Stawiają na trzeźwość kierowców
CHOJNÓW. W Komisariacie Policji w Chojnowie został zamontowany ogólnodostępny alkomat do badania stanu trzeźwości. Każdy chętny może samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości, żeby mieć pewność, czy może wsiąść za kierownicę pojazdu.
W poczekalni Komisariatu Policji w Chojnowie został zamontowany ogólnodostępny alkomat zakupiony przez Burmistrza Miasta Chojnów do samodzielnego i bezpłatnego badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Każdy, kto będzie odczuwał potrzebę zbadania swojego stanu trzeźwości, zanim usiądzie za kierownicą samochodu może przyjść do chojnowskiego komisariatu i się przebadać.
Ogólnodostępny alkomat ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Taka profilaktyka będzie miała wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach. Każda chętna osoba, będzie mogła przyjść do legnickiej komendy i wykonać samodzielnie badanie stanu trzeźwości.
Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już usiąść za kierownicą pojazdu.
5 września br. Komenda Miejska Policji w Legnicy otrzymała urządzenie do badania stanu trzeźwości od Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice. Alkomat cieszy się wśród legniczan bardzo dużym zainteresowaniem. W ciągu niespełna dwóch tygodni skorzystało z niego ponad 300 osób.
Przypominamy, że niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy osoba, która podejrzewa, że może być pod wpływem alkoholu, sama przyjeżdża na badanie samochodem.
Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.