Rusza Gminny Budżet Obywatelski 2018
CHOJNÓW. Boisko do siatkówki, a może siłownia plenerowa? Jeśli masz pomysł, co warto byłoby wybudować w twojej miejscowości, możesz się nim podzielić. Właśnie ruszyła III Edycja Gminnego Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Do wydania jest 306 tys. zł na zadania i inwestycje, zaproponowane przez mieszkańców Gminy Chojnów. – To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na to, czego brakuje mieszkańcom Gminy Chojnów na co dzień. Jeżeli wychodząc z domu widzimy, że w okolicy przydałby się plac zabaw lub wiata rekreacyjna, to dzięki budżetowi obywatelskiemu mogą się one tam pojawić. Mieszkańcy naszej Gminy jako jedni z niewielu gmin wiejskich na Dolnym Śląsku mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskutowania o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu. W ubiegłym roku program cieszył się ogromną popularnością. Mam nadzieję, że i ten rok przyniesie ciekawe pomysły i kreatywne rozwiązania ulepszania naszych małych ojczyzn – mówi Wójt Gminy Chojnów, Andrzej Pyrz.
Z roku na rok inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością. Mieszkańcy Gminy chętnie dzielą się swoimi projektami, a najlepsze z nich zostają później zrealizowane. Za pieniądze z budżetu powstały m.in. siłownie plenerowe, place zabaw, ogrodzenia obiektów rekreacyjno – sportowych czy dodatkowe punkty oświetleniowe. – To fantastyczny pomysł – komentuje pani Magdalena, mama 2-letniej Oliwki. – Moja córka nie wyobraża sobie spaceru bez skorzystania z placu zabaw, który powstał niedaleko naszego domu – zachwala inwestycję kobieta.
Tegoroczny budżet, tak samo jak poprzedni, będzie realizowany w całej Gminie Chojnów, a środki finansowe będą rozdzielane na każdą miejscowość. Całkowity budżet to 306 tys. zł. Pieniądze mogą być przeznaczone na realizację projektów należących do katalogu zadań własnych gminy. Do tej pory największą popularnością cieszyły się wnioski dotyczące zwiększenia atrakcyjności i poprawy estetyki wsi, tj. budowa siłowni zewnętrznych, budowa placów zabaw i miejsc rekreacyjno- sportowych.
Wnioski do GChBO będzie można składać w terminie od 23 października do 30 listopada 2017 r. Głosowanie zaplanowano na 14 stycznia 2018 r. Wyniki poznamy pod koniec stycznia.
Koszty projektów w poszczególnych miejscowościach gminy Chojnów nie mogą przekroczyć następujących kwot:
22000: Rokitki,
18000: Okmiany,
17000: Biała, Goliszów,
15000: Krzywa,
14500: Niedźwiedzice, Osetnica,
12500: Jerzmanowice,
11500: Budziwojów, Konradówka, Stary Łom,
11000: Witków, Zamienice,
10000: Biskupin, Jaroszówka,
9000: Czernikowice, Dobroszów, Gołaczów, Groble, Michów, Piotrowice, Strupice,
8000: Gołocin, Kolonia Kołłątaja,
7000: Dzwonów, Pawlikowice,
6000: Witkówek.
Jak zgłosić własny projekt:
1. Najpierw należy wypełnić formularz. Wnioski są dostępne urzędzie lub na stronie www.gmina-chojnow.pl
2. Do każdego formularza trzeba dołączyć listę z podpisami 20 osób, które popierają nasz projekt.
3. Powinieneś też przygotować wstępny kosztorys projektu. Musimy sprawdzić ile nasza miejscowość ma do wydania pieniędzy w budżecie partycypacyjnym. Każdy projekt musi być przypisany do danej miejscowości z Gminy Chojnów.
4. Projekt musi być spełniać kilka warunków:
- musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku, w tym przypadku 2018 r.
- teren, na którym zlokalizowany jest projekt, powinien być ogólnodostępny, aby mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy Gminy Chojnów,
- w zakres budżetu GCHBO nie wchodzą wydatki związane z remontem dróg oraz z remontem i wyposażeniem świetlic wiejskich.