Powiat na "diecie" ale walki nie zabraknie... Raszkiewicz zastąpi Świerczyńskiego?
POWIAT ZŁOTORYJSKI. 7 kwietnia br. trudniej będzie się dostać do rady powiatu złotoryjskiego. Podczas wyborów samorządowych mieszkańcy wybiorą nie 17 radnych jak dotąd, a tylko 15. Zmiana jest związana ze spadkiem liczby ludności i będzie odczuwalna zwłaszcza w samej Złotoryi. Mniej radnych ale na pewno nie mniej emocji już w blokach startowych. Powiat Złotoryjski czekają spore przetasowanie personalne. Obecny starosta Wiesław ŚWIERCZYŃSKI wprawdzie nadal ma kandydować z listy PO ale nie jest tajemnicą, że lada moment wznowi swoją aktywność zawodową w KGHM Polska Miedź i nie będzie zainteresowany kontynuowaniem swojej misji jako starosta.... Mamy coraz więcej pewności, że do wyborów wspólnie z Platformą Obywatelską pójdzie KWW Wspólnota Samorządowa i lider tego ugrupowania Ryszard RASZKIEWICZ będzie typowany na starostę Powiatu Złotoryjskiego.
W połowie listopada w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego ukazało się zarządzenie wojewody w sprawie m.in. ustalenia liczby radnych w powiatach. Wynika z niego, że w wyborach w 2024 r. w powiecie złotoryjskim będzie wybieranych 15 radnych – dwóch mniej niż podczas poprzedniej elekcji w 2018 r. To efekt zmian demograficznych. Na dzień 30 września tego roku w sześciu gminach naszego powiatu mieszkało poniżej 40 tys. osób (dokładnie 39 958, wg danych pochodzących z urzędów gminnych).
Przypomnijmy, że radni powiatowi wybierani są w czterech okręgach wyborczych, w liczbie proporcjonalnej do liczby zamieszkujących je osób. Okręg nr 1 obejmuje miasto Złotoryję i jak dotąd złotoryjanie wybierali 6 radnych. Okręg nr 2 to gmina wiejska Złotoryja posiadająca 3 radnych. Świerzawa i Wojcieszów stanowią razem okręg nr 3, a ich mieszkańcy mają prawo wybrać 4 rajców. Podobnie jest w tworzących wspólny okręg Pielgrzymce i Zagrodnie – stąd również mamy 4 członków rady.
Po odchudzeniu rady będzie się jednak musiała zmienić również liczba radnych w okręgach, przynajmniej niektórych. W jaki sposób? To nie jest jeszcze pewne. – Czekamy na ustalenia komisarza wyborczego w Jeleniej Górze, on się tym zajmuje – usłyszeliśmy od Katarzyny Kamińskiej, sekretarz powiatu złotoryjskiego.
Z naszych szacunkowych wyliczeń, uwzględniających tzw. normę przedstawicielstwa dla okręgu, wynika, że – podkreślmy: prawdopodobnie – jednego radnego straci miasto Złotoryja. Złotoryjanie będą więc mieli prawo wybrać do rady powiatu tylko 5 osób. W poprzednich wyborach samorządowych w okręgu nr 1 mandat zdobyli: Władysław Grocki, Paweł Macuga, Anna Melska, Rafał Miara, Ryszard Raszkiewicz i Wiesław Świerczyński. Gdyby wszyscy wystartowali ponownie i uzyskali najlepsze wyniki, dla jednej z tych osób wiosną zabraknie miejsca przy stole obrad w starostwie. Nie brak opinii, że 1 mandat mniej = Prawo i Sprawiedliwość. Ewentualnie Rafał MIARA jeżeli znalazłby się na liście do Sejmiku Dolnego Śląska
Drugim okręgiem, który nie utrzyma swojego stanu posiadania, będą najprawdopodobniej gminy Pielgrzymka i Zagrodno. Mieszkańcy będą tu wybierali trzech, a nie czterech radnych (obecnie są nimi: Bożena Czernatowicz, Stanisław Grzyb, Piotr Janczyszyn i Barbara Kołodziej). Tutaj jest najwięcej zagadek bo Piotr JANCZYSZYN może pokusić się o zdetronizowanie obecnej wójt gminy Zagrodno więc nie starowałby w wyborach do Rady Powiatu.
W 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie 4102 wyborców Powiatu Złotoryjskiego i...przegrało bitwę o Powiat. Jak wówczas rozkładały się głosy w Radzie Powiatu?
PiS - 6 mandatów, Wspólnota Samorządowa 3, KO - 2, SLD Lewica Razem - 2, PSL - 2 i Porozumienie Kaczawskie - 2 taki był rozkład sił po wyborach. Ale już pierwsze starcie, czyli wybór Przewodniczącego Rady Powiatu przyniósł... porażkę. PiS. Liderka tego ugrupowania Anna Melska zgłosiła kandydaturę dr Barbary Kołodziej. Z kolei Zbigniew Mosoń zaproponował Łukasza Horodyskiego. . Po głosowaniu okazało, że stosunkiem głosów 9:8 wygrał Łukasz HORODYSKI. Przypomnijmy iż właśnie Horodyski był inicjatorem referendum oderwania od Powiatu Złotoryjskiego gminy Wojcieszów. Potem w kolejnym głosowaniu okazało się, że Ryszard Raszkiewicz został wiceprzewodniczącym Rady Powiatu.
Ale emocje sięgnęły zenitu przy wyborze Starosty. Przewodniczący Łukasz Horodyski zaproponował kandydaturę Wiesława Świerczyńskiego, a dr Barbara Kołodziej - Anną Melską.
Stosunkiem 9:8 wygrał Wiesław Świerczyński - nowy starosta złotoryjski. Wicestarostą został Rafał Miara z komitetu SLD – Lewica Razem. Do zarządu powiatu weszli ponadto Zbigniew Mosoń (SLD – Lewica Razem), Piotr Janczyszyn (Wspólnota Samorządowa) oraz Stanisław Grzyb (PSL)
Obecnie za listy Koalicji Obywatelskiej odpowiadała dr Jadwiga SZELĄG i wg. jej zapewnień listy są więcej niż mocne. KO wspólnie z Wspólnotą Samorządową i Lewicą chcąc zdobyć łącznie 9-10 mandatów i niepodzielnie rządzić i dzielić Powiatem Złotoryjskim . Niewiele wskazuje na to, że lokalny, powiatowy PiS pozbiera się po wyborach parlamentarnych. Zdobycie 2-3 mandatów w Radzie to może być maksimum możliwości PiS. Na nową siłę powinno wyrosnąć Porozumienie Kaczawskiego z liderami: Robertem PAWŁOWSKIM i Pawłem MACUGĄ oraz z mocnymi nazwiskami kandydatów w innych okręgach . I to Porozumienie Kaczawskie będzie jedynym partnerem dla Koalicji Obywatelskiej przy ukłądaniu sobie Powiatu Złotoryjskiego na kolejną kadencję