Nagrodzono filmowe perełki (FOTO)
ZŁOTORYJA. II Festiwal Filmowy "Złoty Samorodek" przeszedł do historii. Jak słusznie zauważył na gali podsumowującej trzydniowy maraton filmowy burmistrz miasta Robert PAWŁOWSKI... – Druga edycja festiwalu zakończyła się sukcesem. Mieliśmy bardzo wartościowe filmy i mam nadzieję, że w przyszłości ten poziom, który już jest wysoki, będzie nadal rósł i prestiż tej nagrody także – mówił podczas gali rozdania nagród burmistrz Robert Pawłowski.
I trudno nie przyznać włodarzowi miasta racji. Złotoryja przebojem wdziera się na piedestał polskiej mapy filmowej i każda kolejna edycja "Złotego Samorodka" będzie dużym wydarzeniem. Wierzymy także iż złotoryjanie "kupią" festiwal i mimo konkursowej formuły będą przez czas trwania festiwali szczelnie wypełniać sal kina Aurum...
Podczas niedzielnej Gali nagrodzono filmowe perełki festiwalu tematycznymi statuetkami. I rzecz jasna nagrodami finansowymi. Do kogo powędrowały nagrody ?
W kategorii filmów dokumentalnych zwyciężył „Wyścig” w reżyserii Stanisława Cuske – intymny portret relacji ojca z synem. Sukces ojca, który był mistrzem Polski w jeździe na żużlu i nazwisko Gollob mogą przytłaczać. Wychowanie w duchu rywalizacji i sukcesu kształtuje charakter syna. Obaj bohaterowie mają wobec siebie różne oczekiwania, nie zawsze się ze sobą zgadzają, a jednak potrafią odnaleźć nić porozumienia w pasji do niebezpiecznego sportu. Wśród wielu pretensji jest miejsca na wsparcie i troskę.
Najlepszym filmem reklamowym jury wybrało „Panta Rhei” w reżyserii Tomasza Walczaka. Film reklamujący w oryginalny sposób Wrocław powstawał przez większość ubiegłego roku. Same nagrania trwały 9 dni, ale najwięcej czasu zajęły przygotowania i montaż materiału.
W kategorii filmów fabularnych zwyciężył obraz „50 km/h”. Film pokazuje przygody mieszkańców małej miejscowości( sceny do filmu kręcono w proboszczowie - przyp.red.), które mają miejsce w tym samym czasie, gdy przez wieś samochodem przejeżdżają w drodze nad morze wczasowicze.
Organizatorzy przewidzieli także dwie dodatkowe, pozakonkursowe nagrody.
Nagrodę prezydenta Legnicy otrzymał film „W absolutnej ciszy” (reż. Łukasz Śródka), pełnometrażowa produkcja dokumentalna o życiu i twórczości Konrada Jarodzkiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX w. żyjącego we Wrocławiu.
Z kolei nagroda burmistrza Złotoryi trafiła do rąk reżyserów filmu „Szczęściarz”, dokumentu o skomplikowanych losach jednego z najbardziej zasłużonych polskich artystów fotografików Stefana Arczyńskiego.
Trzydniowy Festiwal był z jednej strony wielkim testem dla 5-osobowego jury, którym zafundowano istny maraton filmowy bo jak wiadomo na konkurs zakwalifikowano 40 produkcji. Festiwal to gość wyjątkowy a w tym roku był reżyser Waldemar KRZYSTEK, który w piątkowy wieczór opowiadał o kulisach "robienia" swoich filmów.
Ci, którzy marudzą na festiwal wyjaśnimy iż Złoty Samorodek to także produkcje rodzimy pasjonatów filmu.Przed rokiem na Złotym Samorodku swoją premiere miała "Opowieść złotoryjska". W tym roku widzowie i jurorzy oceniali kolejne filmy złotoryjan.
Wśród filmów reklamowych pojawił się m.in. „Staw osadowy Lena”, nakręcony przez Ewelinę i Bartosza Wilków. Złotoryjanie wykorzystali drona do zarejestrowania nietuzinkowych ujęć zbiornika położonego nad Złotoryją.
W tej samej części festiwalu było można obejrzeć 2 obrazy wyreżyserowane przez Dawida Rycąbla, złotoryjskiego pasjonata filmu pracującego na co dzień w kinie Aurum. Zgłosił się do konkursu z niezależnymi produkcjami pt. „Pan Prowizorka” i „Scelanka”. Zwłaszcza ten drugi film jest godny polecenia, był już bowiem kilkukrotnie wyróżniany na polskich festiwalach filmowych, m.in. podczas Kameralnego Lata w Radomiu czy Kocham Dziwne Kino w Pabianicach. W konkursie brała też udział trzeci film Rycąbla – reklamowa produkcja „Szlakiem Kamiennych Krzyży w Choińcu”.
Jak widać Złotoryja mocno zaznacza swoja obecność na mapie polskiej kinomatografii. Ważna jest także deklaracja burmistrza Pawłowskiego o "wychowaniu filmowym złotoryjan" w czym ma pomóc Dyskusyjny Klub Filmowy, który niebawem zostanie powołany do życia. Żadna to sensacja bo mając tak świetny obiekt jakim jest zmodernizowane kino AURUM , mając tylu pasjonatów filmu w samym mieście i mając dyrektora ZOKiR-u Zbigniewa Gruszczyńskiego, który podobno dla promowania miasta poprzez film gotów byłby diabłu duszę zaprzedać aż się prosi o realizację zaproponowanej przez Roberta Pawłowskiego inicjatywy.
Jednym słowem II Złoty Samorodek wbrew malkontentom ma się dobrze i rozwija się w dobrym kierunku i może bardzo szybko stać się prawdziwą perełką rozpoznawalną w Polsce.
Uroczystą galę zakończył koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Dolnośląskiej „Klassik Modern”.
Fot. Łukasz Rycąbel
{gallery}galeria/rozrywka/01-10-17-zloty-samorodek-fot-lukasz-rycabel{/gallery}