Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Była dyrektor Gimnazjum nie poddaje się...

ZŁOTORYJA. Złotoryjanie, którzy sądzili, że wraz z okresem urlopowym i szkolnymi wakacjami nastąpi wyciszenie zadymy związanej z odwołaniem ze stanowiska dyrektora Gimnazjum w tym mieście - są w wielkim błędzie. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie eksdyrektorka szkoły złożyła do Prokuratury Rejonowej kolejne zawiadomienie o domniemaniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o ujawnienie przez Gazetę Złotoryjską nazwisk kandydatów (właściwie kandydatek), którzy walczyć zamierzają o stanowisko dyrektora powstałego Zespołu Szkół Miejskich. Jedną z "ujawnionych" jest Bożena Bączek odwołana przez burmistrza miasta ze stanowiska dyrektora Gimnazjum Miejskiego. 

Była dyrektor Gimnazjum nie poddaje się...

Otrzymaliśmy także oświadczenie pani Bożeny BĄCZEK, które poniżej publikujemy:                                                                                                             

"W związku z opublikowaniem w „Gazecie Złotoryjskiej” w dniu 30 czerwca 2016 roku artykułu pod tytułem „Są kandydaci na dyrektora Zespołu Szkół” zwracam się z uprzejmą prośbą o opublikowanie mojego stanowiska w powyższej sprawie.
„OFICJALNE STANOWISKO BYŁEGO DYREKTORA GIMNAZJUM IM.V.TROZENDORFA BOŻENY BĄCZEK W SPRAWIE ZWALNIANIA  NAUCZYCIELI”
Odnoszę się do zarzutu Urzędu Miasta Złotoryi jako organu prowadzącego Gimnazjum im. V. Trozendorfa w Złotoryi, który podał do wiadomości na łamach „ Gazety Złotoryjskiej” w dniu 30 czerwca 2016 roku.

W odniesieniu do stwierdzenia organu prowadzącego cytuję „zaczęła zwalniać nauczycieli na podstawie niezatwierdzonego planu pracy szkoły”  - uprzejmie informuję, że na podstawie planu pracy szkoły nie można zwalniać nauczycieli. Plan pracy szkoły opracowuje dyrektor razem z radą pedagogiczną na dany rok szkolny, który rada pedagogiczna przyjmuje do realizacji uchwałą. Natomiast dokumentem na podstawie którego podejmuje się decyzje kadrowe jest Arkusz organizacji pracy szkoły na dany rok szkolny. Taki Arkusz organizacji pracy Gimnazjum im. V. Trozendorfa w Złotoryi na rok szkolny 2016/2017 opracowałam i przedłożyłam w ustawowym terminie do zatwierdzenia przez organ prowadzący. To organ prowadzący w osobie Burmistrza Miasta Złotoryja nie wywiązał się ze swojego ustawowego obowiązku zapewnienia uczniom bezpłatnego dostępu do nauki ponieważ nie zatwierdził Arkusza organizacji pracy Gimnazjum im. V. Trozendorfa w Złotoryi na rok szkolny 2016/2017. Organ prowadzący złamał tym samym artykuł 70 Konstytucji RP. Obowiązkiem organu prowadzącego było zatwierdzenie Arkusza organizacji pracy Gimnazjum im. V. Trozendorfa w Złotoryi na rok szkolny 2016/2017 z uwagami lub zastrzeżeniami do których ma obowiązek zastosować się dyrektor szkoły. Brak zatwierdzenia przez organ prowadzący szkołę arkusza organizacji pracy szkoły był tylko pretekstem aby pozbyć się mnie jako dyrektora.

Jeśli chodzi o zarzut zwolnień to w przeciągu 4 lat mojej pracy na stanowisku dyrektora informuję, że w latach 2012/2013,2013/2014, 2014/2015 każdorazowo organ prowadzący zatwierdzał mój arkusz organizacyjny bez uwag akceptując moje decyzje w spawach kadrowych wynikające z niżu demograficznego a co za tym idzie brakiem godzin dla nauczycieli. Dotyczy to zwalniania nauczycieli. Przygotowując Projekt arkusza organizacyjny na rok szkolny 2016/2017 nie zwolniłam nauczycieli tylko wręczyłam wypowiedzenia 2 nauczycielom – matematyki i informatyki z ustną deklaracją, że jeśli organ prowadzący dołoży godzinny dydaktyczne lub nie dojdzie do powstania Zespołu to nauczyciele zostaną przywróceni do pracy. Nauczycielowi wychowania fizycznego zaproponowałam zmianę warunków zatrudnienia poprzez zmniejszenie wymiaru zatrudnienia do 12/18 a nauczycielowi biologii zmniejszenie wymiaru do 15/18. W obu tych przypadkach nauczyciele nie przejęli proponowanych zmian warunków zatrudnienia. Zmniejszenia wymiaru zatrudnienia spowodowane brakiem godzin celem zatrudnienia ich zgodnie z kwalifikacjami. Brak akceptacji ze strony nauczycieli zmian warunków pracy spowodował podjęcie działań w kierunku rozwiązania stosunku pracy zgodnie z Kartą Nauczyciela i Kodeksem Pracy.

Zgodnie z literą prawa oświatowego to dyrektor przygotowuje arkusz organizacyjny szkoły i odpowiada za jego realizację jeśli chodzi o zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Takie kompetencje ma jedynie dyrektor szkoły a nie organ prowadzący.

Tyle oświadczenie Bożeny Bączek.

Dolnośląski Kurator Oświaty Roman KOWALCZYK pytany przez nas o ocenę sytuacji w złotoryjskiej oświacie powiedział:

- Uważnie przypatrywaliśmy się rozwojowi sytuacji jeżeli chodzi o działania lokalnych władz dotyczących połączenia szkół. Rozumiejąc argumenty burmistrza miasta akceptujemy połączenie szkół w Zespół Szkół Miejskich, bo połączenie szkół to nie likwidacja którejś ze szkół i utrata pracy przez nauczycieli. Wg. naszych informacji wszystko przebiega normalnie i z tego co wiem jest już ogłoszony konkurs na dyrektora Zespołu. Nie mieliśmy zastrzeżeń do idei łączenia szkół i formy przeprowadzenia tego procesu. Uważnie obserwujemy i analizujemy sytuację prawną jaka powstała w następstwie odwołania dyrektora jednej z placówek oświatowych. Moim zdaniem forma pośpiesznego odwołania, konfiskata dokumentów, plombowanie drzwi i obecność służb mundurowych na terenie szkoły musi budzić niesmak. Ale nie mamy z kolei sygnałów o łamaniu prawa. Jeżeli takowe by się pojawiły to Kuratorium podejmie odpowiednie kroki.

Powiązane wpisy