło kierownictwo KGHM Polska Miedz z prezesem zarządu Tomaszem ZDZIKOTEM na czele, władze samorządowe Polkowic, władze powiatu polkowickiego a rangę wydarzenia podkreślała obecność parlamentarzystów Zagłębia Miedziowego, posłów: Krzysztofa KUBOWA, Wojciecha ZUBOWSKIEGO i Piotra BORYSA oraz radnych Sejmiku Dolnośląskiego : Piotra KARWANA i Pawła KURY

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się pod pomnik „Górnikom Polskiej Miedzi”. Tutaj wieńce, wiązanki kwiatów i znicze złożyli m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki wraz ze swoimi zastępcami – Ewą Kowalik , Sebastianem Sypko i przewodniczący Rady Miasta Zdzisławem Synowcem, prezes zarządu KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot, parlamentarzyści oraz starosta polkowicki Kamil Ciupak  oraz bohaterowie tamtych dni dziś skupieni głównie w Stowarzyszeniu Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego. – Nie byłoby takich Polkowic jakie znamy obecnie, nie byłoby takiego Zagłębia Miedziowego bez tego ważnego wydarzenia. W grudniu 1981 roku pracownicy zakładów górniczych Rudna upomnieli się bowiem nie tylko o sprawy pracownicze, ale przede wszystkim o wolną i solidarną Polskę. W Polkowicach pamiętamy o tamtych bohaterach – powiedział nam burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Po marszu na cechowni ZG Rudna odbyła się dalsza część uroczystości. Wystąpił chór górniczy, wręczono odznaczenia państwowe i resortowe. 

Podczas obchodów odczytane zostały listy od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Premiera RP Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

– Miedziowi Górnicy zapisali karty polskiej historii patriotyzmem, odwagą i bohaterstwem. Rocznicowe uroczystości stanowią zatem sposobność do wyrazów wdzięczności za poświęcenie, nadzieję i urzeczywistnianie solidarnościowych idei wszystkim tym osobom, które podjęły wolnościowe dzieło i wytrwały w walce o wolną i demokratyczną Polskę. Łącząc się z Państwem w tych szczególnych chwilach, nisko chylę czoła przed bohaterami grudniowych dni, przekazując wyrazy najwyższego szacunku. Dziękuję również organizatorom za pielęgnowanie pamięci i kultywowanie patriotycznych ideałów, bowiem historia to pamięć, a bez nich nie ma przyszłości narodu – przekazała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Premier Mateusz Morowiecki w okolicznościowym liście napisał: – W tym ponurym czasie byli jednak ludzie, którzy od razu wiedzieli, jak reagować na przemoc i zabicie wolnościowych pragnień. Górnicy kopalni „Rudna”, organizując strajk okupacyjny, chcieli wykrzyczeć swoją niezgodę i sprzeciw wobec władzy, która postanowiła zniewolić naród. Świadomi niebezpieczeństwa, zorganizowali strajk, brutalnie spacyfikowany przy pomocy gazów łzawiących, granatów hukowych i wojska. Nie było ofiar, ale bolesne represje dotknęły wielu jego uczestników. Mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy zachowali odwagę, godność i nie dali się złamać. Jesteśmy im winni cześć i najwyższe uznanie.

– Pełni wdzięczności dziękujemy strajkującym i tym, którzy ich wspierali za ten akt wielkiej odwagi, za to, że wystąpili także w naszym imieniu. Pamiętamy, jak w tych najbardziej ponurych pierwszych dniach stanu wojennego oczy milionów Polek i Polaków wpatrywały się z nadzieją w największe zakłady pracy, bo w ich odczuciu tylko one mogły wymusić na rządzących ustępstwa. Górnicy z „Rudnej” stanęli na wysokości zadania. A w zasadzie należałoby powiedzieć, że nie było innej możliwości, bo tutejsza „Solidarność” była jedną z największych i najczynniejszych organizacji zakładowych – podkreślił w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Rocznica Pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna to dla całej naszej społeczności szczególne wydarzenie. Brutalnie stłumiona akcja górników była największym na Dolnym Śląsku protestem ludzi, którzy chcieli wolności dla swojej Ojczyzny. Oddajemy hołd bohaterom, którzy pokazali swoją siłę, odwagę i miłość do kraju. Sprzeciwili się komunistycznemu reżimowi i z narażeniem zdrowia i życia stanęli przeciw ówczesnej władzy. Bez odwagi i poświęcenia górników z KGHM nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski – powiedział podczas uroczystości Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 Przypomnijmy, że 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Reakcją na rozpoczęte prześladowania i internowania działaczy „Solidarności” było rozpoczęcie w ZG "Rudna" strajku okupacyjnego, do którego dołączyło kilkuset górników z ZG „Polkowice” i ZG „Lubin”. Ogółem w strajku wzięło udział, według różnych przekazów historyków, od 5500 do nawet 7000 osób. 17 grudnia oddziały ZOMO dokonały pacyfikacji kopalni Rudna.

Fot.  Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/17-12-22-rocznica-pacyfikacji-rudnej-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}

Powiązane wpisy