Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstaje fabryka Oetikera (FOTO)

LEGNICKIE POLE. Symbolicznym wbiciem łopaty w Legnickim Polu rozpoczęła się budowa zakładu szwajcarskiej firmy Oetiker na terenie Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomiczniej S.A. Kompleks produkcyjny nowego inwestora będzie miał powierzchnię 10000 m² i zostanie wybudowany w czasie zaledwie 8 miesięcy na działce o wielkości 5,4 hektara. Szwajcarski inwestor będzie zaopatrywał branżę motoryzacyjną i produkcyjną w najwyższej jakości opaski zaciskowe i szybkozłączki. Rozpoczęcie produkcji jest planowane w połowie 2018 roku. W zakładzie znajdzie pracę ok. 100 wysoko kwalifikowanych pracowników. 

Dr Thomas Meier-Bickel, Prezes Zarządu Oetiker Group powiedział, że chciałby za każdym razem współpracować z tak odpowiedzialnymi partnerami jak władze Legnickiego Pola i zarząd legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Powstaje fabryka Oetikera (FOTO)

Nowy zakład zostanie wybudowany na terenie przylegającym do istniejącej już zakładów: Faurecja i Centrum Logistycznego DPD. - Szukaliśmy dla naszego partnera idealnego terenu do tego typu inwestycji i "zwiedziliśmy" całą zachodnio-południową część Polski od Dolnego Śląska po Kraków - powiedziała Marta Żołnierska z METRO Plan spółka z o.o. - Wizytowaliśmy 20 terenów, prowadziliśmy rozmowy z samorządami i ostatecznie nasz partner forma Oetiker zdecydował się na ten teren i proszę mi wierzyć, ze dokonaliśmy najlepszego wyboru.

Witold Lech Idczak, prezes LSSE S.A.: - Z satysfakcją mogę mówić o boomie inwestycyjnym na terenach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest wzrost zatrudnienia o 30 procent, rośnie liczba nowych inwestycji, pojawiają się nowi inwestorzy. Nie oszukujmy się - jest dobra pogoda dla polskiej gospodarki i dla nas jest także ogromne wsparcie rządu. Ogromne znaczenie ma także  -mówię o naszej perspektywie- bardzo dobra współpraca z samorządami zarządzającymi terenami inwestycyjnymi . Są konkretne działania z naszje strony, pełna współpraca z samorządami jak w tym przypadku z władzami Legnickiego Pola i to rodzi sukces. To nie koniec niespodzianek gospodarczych w tym roku. Za kilka dni otwieramy nowa inwestycję w podstrefie Środa Ślaska, a potem coś bardzo dużego, ale nie mogę zdradzić w której części LSSE bo objęci jesteśmy klauzulą tajemniczości. Legnica i najbliższe okolice znakomicie wykorzystują geograficzne i gospodarcze położenie. Autostrada, finiszująca w naszej części droga  S-3, położenie nacisku na szkolenie wysoko kwalifikowanej kadry - to sprawia, że jesteśmy łakomym kąskiem dla kolejnych inwestorów. 

Henryk BABUŚKA, wójt Legnickiego Pola nie kryl satysfakcji: - Za mojej kadencji to czwarta inwestycja, którą pojawia się w naszej podstrefie LSSE. A która kolejna? Powiem szczerze, ze mogę się pomylić, ale chyba 13. To nie tylko nowe miejsca pracy, ale przede wszystkim pieniądze zasilające kasę gminy. Ta kwota powoli zbliża się do 5 milionów i jest to bardzo znacząca kwota w budżecie Legnickiego Pola. Te pieniądze pozwalają na zmienianie gminy, na modernizację dróg itp. Jesteśmy w stałym kontakcie z prezesem Strefy i mogę zdradzić, ze na finiszu są negocjacje dotyczące przekazania terenów w Nowej Wsi legnickiej pod obszar inwestycyjny LSSE. To są tereny, na którym jakiś czas temu prywatny inwestor planował wybudowanie plazmowej spalarni odpadów komunalnych. Wracając do spraw bieżących wprawdzie nie prowadziliśmy jakiś specjalnych badań marketingowych, ale z licznych rozmów z mieszkańcami całej gminy wiem, ze coraz więcej mieszkańców naszej gminy znajduje pracę w zakładach pracy na terenie LSSE. Stąd pojawiające się sugestie, postulaty o utworzeniu gminnej stałej komunikacji, która pozwoliłaby skomunikować wszystkie miejscowości naszej gminy z podstrefą LSSE. 

Dodajmy iż po wybudowaniu hali produkcyjnej (9000 m) i budynku logistycznego (1000 m) wstępna produkcja rozpocząć się ma już w kwietniu 2018 roku. Szwajcarzy nie wykluczają iż fabryka zostanie rozbudowana o kolejną dużą halę i centrum magazynowe.

Fot. Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/wydarzenia/20-09-17-wbicie-lopaty-legnickie-pole-fot-ewa-jakubowska{/gallery}

Powiązane wpisy