Gmina przejmie Skansen w Leszczynie
ZŁOTORYJA. Skansen Górniczo-Hutniczy należący do Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych zmieni właściciela. Będzie nim Urząd Gminy wiejskiej Złotoryja. - Jest taka wyrażona wola przez działaczy Towarzystwa Tradycji Górniczych, ale decyzja o przejęciu obiektu leżącego na terenie naszej gminy należeć będzie do Rady Gminy - mówi wójt gminy Maria LEŚNA. - I tak szybko to się nie stanie z powodów formalnych. W każdym razie jest obopólny klimat do przeprowadzenia takiej "transakcji".
Przed podjęciem decyzji musi być dokonana chociażby wycena skansenu, przeprowadzona ekspertyza stanu technicznego itp. Ale nie tylko. Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie został wybudowany w oparciu o środki unijne. - Musimy uzyskać także wiedzę czy zamiar przejęcia Skansenu nie będzie w sprzeczności z trwałością projektu unijnego - dodaje Maria LEŚNA. - Podobnych znaków zapytania jest dużo więcej. Chociażby odpowiedzenie sobie na pytanie: przejęcie i co dalej? Nie wyobrażam sobie aby nasza biedna gmina miała dokładać do tego interesu. Musiałaby powstać np. spółka, która wypracowywałaby dochody na utrzymanie obiekt, płace pracowników tak aby nie obciążać gminnego budżetu.
Historia Skansenu jest krótka. W 2000 roku w Niecce Leszczyńskiej wokół XIX wiecznych bliźniaczych pieców Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych rozpoczęło organizować pokazowe wytopy metali pod nazwą „Dymarki Kaczawskie” i tworzyć podwaliny średniowiecznego skansenu górniczo - hutniczego. Znakiem rozpoznawczym były organizowane w kolebcie polskiej miedzi Dymarki Kaczawskie. Pięć lat temu nastąpiło uroczyste otwarcie Skansenu Górniczo-Hutniczego.
Pięć lat funkcjonowania, powstanie ścieżek edukacyjnych, imprezy cykliczne i ciągłe problemy z zarządzaniem obiektu. Nieustannie zmieniano kierownika Skansenu, nieustannie pojawiały się problemy z finansowaniem bieżącej działalności Skansenu. Nie da się ukryć iż członkowie Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych to osoby w zaawansowanym wieku, zajmujący się swoją pracą lub swoją działalnością biznesową i nie mają sił i zdrowia aby angażować się w codzienną działalność Skansenu.- Młodsi już nie będziemy a Skansenowi potrzebne jest nowe tchnienie. To może się stać perłą regionu. Nie tylko zabytkiem, ale i miejscem przynoszącym zyski - powiedział Andrzej KOWALSKI z ZTTG.
Wójt Maria Leśna przyznała iż mało jest prawdopodobne aby przejęcie Skansenu przez Urząd Gminy nastąpiło jeszcze w tym roku...