Światowy Dzień NGO-sów
POLKOWICE. W Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych odbyło się spotkanie burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego z przedstawicielami polkowickich stowarzyszeń. Zaangażowanym organizacjom w działalność trzeciego sektora, czyli tzw. NGO-som wręczono podziękowania za pracę społeczną i charytatywną. – Dzisiejsze spotkanie to przede wszystkim forma podziękowania stowarzyszeniom z okazji Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych za ich pracę, którą nierzadko urząd nie jest w stanie wykonać, właśnie w tym trzecim sektorze związanym z bardzo wrażliwą działalnością społeczną - mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Dziękuję za ciężką pracę, za wypełnianie tej luki łączącej pomoc społeczną nie tylko ze sferą urzędową, ale również w innych sektorach takich jak sport czy zdrowie. To właśnie organizacje pozarządowe są tym filarem, który wzmacnia i buduje społeczeństwo obywatelskie i za to jestem im bardzo wdzięczny – podkreśla burmistrz.
Gmina Polkowice od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi (społecznymi i sportowymi) w zakresie realizacji zadań publicznych związanych z szeroko rozumianą opieką społeczną, zdrowotną i rozwojem sportu. Działania te są prowadzone zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawą o sporcie i uchwałą w sprawie warunków i trybu finansowania rozwoju sportu w gminie Polkowice.
– Realizując zadania z zakresu pożytku publicznego gmina udziela dotacji na działania zdrowotne, społeczne i sportowe. W 2023 roku z budżetu gminy przekazano kwotę ponad 11 mln zł wspierając 21 stowarzyszeń społecznych i 21 klubów sportowych. Z zadań korzysta łącznie 5800 uczestników –informuje Andrzej Zięcina, dyrektor wydziału sportu i inicjatyw lokalnych w urzędzie gminy. – Dotacje gminne obejmują bardzo szeroki wachlarz działań w obszarze społecznym, począwszy od bogatych tematycznie szkoleń, wykładów i prelekcji, zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych, pakietów zdrowotnych, wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, dofinansowania do zakupu specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego czy wsparcia w postaci paczek żywnościowych. Działania sportowe realizowane wspólnie z klubami sportowymi obejmują 18 dyscyplin sportowych. To zarówno sport amatorski traktowany zdrowotnie i rekreacyjnie, jak i sport zawodowy, odbywający się na arenach krajowych i zagranicznych – podkreśla.
NGO-sy są siłą napędową działań realizując m.in. wartościowe projekty edukacyjne, kulturalne, sportowe, których adresatem są seniorzy, młodzież czy rodziny z dziećmi. Dzisiaj NGO-sy są już nie tylko kojarzone z działalnością charytatywną. To prężnie działające organizacje pozyskujące środki zewnętrzne na swoją działalność skupiające wokół siebie duże grupy wolontariuszy i sympatyków.
– Nasza organizacja zajmuje się przede wszystkim wsparciem osób z niepełnosprawnościami, poza tym prowadzimy zajęcia ceramiczne dla prawie każdej grupy wiekowej w gminie Polkowice. Na zajęcia ceramiczne rocznie uczęszcza ponad 600 osób. Jeżeli chodzi o sam warsztat terapii zajęciowej mamy osoby głównie z niepełnosprawnościami intelektualnymi – mówi Stanisław Rapczuk, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej. – Dzięki wsparciu, które otrzymujemy z budżetu gminy w ramach powierzonego zadania jesteśmy w stanie prowadzić pracownię ceramiczną i dzięki temu z cyklicznych zajęć tak wielu mieszkańców może korzystać. Podobnie jest jeżeli chodzi o warsztat terapii zajęciowej, dzięki wsparciu z gminy możemy tych zadań realizować znacznie więcej nuż standardowy warsztat terapii zajęciowej w Polsce – podkreśla.
Organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami stanowią istotny element rehabilitacji społecznej, ale też zawodowej tej grupy społeczeństwa.
– Realizujemy działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ich aktywizacji społecznej i zawodowej. Zajmujemy się również jako eksperci dostępnością dla osób z niepełnosprawnością, jak również self-adwokaturą, czyli samorzecznictwem i rozwijamy bardzo mocno współpracę międzynarodową, jeżeli chodzi o wsparcie i prawa osób z niepełnosprawnościami. Współpraca z gminą Polkowice jest niezbędna do naszego funkcjonowania. Możemy sięgnąć po środki, które zapewnią naszym odbiorcom możliwość funkcjonowania, rozwijania usług środowiskowych ta współpraca z samorządem daje nam tą możliwość – wyjaśnia Małgorzata Karlak–Kąca, wiceprezes Fundacji Eudajmonia.
Praca dla lokalnej społeczności, dzięki której nasze miasto może pochwalić się przyjazną i wspólnie budowaną atmosferą zasługuje na szacunek i uznanie.
W tym wyjątkowym dniu życzymy wszystkim organizacjom dużo wytrwałości i determinacji oraz wielu nowych i kreatywnych inicjatyw, które będą zmieniały, kształtowały i uatrakcyjniały otaczającą nas rzeczywistość.