Narada obywatelska o klimacie
ZŁOTORYJA. Eksperci z Fundacji Pole Dialogu z Warszawy przeprowadzili w Złotoryi warsztaty dotyczące spraw związanych z gospodarką odpadami. Tak doskonalone są rozwiązania dotyczące tych ważnych dla mieszkańców zagadnień w ramach kampanii #ZłotoryjaEkoAktywna.
- Odbyliśmy spotkania związane z gospodarką odpadami (wymogi dla gmin, wskaźniki recyklingu) oraz wchodzącym niebawem systemie kaucyjnym (dziś premier zapowiedział o przesunięciu terminu jego wprowadzenia na 1.10 2025 roku – przyp. red.). Bardzo zależy nam, aby mieszkańcy mieli stały dostęp do nowinek dotyczących tej sfery życia, bo edukacja na pewno wpłynie pozytywnie ten obszar usług – mówi Paweł Kulig, burmistrz Złotoryi.
#EkoMyślimy, #EkoDziałamy - jest to inicjatywa promująca zrównoważony rozwój i ochronę środowiska, angażująca mieszkańców Złotoryi w działania na rzecz ekologii, takie jak edukacja, zielone inwestycje i wspólne akcje społeczne, by tworzyć przyjazne środowisko dla obecnych i przyszłych pokoleń. Projekt skłania do podejmowania konkretnych działań proekologicznych w codziennym życiu, angażując społeczność do aktywnego dbania o środowisko poprzez m.in. właściwą segregację odpadów.
Narady Obywatelskie o Klimacie (NOoK) to bezpłatny dla Złotoryi projekt realizowany we współpracy z Fundacją Pole Dialogu z Warszawy. Narada obywatelska o klimacie odbyła się już pod nazwą: "Wyzwania gospodarki odpadami w Gminie Miejskiej Złotoryja, a w szczególności w zabudowie wielorodzinnej (osiedlach)". Do udziału w naradzie zaproszono mieszkańców zabudowy wielorodzinnej z terenu miasta. W naradzie wziął udział ekspert z warszawskiego Instytutu Spraw Publicznych pani Aleksandra Kobylińska oraz Eva Mackevica z warszawskiej Fundacji Pole Dialogu.
Zaproszeni mieszkańcy wykazali się na spotkaniach dużą otwartością i kreatywnością. Wspólnie wypracowali rekomendacje dla urzędu w sprawie polepszenia poziomu segregacji w zabudowie wielorodzinnej.
Debatę poprowadziła Eva Mackevica z Fundacji Pole Dialogu z Warszawy w ramach projektu, do którego zakwalifikowała się gmina.
- O szczegółach i rekomendacjach już niedługo, gdyż uczestników czeka jeszcze dzień trzeci narady - podsumowanie, które odbędzie się w drugiej połowie listopada – zapowiada Marta Kusiak z Urzędu Miejskiego w Złotoryi. - Tematy wszystkich wykładów i prezentacji dostarczyły szerokiego spojrzenia na wyzwania i rozwiązania związane z gospodarką odpadami, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym– dodała.
Przed złotoryjanami zatem trzeci etap narady, czyli podsumowanie. Odbędzie się ono w drugiej połowie listopada. O szczegółach poinformujemy.