Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Gorąca dyskusja nad oświatą w gminie

PIELGRZYMKA. - Rozpoczęliśmy konsultacje z dyrektorami szkół oraz radnymi Rady Gminy Pielgrzymka nad koniecznością dostosowania sieci szkolnej do wciąż malejącej liczby uczniów oraz do zmniejszającej się w ślad za tym subwencji oświatowej z budżetu państwa - wyjaśnia Tomasz SYBIS, wójt gminy Pielgrzymka. -Subwencja stanowi podstawowe źródło finansowania zadań oświatowych w gminie. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki musimy tak zorganizować oświatę, aby ją dostosować do możliwości finansowych gminy, ale to nie oznacza zamykania szkół. Chodzi przede wszystkim o poprawę efektywności zarządzania i funkcjonowania szkół m.in. przez ich łączenie w większy zespół czy przekazanie stowarzyszeniu.

Gorąca dyskusja nad oświatą w gminie

Gmina Pielgrzymka podobnie jak prawie wszystkie samorządy w Polsce staje przed trudnymi decyzjami w oświacie. Niż demograficzny, zmiana obowiązku szkolnego, mniejsza liczba dzieci zapisywanych do szkół i w następstwie drastycznie malejąca subwencja. Perspektywy nie są za ciekawe. By ratować samorządową oświatę potrzebne są radykalne działania lokalnych władz...

- Pamiętajmy, że to od ilości uczniów zależy wysokość subwencji oświatowej, a ta już od kilku lat jest niewystarczająca. Subwencja jest podstawą funkcjonowania oświaty. Jeśli jest za mała, to gmina dokłada brakujące pieniądze na utrzymanie szkół z własnego budżetu kosztem innych obligatoryjnych zadań z zakresu pomocy społecznej, utrzymania dróg czy inwestycji - dodaje wójt Sybis. - Proponowane dostosowanie miałoby dotyczyć sfery zmiany, a nie likwidacji. Mówimy więc o pomyśle połączenia w jeden Zespół Szkół w Pielgrzymce, czy przekazanie szkoły w Nowej Wsi Grodziskiej stowarzyszeniu. Proponowane rozwiązania nie powodują żadnych negatywnych skutków dla uczniów. Zmiany mają przede wszystkim dotyczyć sfery zarządzania, administrowania oświatą, aby było ono jeszcze bardziej efektywne. Konsekwencją tych działań ma być dostosowanie wysokości nakładów na oświatę do dochodów gminy w formie subwencji, co umożliwi realizację także innych, równie ważnych społecznie zadań.

Władze gminy zamówiły specjalny raport na temat sytuacji w gminnej oświacie. Raport nie pozostawia złudzeń. W gminnej oświacie potrzebne są zmiany...

Nie wszyscy chca jednak zmian. Np.  Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Grodziskiej  jest za utrzymaniem tutejszej placówki w dotychczasowej formie szkoły samorządowej – po wprowadzeniu planu oszczędnościowego.
     " W przypadku, gdyby Rada Gminy podjęła decyzję o reorganizacji placówki, powinna ona działać w każdej formie, która zakłada pozostawienie wszystkich  oddziałów ( oddział przedszkolny + 6 klas) – ze wskazaniem na przejecie szkoły przez stowarzyszenie. Istnieje tu jednak szereg problemów do rozwiązania, które rzutują na przyszłe funkcjonowanie szkoły: warunki przekazania w użytkowanie budynku szkoły, kwestia remontów i poważniejszych napraw obiektu , wysokość dotacji przypadającej na jednego ucznia, warunki finansowo – organizacyjne zatrudnienia kadry pedagogicznej. Jeśli szkołę miałoby przejąć stowarzyszenie – to powinna to być organizacja z terenu gminy Pielgrzymka, która zapewni zatrudnienie wszystkim pracownikom szkoły. Nie można wyrazić zgody na kontynuowanie praktyk tzw. „ prywatyzacji szkół”, które próbują wprowadzić w życie niektóre gminy, oddając swoje placówki stowarzyszeniom i fundacjom niezwiązanym ze środowiskiem lokalnym. Organizacje takie traktują  przejęte szkoły w sposób komercyjny i zarobkowy, wypaczając ich charakter edukacyjny" - czytamy w piśmie dyrekcji szkoły.

Szkoły mają pewne zastrzeżenia do raportu na temat oświaty pisząc wprost iż autorzy  raportu opierali się na niewłaściwych lub niekompletnych danych.

  - Liczę na rozsądną i rzeczową debatę nad gminną oświatą - dodaj wójt gminy Tomasz SYBIS.  -Na odpowiedzialne i całościowe podejście do wszystkich, nie tylko oświatowych zadań gminy i oczekiwań mieszkańców. Ufam, że znajdziemy dobre rozwiązania sprzyjające rozwojowi systemu edukacji w naszej gminie.

 

Powiązane wpisy