Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ranking Gmin Dolnego Śląska. Złotoryja liderem zmian

ZŁOTORYJA.  Złotoryja „liderem zmiany” na Dolnym Śląsku! Takim tytułem ZŁOTORYJĘ wyróżnili twórcy 3. edycji Rankingu Gmin Dolnego Śląska, który pokazuje i promuje samorządy przodujące pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ranking ma wyłonić i promować gminy najprężniej rozwijające się pod względem społeczno-gospodarczym. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: gminy do 20 tysięcy mieszkańców oraz powyżej 20 tysięcy mieszkańców.  W tym roku przyznano nagrodę w kategorii "Lider Zmian", która trafiła do gminy Złotoryja.

Ranking Gmin Dolnego Śląska.  Złotoryja liderem zmian

Wyniki rankingu za rok 2022 zostały ogłoszone  podczas gali w sali Sejmiku Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Zestawienie jest podzielone na 2 części: gminy liczące do 20 tys. mieszkańców i te większe. W tej pierwszej grupie na 136 jednostek samorządu terytorialnego Złotoryja – z wynikiem 38,3 (to tzw. miara syntetyczna) – zajmuje 14. miejsce. Zwycięzcą klasyfikacji jest Jerzmanowa, przed nami znajdują się także Karpacz, Szklarska Poręba czy Lubin (gmina wiejska), za nami z kolei są m.in. Środa Śląska, Świeradów-Zdrój, Bolesławiec (gm. wiejska) oraz Chojnów i wszystkie samorządy gminne z terenu powiatu złotoryjskiego.

Jednak ważniejszy od miejsca w rankingu jest skok rozwojowy, jakiego dokonało nasze miasto. W stosunku do ubiegłego roku Złotoryja podskoczyła w zestawieniu gmin do 20 tys. mieszkańców aż o 60 miejsc! W klasyfikacji wszystkich samorządów gminnych awansowaliśmy z 99. lokaty na 22. Żadna inna gmina dolnośląska nie zaliczyła takiego progresu, dlatego wygraliśmy w klasyfikacji „lider zmiany”.

O komentarz do wyników rankingu poprosiliśmy burmistrza Roberta Pawłowskiego. Oto co usłyszeliśmy:

– Wiem, że ten ranking opiera się na obiektywnych wskaźnikach. Ale rankingi mnie w jakiś szczególny sposób nie ekscytują. Dla mnie najważniejsza jest opinia naszych mieszkańców – powiedział nam.

Ranking Gmin Dolnego Śląska to wydarzenie organizowane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym we Wrocławiu. Tworzony jest z wykorzystaniem statystycznej analizy wielowymiarowej i porównawczej. Ma na celu wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Zestawienie powstaje na podstawie kilkunastu wskaźników, które badają zarówno sprawy gospodarcze, jak i społeczne, a także takie czynniki jak ochrona środowiska. Gminy z czołówki rankingu uznaje się za te, które rozwijają się sposób najbardziej zrównoważony. Z najnowszych statystyk wynika, że należy do nich m.in. właśnie Złotoryja.

W kategorii do 20 tysięcy mieszkańców czołowe zajęły gminy:1.Jerzmanowa 2. Rudna, 3. Grębocice, 4. Radwanice, 5. Karpacz.

W kategorii powyżej 20 tysięcy mieszkańców: 1.Kobierzyce. 2. Polkowice, 3. Kąty Wrocławskie, 4. Długołęka, 5. Czernica.

Powiązane wpisy