Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Na autobusy złotoryjanie zaczekają... Przetarg od nowa

ZLOTORYJA.  Uruchomienie komunikacji miejskiej w Złotoryi przesunie się w czasie przynajmniej o kilka tygodni. Ratusz unieważnił przetarg na przewoźnika z połowy stycznia. Wczoraj ogłosił kolejny, z terminem otwarcia ofert wyznaczonym na 17 lutego.

Na autobusy złotoryjanie zaczekają... Przetarg od nowa

Postępowanie przetargowe na świadczenie usług przewozowych złotoryjski magistrat rozpoczął 17 stycznia. Oferty miały być otwarte 10 dni później. Termin ten był jednak dwa razy przesuwany.

– Przetarg wzbudził dość duże zainteresowanie przedsiębiorców. Pojawiło się aż 40 pytań dotyczących umowy z miastem. Potrzebowaliśmy więcej czasu na udzielenie odpowiedzi, stąd decyzja o dwukrotnym przesunięciu terminu składania ofert – tłumaczy Paweł Kochanowski, naczelnik Wydziału Obsługi Urzędu w Urzędzie Miejskim w Złotoryi.

W ostatni dzień stycznia na stronach urzędowych pojawiła się informacja o unieważnieniu całego postępowania. W uzasadnieniu tej decyzji czytamy:

Na skutek awarii systemu informatycznego, podczas czynności zmiany terminu składania ofert jaka dokonywana była w dniu 28.01.2025 r., nie opublikowało się ogłoszenie o zmianie ogłoszenia w przedmiotowym zakresie. Sytuacja ta doprowadziła do stanu, w którym w dokumentacji postępowania były dwa różne terminy na składanie ofert. Zamawiający powziął informację o przedmiotowej sytuacji po termie otwarcia ofert wskazanym w ogłoszeniu o zamówieniu. Mając na uwadze powyższe, postępowanie zostało obarczone wadą prawną niemożliwą do usunięcia. Zgodnie z art. 255 pkt 6 ustawy Pzp (Prawo zamówień publicznych – dop. red.) zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

W czwartek 6 lutego magistrat ogłosił przetarg od nowa. W porównaniu z pierwszą próbą znalezienia przewoźnika wprowadzono zmiany w specyfikacji warunków zamówienia. I tak, do przetargu nadal może stanąć tylko firma, która posiada aktualne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego w zakresie krajowego przewozu osób. Przedsiębiorca musi też mieć zdolność techniczną lub zawodową, czyli wykazać, że w okresie ostatnich trzech lat wykonał co najmniej jedną usługę przewozu o charakterze użyteczności publicznej obejmującą co najmniej 30 tys. wozokilometrów o wartości nie mniejszej niż 200 tys. zł brutto.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, dwie złotoryjskie linie autobusowe będą obsługiwane autobusami elektrycznymi zakupionymi przez miasto. Ratusz wymaga jednak, aby firma ubiegająca się o zlecenie dysponowała co najmniej dwoma innymi autobusami do przewozu osób: z klimatyzacją przestrzeni pasażerskiej i pochylnią umożliwiającą wjazd i wyjazd wózka, z liczbą miejsc minimum 50, w tym 23 siedzącymi, silnikiem diesla spełniającym normę minimum Euro 6, długimi na 8-12 m i wyprodukowanymi nie wcześniej niż 1 stycznia 2015 r.

Jest jeszcze jeden warunek: przewoźnik musi zapewnić co najmniej trzech kierowców z prawem jazdy kat. D i uprawnieniami do przewozu osób, którzy zagwarantują stałe i bezawaryjne świadczenie usługi.

Przedsiębiorstwa zainteresowane obsługą komunikacji miejskiej w Złotoryi mają czas do 17 lutego na złożenie ofert. Wybrana zostanie najtańsza. Umowa będzie zawarta na okres do 26 stycznia przyszłego roku na 66 tys. 830 wozokilometrów.

– Doprecyzowaliśmy zapisy umowy, którą zawrzemy z wykonawcą – dodaje Kochanowski. – Biorąc pod uwagę zainteresowanie przetargiem, liczymy na to, że nie będzie problemów z jego rozstrzygnięciem i z jak najszybszym uruchomieniem autobusów.

Powiązane wpisy