Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Certyfikat „Przyjazny Urząd” dla Polkowic

POLKOWICE. Prestiżowy certyfikat otrzymują urzędy wyróżniające się wysoką jakością obsługi klienta, profesjonalizmem w działaniu oraz wysokim poziomem kompetencji fachowych zatrudnionych kadr. Przyznają je specjaliści z Instytut Zarządzania i Rozwoju Jakości w Katowicach dokonując wielostopniowej oceny funkcjonowania kandydatów.

Certyfikat „Przyjazny Urząd” dla Polkowic

W Sali Balowej Pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie pod Warszawą odbyła się uroczysta Gala Finałowa II edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Instytucji Administracji Publicznej „Przyjazny Urząd”. W jej trakcie wręczono certyfikaty oraz statuetki tym jednostkom sektora administracji z całej Polski, które pozytywnie przeszły procedurę certyfikacyjną badającą standardy zarządzania jakością i relacjami z klientem. W gronie 26 wyróżnionych podmiotów znalazł się Urząd Gminy Polkowice.

U progu nowej kadencji Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic podkreślał, że zamierza skupić się na jeszcze lepszym wsłuchiwaniu się w potrzeby mieszkańców gminy, poprawie ich zadowolenia z tego, że żyją w Polkowicach. Jednym z przejawów szeroko rozumianego zadowolenia mieszkańców jest jakość obsługi interesariuszy w Urzędzie Gminy. Przypominamy, że w maju ubiegłego roku burmistrz zainicjował w polkowickim Urzędzie Gminy zmianę struktury organizacyjnej.

- Wprowadzamy proces oczekiwanych zmian, zaczynając od swojego funkcjonowania. Najkrócej zasadniczy cel można ująć w ten sposób – mniej rutyny, więcej kreatywności. Chciałbym tę zasadę stosować i popularyzować we wszystkich miejscach i instytucjach, na które mam wpływ. Styl zarządzania gminą  musi być jeszcze bliższy ludziom i bardziej przyjazny – mówi wówczas włodarz Polkowic.

Odwaga w zakresie zmian została doceniona przez Kapitułę Konkursu „Przyjazny Urząd”.

- To bardzo ważne, by na bieżąco analizować sposób funkcjonowania urzędu i w zależności od potrzeb wprowadzać zmiany mające za cel jeszcze lepsze jego funkcjonowanie – mówił profesor Przemysław Żukiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, jeden z członków Kapituły oceniającej zgłoszone do konkursu jednostki administracji publicznej. Wraz z prof. Żukiewiczem w skład Kapituły weszli - prof. Arkadiusz Kowalski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Wojciech Wytrążek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prof. Bartosz Mickiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. Paweł Churski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne, bo to efekt codziennej, jakże  trudnej i wartościowej pracy wykonywanej przez moich współpracowników z Urzędu Gminy. Bez ich zaangażowania i kreatywności nie byłoby tej nagrody – mówi burmistrz Wabik.

Przyznanie certyfikatów „Przyjazny urząd” zostało poprzedzone wielostopniową analizą funkcjonowania zgłoszonych urzędów.

– Kapituła oceniająca urzędy przygląda się różnym aspektom pracy danej jednostki: od obowiązujących w urzędzie procedur obsługi klienta, po jakość jego strony internetowej czy polityki informacyjnej. Eksperci wydają swój werdykt na podstawie wielu źródeł, takich jak analiza ankiety konkursowej wypełnianej przez urząd, analiza aktów prawnych regulujących zasady pracy urzędu (np. regulaminów wewnętrznych), badanie funkcjonalności rozwiązań (np. informatycznych) udostępnianych klientom, analiza opinii interesariuszy zewnętrznych urzędu, monitoring mediów i wiele innych. Eksperci mogą też wcielać się w rolę interesantów danego urzędu i bezpośrednio sprawdzać jakość obsługi, z wykorzystaniem metody tzw. tajemniczego klienta  – wyliczała wczoraj podczas gali Kamila Przeniosło, Prezes Zarządu Instytutu Zarządzania i Rozwoju Jakości w Katowicach.

W Gali Finałowej Konkursu, zorganizowanej w Pałacu Polskiej Akademii Nauk, wzięło udział blisko 100 osób – przedstawicieli sektora administracji publicznej, nauki i biznesu.
W imieniu burmistrza Wiesława Wabika, statuetkę oraz dyplom odebrał Konrad Kaptur, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Polkowice. W gali towarzyszył mu Paweł Paździor odpowiedzialny w Urzędzie Gminy między innymi za prowadzenie fanpage na facebooku.

Część programu Gali Finałowej stanowił wykład prof. Przemysława Żukiewicza na temat roli innowacji w działalności urzędów w Polsce i na świecie.

Certyfikat „Przyjazny Urząd” przyznawany jest na okres 12 miesięcy.

Powiązane wpisy