Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jarmark ze świętem kupców

ZŁOTORYJA. Złotoryja sięga do dawnej tradycji. Najstarsze miasto w Polsce zorganizuje na koniec Jarmarku Franciszkańskiego, w niedzielę 8 grudnia, Dzień Kupca Polskiego. To święto, którego w regionie jeszcze nie było.

Jarmark ze świętem kupców

Dzień Kupca obchodzony był w Polsce od 1937 roku. W 1949 władze PRL zniosły to święto. Dopiero w 1989 roku, po transformacji, Dzień Kupca ponownie powrócił do kalendarza w 8 grudnia, ale przez brak popularyzacji jest słabo obecny w społecznej świadomości.

– Chcemy to święto wskrzesić we współpracy z cechami rzemiosł różnych z Dolnego Śląska i lokalnymi wytwórcami oraz usługodawcami. W tym roku będzie ono miało wymiar symboliczny, ale wierzymy, że z czasem uczynimy z niego event regionalny. Posłuży on do promocji miasta i wsparcia lokalnych biznesów – mówi Paweł Kulig, burmistrz Złotoryi.

Dzień Kupca Polskiego jest przygotowywany we współpracy z lokalnymi handlowcami oraz rzemieślnikami zrzeszonymi w cechach w Złotoryi, Legnicy, Bolesławcu i Jaworze, którzy wspólnie z mieszkańcami odwiedzającymi jarmark będą celebrować lokalne tradycje i wartości. Udział przedstawicieli cechów ma być oddaniem honoru kupcom i rzemieślnikom oraz lokalnym wytwórcom. Szefowie cechów ubiorą w tym dniu swoje dostojne szaty.

Dzień Kupca będzie też okazją do podziękowania za pracę na rzecz mieszkańców, ale też winszowania dobrego zarobku w okresie świątecznych zakupów. Ma być ponadto promocją zasad uczciwej konkurencji, bezpieczeństwa i promocji etyki zawodowej. Święto dopełnią występy artystyczne oraz degustacja potraw wigilijnych, co z pewnością przyczyni się do stworzenia niezapomnianej atmosfery.

– Organizacja takiego wydarzenia to wspaniała inicjatywa – uważają zgodnie Jacek Kamola (starszy cechu z Legnicy) i Andrzej Piekut (szef cechu złotoryjskiego). – To również wspaniała okazja do integracji naszych organizacji i promocji dawnych tradycji oraz, tak ważnego w działalności cechów, propagowania zasad etyki zawodowej.

Wydarzenie zaplanowano na niedzielę 8 grudnia, obchody rozpoczną się o godz. 13:30 w Rynku w Złotoryi.

Cały Jarmark Franciszkański zostanie zainaugurowany w piątek 6 grudnia odpaleniem iluminacji świątecznych na złotoryjskiej starówce. Weźmie w nim udział rekordowa w dotychczasowej historii imprezy liczba wystawców. Kramy i kiermasze będą czynne codziennie od godz. 10 do 18. Nie zabraknie również występów artystycznych i atrakcji dla dzieci w postaci m.in. animacji, warsztatów i zabaw.

Wydarzeniem jarmarku będzie jednak zaplanowana na sobotę 7 grudnia (od godziny 13.00) próba pobicia rekordu Polski w największej sztafecie ozdabiania choinki.

Powiązane wpisy