Złotoryjanie głosują na projekty Budżetu Obywatelskiego
ZŁOTORYJA. Rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego. W poniedziałek 19 marca w Urzędzie Miejskim została udostępniona urna na głosy. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 10 zadań. Zwycięzcy głosowania będą znani 12 kwietnia.
Zagłosować można tylko na specjalnej karcie do głosowania dostępnej na parterze Urzędu Miejskiego w Złotoryi przy pl. Orląt Lwowskich 1 – w pok. nr 1, czyli Biurze Obsługi Interesanta. Tam też znajduje się urna na głosy. Do przeprowadzenia głosowania w ramach budżetu obywatelskiego ratusz po raz pierwszy wykorzysta urnę całkowicie przeźroczystą, których kilkanaście sztuk otrzymał z Państwowej Komisji Wyborczej. Odpowiada ona nowym wytycznym Kodeksu wyborczego.
Komu przysługuje prawo do głosowania? Każdemu mieszkańcowi miasta Złotoryi, niezależnie od wieku. Zgodę na głosowanie osoby niepełnoletniej musi wyrazić jej przedstawiciel ustawowy. Każdy uprawniony może oddać jeden głos, wpisując numer wybranego przez siebie projektu na karcie. Kartę do głosowania wypełniamy osobiście i na miejscu – w Biurze Obsługi Interesanta, w obecności urzędnika miejskiego. Należy to zrobić czytelnie, bo inaczej głos może być nieważny. Nieważność głosu spowoduje również brak wypełnienia wszystkich pól obowiązkowych na karcie do głosowania.
Kiedy można oddać głos na wybrany projekt? Od poniedziałku do piątku w godzinach pracy UM (7:30-15:30, za wyjątkiem wtorku – 7:30-16:30 i piątku – 7:30-14:30). Ten, kto w tygodniu w tym czasie pracuje, może przyjść zagłosować w dzień wolny od pracy: w sobotę 24 marca lub w niedzielę 25 marca. Biuro Obsługi Interesanta będzie wtedy czynne od godz. 10 do godz. 18.
Głosowanie potrwa 2 tygodnie, do piątku 30 marca do godz. 14:30.
Przypomnijmy, że po weryfikacji przeprowadzonej przez ratusz pod głosowanie trafiło 10 projektów zgłoszonych przez mieszkańców:
budowa altany grillowej na „Zielonym Oczku”,
stworzenie ścieżki historyczno-edukacyjnej Droga Biednego Grzesznika prowadzącej do ruin szubienicy w parku Górka Mieszczańska,
zamontowanie progów zwalniających ruch na ul. Broniewskiego (na wysokości posesji nr 20, 23, 31),
oświetlenie ul. Wiejskiej w Złotoryi,
budowa placu zabaw dla dzieci i siłowni zewnętrznej „Pod chmurką” zlokalizowanej w parku przed dworcem kolejowym,
stworzenie przyjaznej strefy spotkań integracyjnych „Zakątek dla seniorów”,
zakup sprzętu ratownictwa medycznego dla Sekcji Ratownictwa Medycznego Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej w Złotoryi,
zakup instrumentów i strojów dla złotoryjskiej orkiestry górniczej,
budowa plenerowej siłowni na stadionie miejskim,
stworzenie Alei Złotych Ludzi upamiętniającej osoby zasłużone dla miasta poprzez umieszczenie ich imion i nazwisk na paterze z mosiądzu zamontowanej w płycie granitowej chodnika.
Do rozdysponowania w ramach budżetu obywatelskiego jest 100 tys. zł. Wartość wszystkich zadań wynosi ponad 172 tys. zł.