Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nagrodzono filmowe perełki (FOTO)

ZŁOTORYJA. II Festiwal Filmowy "Złoty Samorodek" przeszedł do historii. Jak słusznie zauważył na gali podsumowującej trzydniowy maraton filmowy burmistrz miasta Robert PAWŁOWSKI... – Druga edycja festiwalu zakończyła się sukcesem. Mieliśmy bardzo wartościowe filmy i mam nadzieję, że w przyszłości ten poziom, który już jest wysoki, będzie nadal rósł i prestiż tej nagrody także – mówił podczas gali rozdania nagród burmistrz Robert Pawłowski.

I trudno nie przyznać włodarzowi miasta racji. Złotoryja przebojem wdziera się na piedestał polskiej mapy filmowej i każda kolejna edycja "Złotego Samorodka" będzie dużym wydarzeniem. Wierzymy także iż złotoryjanie "kupią" festiwal i mimo konkursowej formuły będą przez czas trwania festiwali szczelnie wypełniać sal kina Aurum...

Nagrodzono filmowe perełki (FOTO)

Podczas niedzielnej Gali nagrodzono filmowe perełki festiwalu tematycznymi statuetkami. I rzecz jasna nagrodami finansowymi. Do kogo powędrowały nagrody ? 

W kategorii filmów dokumentalnych zwyciężył „Wyścig” w reżyserii Stanisława Cuske – intymny portret relacji ojca z synem. Sukces ojca, który był mistrzem Polski w jeździe na żużlu i nazwisko Gollob mogą przytłaczać. Wychowanie w duchu rywalizacji i sukcesu kształtuje charakter syna. Obaj bohaterowie mają wobec siebie różne oczekiwania, nie zawsze się ze sobą zgadzają, a jednak potrafią odnaleźć nić porozumienia w pasji do niebezpiecznego sportu. Wśród wielu pretensji jest miejsca na wsparcie i troskę.

Najlepszym filmem reklamowym jury wybrało „Panta Rhei” w reżyserii Tomasza Walczaka. Film reklamujący w oryginalny sposób Wrocław powstawał przez większość ubiegłego roku. Same nagrania trwały 9 dni, ale najwięcej czasu zajęły przygotowania i montaż materiału.

W kategorii filmów fabularnych zwyciężył obraz „50 km/h”. Film pokazuje przygody mieszkańców małej miejscowości( sceny do filmu kręcono w proboszczowie - przyp.red.), które mają miejsce w tym samym czasie, gdy przez wieś samochodem przejeżdżają w drodze nad morze wczasowicze.

Organizatorzy przewidzieli także dwie dodatkowe, pozakonkursowe nagrody.

Nagrodę prezydenta Legnicy otrzymał film „W absolutnej ciszy” (reż. Łukasz Śródka), pełnometrażowa produkcja dokumentalna o życiu i twórczości Konrada Jarodzkiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX w. żyjącego we Wrocławiu.

Z kolei nagroda burmistrza Złotoryi trafiła do rąk reżyserów filmu „Szczęściarz”, dokumentu o skomplikowanych losach jednego z najbardziej zasłużonych polskich artystów fotografików Stefana Arczyńskiego. 

Trzydniowy Festiwal był z jednej strony wielkim testem dla 5-osobowego jury, którym zafundowano istny maraton filmowy bo jak wiadomo na konkurs zakwalifikowano 40 produkcji. Festiwal to gość wyjątkowy a w tym roku był reżyser Waldemar KRZYSTEK, który w piątkowy wieczór opowiadał o kulisach "robienia" swoich filmów.

Ci, którzy marudzą na festiwal wyjaśnimy iż Złoty Samorodek to także produkcje rodzimy pasjonatów filmu.Przed rokiem na Złotym Samorodku swoją premiere miała "Opowieść złotoryjska".  W tym roku widzowie i jurorzy oceniali kolejne filmy złotoryjan.

Wśród filmów reklamowych pojawił się m.in. „Staw osadowy Lena”, nakręcony przez Ewelinę i Bartosza Wilków. Złotoryjanie wykorzystali drona do zarejestrowania nietuzinkowych ujęć zbiornika położonego nad Złotoryją. 

W tej samej części festiwalu było można obejrzeć 2 obrazy wyreżyserowane przez Dawida Rycąbla, złotoryjskiego pasjonata filmu pracującego na co dzień w kinie Aurum. Zgłosił się do konkursu z niezależnymi produkcjami pt. „Pan Prowizorka” i „Scelanka”. Zwłaszcza ten drugi film jest godny polecenia, był już bowiem kilkukrotnie wyróżniany na polskich festiwalach filmowych, m.in. podczas Kameralnego Lata w Radomiu czy Kocham Dziwne Kino w Pabianicach. W konkursie brała też udział trzeci film Rycąbla – reklamowa produkcja „Szlakiem Kamiennych Krzyży w Choińcu”.

Jak widać  Złotoryja mocno zaznacza swoja obecność na mapie polskiej kinomatografii. Ważna jest także deklaracja burmistrza Pawłowskiego o "wychowaniu filmowym złotoryjan" w czym ma pomóc Dyskusyjny Klub Filmowy, który niebawem zostanie powołany do życia. Żadna to sensacja bo mając tak świetny obiekt jakim jest zmodernizowane kino AURUM  , mając tylu pasjonatów filmu w samym mieście i mając dyrektora ZOKiR-u Zbigniewa Gruszczyńskiego, który podobno dla promowania miasta poprzez film gotów byłby diabłu duszę zaprzedać aż się prosi o realizację zaproponowanej przez Roberta Pawłowskiego  inicjatywy.

Jednym słowem II Złoty Samorodek wbrew malkontentom ma się dobrze i rozwija się w dobrym kierunku i może bardzo szybko stać się prawdziwą perełką rozpoznawalną w Polsce.

Uroczystą galę zakończył koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Dolnośląskiej „Klassik Modern”.

Fot. Łukasz Rycąbel

{gallery}galeria/rozrywka/01-10-17-zloty-samorodek-fot-lukasz-rycabel{/gallery}

Powiązane wpisy