XXIX Biesiada Kresowa w Pielgrzymce (FOTO)
PIELGRZYMKA. XXIX Biesiada Kresowa w Pielgrzymce była prawdziwą eksplozja folkloru. Cudownego śpiewu, wspaniałej zabawy okraszonej smakowitymi lokalnymi potrawami. Na kilkanaście godzin Park w sercu gminu zamienił się w ogólnopolskie centrum folkloru. Wzorem lat ubiegłych spotkanie kresowe zainaugurowano mszą św. w intencji Kresowian celebrowaną przez proboszcza miejscowej parafii i zarazem z woli biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego - diecezjalnego duszpasterza myśliwych i pszczelarzy, ks. Franciszka WRÓBLA.
Następnie barwny korowód prowadzony przez wójta gminy Tomasza SYBISA i przewodniczącego Rady Gminy Jarosława PISARSKIEGO z zaproszonymi gośćmi: posel Trzeciej Drogi Tadeusz SAMBORSKI, owacyjnie witana Beata Gralak, obecną wicestarostę Powiatu Złotoryjskiego a kiedyś gwiazdę zespołu Fudżijamki i do niedawna dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka im. Z.Bernackiego, która Biesiadzie Kresowej nadała nowego, bardzo dynamicznego i...bardziej kresowego wizerunku ,burmistrz Złotoryi Pawel KULIG, wójt gminy Złotoryja Jan TYMCZYSZYN, wójt gminy Zagrodno Piotr JANCZYSZYN czyli najważniejsi samorządowcy Powiatu Złotoryjskiego i rozśpiewanymi zespołami folklorystycznymi, udał się pod przecudnie udekorowaną scenę w gminnym parku u stóp oddanego przed trzema laty do użytku Wiejskiego Domu Kultury... Nie zabrakło wiceprezesa zarządu KGHM Polska Miedź Piotra STRYCZKA.
- Biesiada Zespołów Kresowych to nie tylko kultywowanie ludowej tradycji na terenie gminy Pielgrzymka, terenie powiatu złotoryjskiego czy Pogórza Kaczawskiego. To przede wszystkim hołd dla kasztelana Zamku Grodziec Zenona Bernackiego, dzięki któremu to kulturalne wydarzenie zyskało prestiż nie tylko w naszym regionie - przypomniał gospodarz gminy Pielgrzymka, wójt Tomasz SYBIS.
Mimo dużej ilości zajęć zaplanowanych na sobotę pojawił się poseł i minister w jednej osobie Robert KROPIWNICKI, któremu towarzyszyli: Jarosław RABCZENKO, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego i Maciej KUPAJ, prezydent Legnicy. - Jestem na Biesiadzie od wielu lat i nie mogło mnie zabraknąć dzisiaj w Pielgrzymce - powiedział ROBERT KROPIWNICKI. - Biesiada w Pielgrzymce tradycyjnie otwiera sierpniowy sezon plenerowych imprez ważnych dla Dolnego Śląska dla Zagłębia Miedziowego. To nie tylko ta biesiada ale przede wszystkim dożynki, które są zwieńczeniem rolniczego trudu i wysiłku lokalnych samorządów aby lokalnej społeczności żyło się jak najlepiej.
Nie było wielką trudnością w dostrzeżeniu faktu, że o ile przed rokiem Biesiada było politycznie ...koedukacyjna to obecnie politycy i samorządowcy oddali swój udział w niej walkowerem.
- Skąd fenomen Pielgrzymki, gminy, w której organizowana jest Biesiada Kresowa ? Osiedleńcami w gminie są ludzie z kresów, którzy żyją wspomnieniami i swoje tradycje kulinarne, muzyczne przekazują młodszemu pokoleniu - mówiła Beata GRALAK, wicestarosta Powiatu Złotoryjskiego oceniana jako wschodząca gwiazda samorządu. - Ta tradycja kresowa jest u nas bardzo, ale to bardzo kultywowana. To co przez laty wymyślił Zenon Bernacki jest czymś wielkim, niepowtarzalnym w skali Dolnego Śląska a może i kraju. Można powiedzieć , że wyrosłam u boku Zenka Bernackiego, podpatrywałam go i zawsze się zastanawiam czy gdyby żył byłby ze mnie zadowolony ? A z perspektywy dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka , którą była do czasu wyborów samorządowych, całą imprezę na roboczo nazywałam "gminnym marketem ludowym". Kończy się biesiada i następnego dnia w Kołach Gospodyń Wiejskich, w zespołach folklorystycznych zaczyna się praca nad kolejną biesiada. Tu nie trzeba nikogo do niczego namawiać, nakłaniać. To z serc mieszkańców wychodzi potrzeba pochwalenia się tym co najlepsze w gminie zarówno w przestrzeni muzycznej, kulinarnej itp. Myślę, że nadrzędną wartością Biesiady Kresowej jest atmosfera tej imprezy. Atmosfera serdeczności, rodzinna. I obiecuję, że fotel wicestarosty nie zmieni mojego podejścia do Biesiady Kresowej i do zagadnień kultywowania ludowej tradycji tych ziem.
Od 2017 roku Biesiada Kresowa w Pielgrzymce nosi imię twórcy imprezy Zenona BERNACKIEGO, kasztelana Zamku Grodziec.
- To wielkie święto folkloru, święto wszystkiego co najpiękniejsze na polskiej wsi od teraz nosi imię wielkiego człowieka, który regionowi złotoryjskiemu oddał serce, duszę, wszystko co miał najlepsze - powiedział Tomasz SYBIS, wójt gminy Pielgrzymka. - To nieprawda, że bez Zenka Bernackiego nasz złotoryjski region jest inny. Nieprawda, bo Zenek wciąż jest z nami, jest z zespołami, które wystąpią tutaj na scenie i w naszym codziennym działaniu wielokrotnie zastanawiamy się czy robimy coś tak aby Kasztelan był z nas dumny. Ta Biesiada to jego dziecko, dziecko już pełnoletnie i dlatego ta impreza będzie perłą naszego regionu.
Tradycyjnie atrakcji przygotowano mnóstwo. Na scenie zaprezentował się kwiat folkloru Ziemi Złotoryjskiej i Pogórza Kaczawskiego . Tradycyjnie wielkie emocje wywołał konkurs na najlepsze, stoisko, najlepsze potrawy i na najlepszą nalewkę Biesiady. W łącznej klasyfikacji wygrały Lejdis z Pielgrzymki przed KGW Sędzimirów. Nagrodę nieoficjalną publiczności i VIP-ów zdobyło stoisko KGW z Proboszczowa. - Ostatnie 48 godzin życia dziewczyn z naszego KGW było podporządkowane Biesiadzie - wyznała Justyna KOS z Proboszczowa.
Jadła i napitku na Biesiadzie nie zabrakło, podobnie jak dobrego humoru. Gwiazdą na stolach było zdecydowanie żurek i bigos przygotowany przez KGW z Nowej Wsi Grodziskiej. Przepis na żurek jest najbardziej strzeżoną tajemnicą nie tylko w Nowej Wsi Grodziskiej.