Duże pieniądze dla złotoryjskich spółdzielców
ZŁOTORYJA. W przyszłym tygodniu wizytę w Spółdzielni Mieszkaniowej "AGAT" w Złotoryi złoży Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Powód przyjazdu nie będzie byle jaki. SM "AGAT" wygrała konkurs na kompleksowe docieplenie (tzw. termomodernizacja) 12 budynków. Wydarzenie bezprecedensowe, bo do tej pory spółdzielnie nie mogły występować jako wnioskodawcy o pomoc publiczną tj. dotacje.
Prezes SM AGAT Marian KRET nie kryje radości i zarazem satysfakcji.
- Wygraliśmy w ramach konkursów RPO 2014-2020 trzy wnioski na dotacje - 100%, na kompleksowe docieplenie (głęboka termomodernizacja) 12 budynków spółdzielni. Jest to wydarzenie historyczne, do tej pory spółdzielnie nie mogły występować jako wnioskodawcy bezpośredni o pomoc publiczną - dotacje - mówi Marian KRET, prezes SM "AGAT" w Złotoryi. - Dzisiaj jesteśmy beneficjentem, a wygrane wnioski łącznie przyznały nam blisko 4,5 mln dotacje, co stanowi ok 54 % planowanych kosztów łącznych przedsięwzięć. Nasze wnioski przeszły pozytywnie wszystkie etapy weryfikacji (techniczny, formalny, merytoryczny) i zostały rozpatrzone pozytywnie. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie złożone wnioski wygrały. Obecnie jesteśmy już po procedurach przetargowych dot. I wniosku (Raciborowice Górne Nr 1, 2 i 3 - 3 budynki. Wykonawca jest na budowie, roboty są mocno zaawansowane. Kolejne dwa przetargi są w trakcie przygotowywania.
Termomodernizacja dotyczy budynków:
I wniosek - Raciborowice 1, 2, 3.
II wniosek - budynek ul. Letnia 5, ul. Nad Zalewem 14, 16, ul Bystrzycka 1, bud. ul. Nad Zalewem 17, 19, budynek ul. Nad Zalewem 30, 32.
III wniosek - budynek ul. Podwale 3, bud. ul. Słowackiego 2, bud. ul. Letnia 2, bud. ul. Kaczawska 7, bud. ul. Nad Zalewem 12 - ul. Bobrzańska 1.
- Sukcesem naszej spółdzielni jest sukces naszych członków i mieszkańców zasobów, to pieniądze, które o kwotę dotacji zmniejszą obciążenie naszych lokatorów - dodaje Marian KRET. - Ponadto wykonanie tych zadań jest mocno zaawansowane w czasie, gdyż takie wykonanie robót (12 budynków) z udziałem środków własnych i jak do tej pory "premii termomodernizacyjnej" mogłoby trwać ok. 8-10 lat,a obecnie spółdzielnia musi te przedsięwzięcia wykonać w okresie 1,5 do 2 lat.
Uzyskanie takiego wsparcia ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego nie było zadaniem łatwym i szybkim. Jak wyglądały starania złotoryjskich spółdzielców o to wsparcie ?
2014 rok.
Z udziałem przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, Stowarzyszenia Odbiorców Ciepła "Razem Cieplej" i CDE O/Wrocław odbyło się pierwsze spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu dotyczące zasad składania wniosków o środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Wysłano petycje do Wicepremiera i Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego w sprawie równego traktowania wnioskodawców przy podziale środków unijnych i podziału środków przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego (dotychczas priorytet miały gminy).
Współpraca z Centrum Doradztwa Europejskiego we Wrocławiu, w zakresie przygotowania dokumentacji, audytów efektywności energetycznej i wniosków do Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. W sprawie pozyskania dotacji odbyło się wiele spotkań, szkoleń i konsultacji.
2015 rok
Dolnośląski Urząd Marszałkowski w ramach działania 3.3 dot. termomodernizacji budynków wielolokalowych planował, że spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły otrzymać dofinansowanie w formach zwrotnych, tj. pożyczki lub kredyty.
Wspólne działania Stowarzyszenia Odbiorców Ciepła "Razem Cieplej", spółdzielni mieszkaniowych i Centrum Doradztwa Europejskiego spowodowały zgłoszenie zmian i poprawek do RPO WD 2014-2020. Zabiegaliśmy o zmianę systemu finansowania działania 3.3. tj. docieplenia budynków, obejmującego pomoc finansową bezzwrotną tj. dotacje.
Odbyło się wiele spotkań środowisk spółdzielczych z posłami na Sejm RP, Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, przy udziale Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego i Dyrektorów Departamentów tego Urzędu.
W sprawach dotacji w ramach działań 3.3. na termomodernizacje budynków były kierowane interpelacje poselskie do Marszałka Sejmu RP p. Marka Kuchcińskiego.
Poparcie naszych działań przez Prezesa Zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami w Katowicach p. Arkadiusza Borka, który pismem z dnia 07-05-2015 r. monitował do Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Urząd Marszałkowski we Wrocławiu zaprosił przedstawicieli Stowarzyszenia Odbiorców Ciepła Razem Cieplej w Legnicy na spotkanie w sprawie omówienia warunków przyznawania dotacji dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Wypracowane uwagi zostały zgłoszone do Komisji Europejskiej.
W sierpniu 2015 r. na spotkaniu we Wrocławiu przedstawicieli Stowarzyszenia i spółdzielni, z udziałem Centrum Doradztwa Europejskiego, Marszałek Województwa p. Cezary Przybylski zapewnił, że SM AGAT może ubiegać się o środki bezzwrotne – dotacje.
Kolejne spotkanie w Legnicy w październiku 2015 r. Marszałka Województwa Dolnośląskiego z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, który poinformował, że otrzymamy dotacje w ramach działań 3.3. dot. termomodernizacji.
2016 rok
Dalsze działania zmierzające do sporządzenia wymaganych dokumentów, wniosków o dotacje, audytów energetycznych, opracowanie świadectw charakterystyki eneregetycznej,
opracowanie wymaganej dokumentacji technicznej – kolorystyki budynków, uzyskanie pozwoleń na budowę,
opracowanie dokumentacji ornitologicznej,
wystąpienie do gmin Złotoryja i Warta Bolesławiecka o wpisanie naszych działań do planów gospodarki niskoemisyjnej, co dawało dodatkową punktację do wniosków.