Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powiat na "diecie" ale walki nie zabraknie... Raszkiewicz zastąpi Świerczyńskiego?

POWIAT ZŁOTORYJSKI. 7 kwietnia br. trudniej będzie się dostać do rady powiatu złotoryjskiego. Podczas wyborów samorządowych mieszkańcy wybiorą nie 17 radnych jak dotąd, a tylko 15. Zmiana jest związana ze spadkiem liczby ludności i będzie odczuwalna zwłaszcza w samej Złotoryi. Mniej radnych ale na pewno nie mniej emocji już w blokach startowych. Powiat Złotoryjski czekają spore przetasowanie personalne. Obecny starosta Wiesław ŚWIERCZYŃSKI wprawdzie nadal ma kandydować z listy PO ale nie jest tajemnicą, że lada moment wznowi swoją aktywność zawodową w KGHM Polska Miedź i nie będzie zainteresowany kontynuowaniem swojej misji jako starosta.... Mamy coraz więcej pewności, że do wyborów wspólnie z Platformą Obywatelską pójdzie KWW Wspólnota Samorządowa i lider tego ugrupowania Ryszard RASZKIEWICZ będzie typowany na starostę Powiatu Złotoryjskiego.  

Powiat na "diecie" ale walki nie zabraknie... Raszkiewicz zastąpi Świerczyńskiego?

W połowie listopada w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego ukazało się zarządzenie wojewody w sprawie m.in. ustalenia liczby radnych w powiatach. Wynika z niego, że w wyborach w 2024 r. w powiecie złotoryjskim będzie wybieranych 15 radnych – dwóch mniej niż podczas poprzedniej elekcji w 2018 r. To efekt zmian demograficznych. Na dzień 30 września tego roku w sześciu gminach naszego powiatu mieszkało poniżej 40 tys. osób (dokładnie 39 958, wg danych pochodzących z urzędów gminnych).

Przypomnijmy, że radni powiatowi wybierani są w czterech okręgach wyborczych, w liczbie proporcjonalnej do liczby zamieszkujących je osób. Okręg nr 1 obejmuje miasto Złotoryję i jak dotąd złotoryjanie wybierali 6 radnych. Okręg nr 2 to gmina wiejska Złotoryja posiadająca 3 radnych. Świerzawa i Wojcieszów stanowią razem okręg nr 3, a ich mieszkańcy mają prawo wybrać 4 rajców. Podobnie jest w tworzących wspólny okręg Pielgrzymce i Zagrodnie – stąd również mamy 4 członków rady.

Po odchudzeniu rady będzie się jednak musiała zmienić również liczba radnych w okręgach, przynajmniej niektórych. W jaki sposób? To nie jest jeszcze pewne. – Czekamy na ustalenia komisarza wyborczego w Jeleniej Górze, on się tym zajmuje – usłyszeliśmy od Katarzyny Kamińskiej, sekretarz powiatu złotoryjskiego.

Z naszych szacunkowych wyliczeń, uwzględniających tzw. normę przedstawicielstwa dla okręgu, wynika, że – podkreślmy: prawdopodobnie – jednego radnego straci miasto Złotoryja. Złotoryjanie będą więc mieli prawo wybrać do rady powiatu tylko 5 osób. W poprzednich wyborach samorządowych w okręgu nr 1 mandat zdobyli: Władysław Grocki, Paweł Macuga, Anna Melska, Rafał Miara, Ryszard Raszkiewicz i Wiesław Świerczyński. Gdyby wszyscy wystartowali ponownie i uzyskali najlepsze wyniki, dla jednej z tych osób wiosną zabraknie miejsca przy stole obrad w starostwie. Nie brak opinii, że 1 mandat mniej = Prawo i Sprawiedliwość. Ewentualnie Rafał MIARA jeżeli znalazłby się na liście do Sejmiku Dolnego Śląska

Drugim okręgiem, który nie utrzyma swojego stanu posiadania, będą najprawdopodobniej gminy Pielgrzymka i Zagrodno. Mieszkańcy będą tu wybierali trzech, a nie czterech radnych (obecnie są nimi: Bożena Czernatowicz, Stanisław Grzyb, Piotr Janczyszyn i Barbara Kołodziej). Tutaj jest najwięcej zagadek bo Piotr JANCZYSZYN może pokusić się o zdetronizowanie obecnej wójt gminy Zagrodno więc nie starowałby w wyborach do Rady Powiatu.

W 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie 4102 wyborców Powiatu Złotoryjskiego i...przegrało bitwę o Powiat. Jak wówczas rozkładały się głosy w Radzie Powiatu?

PiS - 6 mandatów, Wspólnota Samorządowa 3, KO - 2, SLD Lewica Razem - 2, PSL - 2 i Porozumienie Kaczawskie - 2 taki był rozkład sił po wyborach. Ale już pierwsze starcie, czyli wybór Przewodniczącego Rady Powiatu przyniósł... porażkę. PiS. Liderka tego ugrupowania Anna Melska zgłosiła kandydaturę dr Barbary Kołodziej. Z kolei Zbigniew Mosoń zaproponował Łukasza Horodyskiego.  . Po głosowaniu okazało, że stosunkiem głosów 9:8 wygrał Łukasz HORODYSKI. Przypomnijmy iż właśnie Horodyski był inicjatorem referendum oderwania od Powiatu Złotoryjskiego gminy Wojcieszów. Potem w kolejnym głosowaniu okazało się, że Ryszard Raszkiewicz został wiceprzewodniczącym Rady Powiatu.

Ale emocje sięgnęły zenitu przy wyborze Starosty. Przewodniczący Łukasz Horodyski zaproponował kandydaturę Wiesława Świerczyńskiego, a dr Barbara Kołodziej - Anną Melską. 

Stosunkiem 9:8 wygrał Wiesław Świerczyński - nowy starosta złotoryjski. Wicestarostą został Rafał Miara z komitetu SLD – Lewica Razem. Do zarządu powiatu weszli ponadto Zbigniew Mosoń (SLD – Lewica Razem), Piotr Janczyszyn (Wspólnota Samorządowa) oraz Stanisław Grzyb (PSL)

Obecnie za listy Koalicji Obywatelskiej odpowiadała dr Jadwiga SZELĄG i wg. jej zapewnień listy są więcej niż mocne. KO wspólnie z Wspólnotą Samorządową i Lewicą chcąc zdobyć łącznie 9-10 mandatów i niepodzielnie rządzić i dzielić Powiatem Złotoryjskim . Niewiele wskazuje na to, że lokalny, powiatowy PiS pozbiera się po wyborach parlamentarnych. Zdobycie 2-3 mandatów w Radzie to może być maksimum możliwości PiS. Na nową siłę powinno wyrosnąć Porozumienie Kaczawskiego z liderami: Robertem PAWŁOWSKIM i Pawłem MACUGĄ oraz z mocnymi nazwiskami kandydatów w innych okręgach . I to Porozumienie Kaczawskie będzie jedynym partnerem dla Koalicji Obywatelskiej przy ukłądaniu sobie Powiatu Złotoryjskiego na kolejną kadencję

Powiązane wpisy