Zielona energia już płynie w Prochowicach
PROCHOWICE. Rozpoczęła działalność pierwsza w gminie Prochowice - i zarazem największa w powiecie legnickim - elektrownia fotowoltaiczna. Na terenach gminy o powierzchni 10 hektarów legnicka firma EWG zamontowała 17 tysięcy paneli fotowoltaicznych. - Jestem szczęśliwa i zarazem dumna iż gmina Prochowice przyłączyła się w ten sposób do miejsc w Polsce stawiających na Odnawialne Źródła Energii - powiedziała Alicja SIELICKA, burmistrz Prochowic. - Dzisiaj -jak poinformowały PSE- przed południem, elektrownie fotowoltaiczne w Polsce oddawały do sieci moc wynoszącą ponad 2180 MW. Powstała na peryferiach Prochowic( wjazd od strony Legnicy - przyp. red.) elektrownia fotowoltaiczna ma moc 4,67 MW więc można powiedzieć iż mamy swój wkład w zieloną energię w Polsce.
Burmistrz Sielicka nie ukrywa, że wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej EWG Legnica to początek bardzo mocnego stawiania przez gminę na zieloną energię.
Waldemar NAZAREWICZ członek zarządu EWG Legnica: - Powodzenie inwestycji pn. elektrownia fotowoltaiczna opiera się na dwóch nogach. pierwsze to tereny a druga "noga" to możliwość przyłączenia się do sieci. Prochowice idealnie spełniały te warunki. W tym konkretnym przypadku wszystko idealnie się zgrało dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Prochowicach. Traktujemy tę inwestycję pilotażowo. Nie planujemy rozbudowy tej akurat elektrowni. W tej kwestii jesteśmy ograniczani możliwościami przyłączeń do sieci energetycznej. TAURON musi rozbudować liczbę Głównych Punktów Zasilania(GPZ). Docelowo w prochowickiej elektrowni fotowoltaicznej pracować będzie kilkanaście osób.
Burmistrz Sielicka nie ukrywa, że chciałaby mieć na co dzień do czynienia z tak profesjonalnym inwestorem jak firma EWG. Co gmina ma z powstania elektrowni fotowoltaicznej ? Alicja SIELICKA uśmiecha się: - Przede wszystkim konkretny wpływ pieniędzy do gminnej kasy z tytuły podatków. Po drugie w świat idzie czytelny przekaz, że gmina Prochowice jest przyjazna zielonej energii. Uchylę rąbka tajemnicy, ale w kolejce stoją kolejni potencjalni inwestorzy w tym jeden prawdziwy gigant, który jest zainteresowany wybudowaniem elektrowni na gruntach o powierzchni 100 hektarów. Zmieniamy plany zagospodarowania przestrzennego tak by potencjalni inwestorzy mieli ułatwione zadanie. Inwestorzy są zainteresowani gruntami gminnymi,jak i prywatnymi. Elektrownia fotowoltaiczna to nie tylko źródło czystej energii, pozwalające ograniczać emisję CO2, ale także inwestycja dająca możliwość obniżenia rachunku za energię elektryczną i pozwalająca na generowanie dodatkowego zysku. Zainteresowanie elektrowniami fotowoltaicznymi w Polsce jest coraz większe – wynika to z tego, iż koszty zakupu technologii w ostatnich latach spadały, wydajność produkcji energii elektrycznej wzrasta, a sytuacja prawna zaczyna się coraz bardziej klarować. Główną zaletą budowy elektrowni fotowoltaicznej jest duża przewidywalność produkcji – niezależnie czy świeci słońce czy jest zachmurzenie, ponieważ elektrownie słoneczne wykorzystują zjawisko światła rozproszonego. Mamy taki długofalowy plan rozwoju OZE w naszej gminie i zdradze iż za kilka lat wpływy do budżetu gminy z tego tytułu będą miały znacząca pozycje w gminnym bilanasie a to pozwoli na realizację innych inwestycji na terenie gminy.
.