Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wigilia będzie w Wigilię, a dzisiaj ją... nakręcą

ZŁOTORYJA. XX złota Wigilia będąca częścią najnowszej historii miasta odbędzie się zgodnie z tradycja czyli 24 grudnia. Spaliły na szczęście na panewce plany zorganizowania Wigilii 23 grudnia.  Uroczysta Wigilia złotoryjan rozpocznie się o godzinie 22.45 na złotoryjskim Rynku. Organizatorem tradycyjnie będzie Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji.

Wigilia będzie w Wigilię, a dzisiaj ją... nakręcą

Wiemy już, że o oprawę muzyczną zadbają chóry: Bakalarus i żołnierzy rezerwy ROTA. Ale wydarzeniem będzie bez wątpienia koncert...- Koncert muzykującej rodziny potomków jednego z mieszczan złotoryjskich ocalałych z dżumy - wyjaśnia dyrektor ZOKiR-u Zbigniew Gruszczyński.

Pierwsza Wigilia w Rynku w nawiązaniu do wcześniejszych spotkań przedwojennych mieszkańców Złotoryi odbyła się co prawda  w roku 1996. Jednak rok wcześniej, po 40 latach przerwy, ówczesny burmistrz Złotoryi Kazimierz Zwierzyński rozpoczął w styczniu 1995 r. Śpiewy Wigilijne, które miały miejsce w holu Złotoryjskiego Ośrodka Kultury. Podczas pierwszej Złotej Wigilii w rolę siedmiu mieszczan wcielili się przedstawiciele Polskiego Bractwa Kopaczy Złota wraz z burmistrzem Kazimierzem Zwierzyńskim. Narratorem wigilii był Alfred Michler. W imprezie udział wzięła też młodzież z montażem słowno-muzycznym, w którym znalazły się wiersze oraz pastorałka.

W 1553 r. wielka zaraza pustosząca Europę dotarła też na dolnośląską ziemię. Ten rejon Europy do tej pory nie widział dżumy. Zaraza spustoszyła region. Wśród ofiar było ponad 2,5 tys. mieszkańców Złotoryi, w którym wielu trudniło się wydobywaniem złota. Według legendy (a może i jest to prawda) przeżyło jedynie siedmiu mieszczan. Wśród nich burmistrz, który w wigilię Bożego Narodzenia zebrał pozostałą szóstkę i, stojąc na Rynku, rozpoczął śpiew kolęd. 20 lat temu Złotoryja wróciła do tej pięknej tradycji...

W środowe popołudnie inscenizację złotej Wigilii filmuje TVP, aby na szklanym ekranie pokazać ją 24 grudnia br.

Powiązane wpisy