Kosmiczna lekcja na żywo. Złotoryja połączy się na żywo w 13. dniu misji ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
ZŁOTORYJA. Już we wtorek, 8 lipca, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, w którym weźmie udział nasze złotoryjskie Centrum SOWA – Strefa Aktywności i Wyobraźni. Uczestnicy wydarzenia (stęp wolny) będą świadkami połączenia się na żywo z pierwszym Polakiem prowadzącym badania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Podczas trzynastego dnia misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na pokładzie ISS, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się całodniowe wydarzenie edukacyjne, którego elementem będzie rozmowa na żywo z naszym astronautą. Całą tę niezwykłą rozmowę (i nie tylko) Centrum Kopernik będzie streamować w każdej z czterdziestu polskich Stref SOWA. Jedną z nich jest złotoryjska placówka przy Złotoryjskich Ośrodku Kultury. Przypomnijmy, że Złotoryja całkiem niedawno (przed wakacjami) brała udział w targach dotyczących nauki, kosmosu i ziemi w Warszawie, gdzie wraz z Centrum Kopernik promowano najstarsze miasto w Polsce i Stolicę Polskiego Złota.

8 lipca złotoryjska SOWA zaprasza do wspólnego oglądania rozmowy. Stream zacznie się o godz. 11., godz. 11.20 Justyna Średzińska (ESERO-Polska) opowie, na czym polega misja IGNIS; godz. 12:00 odbędzie się łączenie i rozmowa ze Sławoszem, który na żywo wykona eksperymenty na ISS, a następnie porozmawia z uczniami, którzy zaprojektowali te eksperymenty. Widzowie zobaczą też transmisję, w której Agata Kołodziejczyk (Analog Astronaut Training Centre) przybliży, jak wygląda trening astronautów.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to lokalne centrum nauki, w którym można poznawać zjawiska rządzące światem, samodzielnie eksperymentując i rozwiązując zadania konstruktorskie. SOWA powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik ze Złotoryjskim Ośrodkiem Kultury. Inicjatywę finansuje Minister Nauki. Została w Złotoryi otwarta 2 grudnia 2024 roku.
W trakcie przebywania na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) polski astronauta będzie jeszcze trzykrotnie łączył się z polskimi dziećmi i młodzieżą w ramach edukacyjnej części misji IGNIS. Wszystko będzie też transmitowane na YouTube,
Ze Sławoszem połączą się osoby przebywające na wydarzeniach w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie. Każde z wydarzeń edukacyjnych potrwa po około osiem godzin. Będą warsztaty, prelekcje, panele tematyczne, pikniki naukowe, a punktem kulminacyjnym będzie rozmowa z astronautą.
W każdym ze spotkań będzie uczestniczyło około 300 osób. Przede wszystkim będą to uczestnicy konkursów kosmicznych organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną od jesieni 2024 roku. Dodatkowo, będą to dzieci, młodzież i nauczyciele ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, w których szczególnie aktywnie realizowana jest „ścieżka kosmiczna”. Pierwsza lekcja na żywo o kosmosie odbyła się wczoraj w Łodzi. Obecnie czekamy na:
4 lipca 2025 r., 8:30-11:30 – Połączenie z polskim astronautą w programie ARISS z Uniwersytetu Wrocławskiego
5 lipca 2025 r., 10:00-13:00 – Połączenie z polskim astronautą w programie ARISS z Politechniki Rzeszowskiej
8 lipca 2025 r., 10:15-13:00 – Łączymy się z polskim astronautą z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (w tym Strefą SOWA).
Organizatorami wydarzeń są: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, współorganizatorzy: EC1, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Rzeszowska, Centrum Nauki Kopernik.