Ranking Gmin Dolnego Śląska. Złotoryja liderem zmian
ZŁOTORYJA. Złotoryja „liderem zmiany” na Dolnym Śląsku! Takim tytułem ZŁOTORYJĘ wyróżnili twórcy 3. edycji Rankingu Gmin Dolnego Śląska, który pokazuje i promuje samorządy przodujące pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Ranking ma wyłonić i promować gminy najprężniej rozwijające się pod względem społeczno-gospodarczym. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: gminy do 20 tysięcy mieszkańców oraz powyżej 20 tysięcy mieszkańców. W tym roku przyznano nagrodę w kategorii "Lider Zmian", która trafiła do gminy Złotoryja.
Wyniki rankingu za rok 2022 zostały ogłoszone podczas gali w sali Sejmiku Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Zestawienie jest podzielone na 2 części: gminy liczące do 20 tys. mieszkańców i te większe. W tej pierwszej grupie na 136 jednostek samorządu terytorialnego Złotoryja – z wynikiem 38,3 (to tzw. miara syntetyczna) – zajmuje 14. miejsce. Zwycięzcą klasyfikacji jest Jerzmanowa, przed nami znajdują się także Karpacz, Szklarska Poręba czy Lubin (gmina wiejska), za nami z kolei są m.in. Środa Śląska, Świeradów-Zdrój, Bolesławiec (gm. wiejska) oraz Chojnów i wszystkie samorządy gminne z terenu powiatu złotoryjskiego.
Jednak ważniejszy od miejsca w rankingu jest skok rozwojowy, jakiego dokonało nasze miasto. W stosunku do ubiegłego roku Złotoryja podskoczyła w zestawieniu gmin do 20 tys. mieszkańców aż o 60 miejsc! W klasyfikacji wszystkich samorządów gminnych awansowaliśmy z 99. lokaty na 22. Żadna inna gmina dolnośląska nie zaliczyła takiego progresu, dlatego wygraliśmy w klasyfikacji „lider zmiany”.
O komentarz do wyników rankingu poprosiliśmy burmistrza Roberta Pawłowskiego. Oto co usłyszeliśmy:
– Wiem, że ten ranking opiera się na obiektywnych wskaźnikach. Ale rankingi mnie w jakiś szczególny sposób nie ekscytują. Dla mnie najważniejsza jest opinia naszych mieszkańców – powiedział nam.
Ranking Gmin Dolnego Śląska to wydarzenie organizowane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym we Wrocławiu. Tworzony jest z wykorzystaniem statystycznej analizy wielowymiarowej i porównawczej. Ma na celu wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Zestawienie powstaje na podstawie kilkunastu wskaźników, które badają zarówno sprawy gospodarcze, jak i społeczne, a także takie czynniki jak ochrona środowiska. Gminy z czołówki rankingu uznaje się za te, które rozwijają się sposób najbardziej zrównoważony. Z najnowszych statystyk wynika, że należy do nich m.in. właśnie Złotoryja.
W kategorii do 20 tysięcy mieszkańców czołowe zajęły gminy:1.Jerzmanowa 2. Rudna, 3. Grębocice, 4. Radwanice, 5. Karpacz.
W kategorii powyżej 20 tysięcy mieszkańców: 1.Kobierzyce. 2. Polkowice, 3. Kąty Wrocławskie, 4. Długołęka, 5. Czernica.