Konferencja polskich i światowych sław fizjoterapii i rehabilitacji (FOTO)
KROTOSZYCE. W Pałacu Krotoszyce rozpoczęła się konferencja naukowa z okazji XXVI Międzynarodowego Dnia Inwalidy Życie bez bólu Zdrowe Dzieci – Zdrowa Europa ”Wielka nauka dla małych pacjentów” organizowana przez Szpital im. A. Wolańczyka w Złotoryi, Polskie Stowarzyszenie Specjalistów Fizjoterapii, Rada Krajowa Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem i Starostwo Powiatowe w Złotoryi. Współorganizatorami konferencji są: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Wyższa Szkoła Fizjoterapii we Wrocławiu a sponsorem generalnym KGHM Polska Miedź S.A
Wprawdzie oficjalne otwarcie konferencji zaplanowano na piątkowy poranek ale już w czwartek docierający do Krotoszyc z całego świata goście wzięli udział w panelach roboczych zaproszeni do dyskusji przez profesora dr hab. Zbigniewa ŚLIWIŃSKIEGO, pomysłodawcę konferencji.
- Fizjoterapia to dziedzina, która nieustannie się rozwija, a innowacje i zastosowanie nowoczesnych metod terapeutycznych mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów borykających się z różnymi schorzeniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego tak ważna jest wymiana wiedzy i doświadczeń z najlepszymi profesjonalistami z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji, inżynierii biomedycznej i wielu innych, ważnych dziedzin medycyny. Organizowana już po raz 26. konferencja naukowa Międzynarodowy Dzień Inwalidy z bogatym programem tematycznym i różnorodnymi warsztatami jest doskonałą platformą do współpracy. Wierzę, że kooperacja pomiędzy naukowcami, lekarzami i fizjoterapeutami przyczyni się do dalszych postępów w naszej dziedzinie, przynosząc wiele cennych wniosków i inspiracji oraz wymierne korzyści pacjentom. Naszym celem jest nie tylko leczenie, ale także edukacja i profilaktyka, które są kluczowe dla zdrowia – wskazuje prof. dr hab. n. med. i n. kf. Zbigniew Śliwiński, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego MDI 2024.
Ze względu na przyjazd wybitnych specjalistów z Indii, Omanu, Egiptu, Niemiec, Libanu mimo kataklizmu powodziowego organizatorzy nie zdecydowali się na odwołanie konferencji . Ale już pierwszego dnia uruchomiono zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych w kataklizmie powodziowym.
- Zmodyfikowaliśmy troszkę program konferencji bo kilku wybitnych specjalistów w ostatniej chwili zrezygnowało z przyjazdu bo znaleźli się na terenach na których wodny żywioł wziął górę nad medyczną wiedzą - mówił Maciej LESZKOWICZ, prezes zarządu spółki Szpital im. A. Wolańczyka. - Mimo drobnych korekt organizacja XXVI edycji Międzynarodowego Dnia Inwalidy to dla nas ogromny zaszczyt. Jesteśmy dumni, że możemy gościć wybitnych specjalistów i stworzyć wyjątkową przestrzeń do wymiany wiedzy oraz doświadczeń, która przyczyni się do poprawy jakości życia pacjentów. W imieniu wszystkich organizatorów zapraszam do udziału w tym wyjątkowym, branżowym wydarzeniu – podkreślał Maciej Leszkowicz, Prezes Szpitala Powiatowego w Złotoryi, organizator MDI 2024.
W piątek i sobotę uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach praktycznych, które pozwolą na zdobycie nowych umiejętności i poznanie nowoczesnych technik terapeutycznych, m. in. poświęconych zagadnieniom: DIERS 4Dmotion® w obiektywizacji postępowania fizjoterapeutycznego; Metoda FED/ FedGoria w leczeniu zachowawczym skolioz, gorsetowanie w leczeniu skolioz; Metoda CLT /Coordinative Locomotor Training and Exercises/; Pacjent pediatryczny - fokus terapeutyczny.
Ciekawostką i to bardzo pozytywną jest fakt, że organizacja konferencji na światowym poziomie i z udziałem polskich i światowych sław w dziedzinie fizjoterapii nie kosztowała Szpital im. A. Wolańczyka w Złotoryi ani złotówki.