Przebudują kultowy camping. Powstanie baza turystyczno-kulturalna jak marzenie!
LEGNICKIE POLE. Największą inwestycją w gminie Legnickie Pole zaplanowaną do realizacji w 2023 roku będzie budowa bazy turystyczno-kulturalnej opartej o Bitwę pod Legnicą 1241 wraz z przebudową campingu. Na to zadanie Gmina pozyskała w ramach Polskiego Ładu w sumie 9 900 000 zł. Do tego dojdzie własny wkład z budżetu gminy.
Rafał PLEZIA, wójt gminy Legnickie Pole: - Projekt funkcjonalno- użytkowy w zakresie inwestycji przewiduje: budowę budynku kulturalno-sportowo-rekreacyjnego wraz z instalacjami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania obiektu, wykończeniem i wyposażeniem. W skład budynku wchodzić będą: sala wielofunkcyjna ze sceną wyposażoną w elementy nagłośnienia i oświetlenia, sala restauracyjna z barem przeznaczona na minimum 48 miejsc siedzących oraz zespołem pomieszczeń kuchennych, zespół pomieszczeń biurowo- administracyjnych dla jednostki Gminy, pokoje gościnne wraz z pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi- 9 pokoi przeznaczonych dla 24 osób, sala szkoleniowa/świetlica. Plan przewiduje także budowę wolnostojącego budynku socjalnego na potrzeby campingu wraz z instalacjami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania obiektu ,wykończeniem i wyposażeniem. Będzie to pięć budynków rekreacyjnych całorocznych, wolnostojących w technologii modułowej, pięć stanowisk dla kamperów lub przyczep kempingowych (utwardzone miejsca postojowe z płyt ażurowych), pięć stanowisk obozowania dla namiotów, jurta mongolska o średnicy 10m na potrzeby warsztatów i zajęć grupowych, dwóch budynków pomocniczo- magazynowych wolnostojących, scena plenerowa o wymiarach 10mx12m wraz z kanałem technologicznym i, utwardzonym placem przed sceną.
W planach wspomnianego projektu jest budowa toru łuczniczego ponieważ Legnickie Pole nie zapomina o swojej tożsamości, której nieodłącznym elementem dawnych czasów było strzelanie z łuku. Mało kto wie, że bez rozgłosu powstaje Akademia Łucznica o wdzięcznej nazwie "TATAR", w której sztuki mistrzowskiego posługiwania się łukiem uczyć będą Katarzyna SZAŁAŃSKA i Józef BAŚCIUK. Czyli najlepsi w swoim łuczniczym fachu...
Dodajmy, że powstanie kuchnia plenerowa z wiatą i miejscem do spożywania posiłków (w skład których wchodzić będą: stoły zewnętrzne z ławkami umożliwiającymi
spożywanie posiłków, zewnętrzne grille, piec chlebowy), miejsce wyznaczone na ognisko, niezbędna mała architektura i infrastruktura (droga wewnętrzna zapewniająca obsługę terenu, utwardzone dojścia do budynków oraz wszystkich elementów zagospodarowania terenu, ławki parkowe, pojemniki na odpady, stojaki na rowery, punkty czerpania wody, , infrastruktura oświetleniowa) . Rzecz jasna nastąpi uporządkowanie terenu istniejącego placu zabaw i montaż siłowni plenerowej w wyznaczonym miejscu.
- Realizacja tego projektu jeszcze bardziej podniesie wartość stolicy naszej gminy jako miejsca wyjątkowego na mapie Dolnego Śląska, miejsca, w którym historia przeplata się na każdym kroku z nowoczesnością - uważa wójt Rafał PLEZIA. - Obiekt campingu w Legnickim Polu setki legniczan, jaworzan, złotoryjan darzy z wielką sentymą. Pamiętajmy, że w czasach kiedy obiektem zarządzał legnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji to było to miejsce wręcz kultowe do wypoczynku. A zdobycie tutaj "miejscówki" w okresie wiosenno-letnim graniczyło z cudem... Nie będzie co prawda basenu bo nas na to najzwyczajniej w świecie nie stać ale będzie to miejsce, które warto odwiedzić ,aktywnie odpocząć 2-3 dni aby poznać historię Legnickiego Pola i najbliższej okolicy.
Są pieniądze, jest projekt - czas na realizację. Czy faktycznie Legnickie Pole niebawem zyska atrakcyjne miejsce wypoczynku? Wkrótce o tym się przekonamy...
Kompleks wypoczynkowy w Legnickim Polu powstał 44 lata temu. Od samego początku był on w trwałym zarządzie legnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W 2010 roku stał się własnością gminy Legnickie Pole( za kadencji wójta Aleksandra Kostunia-przyp.red.) i praktycznie od tego momentu rozpoczął się proces obumierania obiektu.