Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

O Stanie Wojennym w Złotoryi

ZŁOTORYJA. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, we współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami, zaprasza na wyjątkowe spotkania upamiętniające 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydarzenia odbędą się 11 grudnia 2024 roku w Złotoryi i będą poświęcone historii stanu wojennego w regionie legnickim w latach 1981–1983.

O Stanie Wojennym w Złotoryi

Program wydarzeń został podzielony na dwie części, skierowane zarówno do młodzieży, jak i mieszkańców zainteresowanych historią najnowszą.

Część pierwsza: spotkania otwarte z młodzieżą i mieszkańcami miasta
Spotkania odbędą się w dwóch lokalizacjach:

godz. 8:00–9:30 – aula Zespołu Szkół Zawodowych, ul. Wojska Polskiego 50,
godz. 10:45–12:20 – aula Liceum Ogólnokształcącego, ul. Kolejowa 4.

W programie przewidziano referat Grzegorza Kowala z wrocławskiego oddziału IPN na temat genezy, przebiegu i skutków stanu wojennego. Ważnym elementem spotkań będą wspomnienia złotoryjan represjonowanych w stanie wojennym – Romana Gorzkowskiego, Władysława Grockiego oraz Mirosława Janica. Całość zakończy otwarta dyskusja.

Część druga: wieczorne spotkanie w Złotoryjskim Ośrodku Kultury
Druga część wydarzeń odbędzie się w godzinach 17:00–19:00 w sali kinowej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury, pl. Władysława Reymonta 5. W programie zaplanowano:

- projekcję filmu dokumentalnego IPN Wrocław pt. „Rudna–grudzień 1981”,
- dyskusję z uczestnikami oporu społecznego i podziemnej „Solidarności”. W rozmowie wezmą udział Władysław Grocki, Roman Gorzkowski i Mirosław Janic, a moderatorem będzie Łukasz Sołtysik z IPN Wrocław.

Spotkania te będą doskonałą okazją do refleksji nad historią naszego regionu w trudnym okresie stanu wojennego oraz do poznania osobistych historii ludzi, którzy odważyli się walczyć o wolność.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Organizatorzy serdecznie zapraszają!

Powiązane wpisy