Krew i odznaczenia, szósta akcja krwiodawstwa w Klasztorze Franciszkanów w Złotoryi
ZŁOTORYJA. W minioną niedzielę, pomimo upału, po raz szósty w Klasztorze Franciszkanów w Złotoryi odbyła się akcja krwiodawstwa zorganizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża. Tegoroczna akcja miała wyjątkowy charakter ze względu na uroczystość wręczenia odznaczeń krwiodawcom oraz osobom propagującym ideę honorowego krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a także jej połączenie z rejestracją potencjalnych dawców szpiku DKMS. W intencji honorowych dawców krwi odprawiona została msza święta, której przewodniczył proboszcz klasztoru, o. Wawrzyniec Wojtyra.
- Podczas akcji zebrano 13,705 litra krwi od 32 osób, natomiast chęć oddania krwi zgłosiły aż 44 osoby. Niestety, z przyczyn zdrowotnych 12 osób nie zostało dopuszczonych do donacji. Najczęstszym powodem był zbyt niski poziom hemoglobiny. Szczególnie cieszy fakt, że do grona osób bezinteresownie ratujących zdrowie i życie innych dołączyło siedmioro młodych krwiodawców - mówi Marcin Zawiślak
Medale i odznaczenia wręczali zaproszeni goście: senator Rzeczypospolitej Polskiej Marcin Zawiła, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, dr Jadwiga Szeląg, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Legnicy Agnieszka Lisowska. W wydarzeniu uczestniczył również burmistrz Złotoryi Paweł Kulig, który był obecny na akcji i gratulował krwiodawcom jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości wręczenia odznaczeń, oraz wójt Gminy Złotoryja Jan Tymczyszyn, wieloletni honorowy dawca krwi, regularnie oddający krew i aktywnie wspierający działania promujące krwiodawstwo.
Medal „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, nadany przez Ministra Zdrowia, otrzymał Łukasz Kozłowski, który oddał już ponad 20 litrów krwi.
Odznakę Honorowego Dawcy Krwi PCK II stopnia za oddanie co najmniej 10 litrów krwi otrzymała Sabina Musielak.
Odznakę Honorowego Dawcy Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża III stopnia, przyznawaną za oddanie co najmniej 5 litrów krwi przez kobiety i 6 litrów przez mężczyzn, otrzymali Barbara Kalinowska oraz Paweł Żurawski.
Podczas uroczystości wyróżniono również osoby szczególnie zaangażowane we wspieranie działalności klubu i propagowanie idei krwiodawstwa oraz krwiolecznictwa.
Odznaczenie „Zasłużony dla Dolnego Śląska” otrzymała Beata Kozłowska, była kierownik RCKiK, od lat wspierająca rozwój krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz działania na rzecz honorowych dawców krwi w powiecie złotoryjskim.
Odznaczenie „Zasłużony dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Legnicy” otrzymała Jana Kałuża, która od wielu lat organizuje akcje krwiodawstwa oraz prowadzi prelekcje w szkołach podstawowych, wyjaśniając dzieciom znaczenie krwi – bezcennego leku, którego nie da się wyprodukować.
W pięknym ogrodzie Klasztoru Franciszkanów krwiodawcy i ich rodziny mogli odpocząć w cieniu drzew. Dla wszystkich uczestników przygotowano smaczny poczęstunek. Firma LUBINPEX z Lubina przekazała pięć blach ciasta, Rafał Klos upiekł i podarował 60 rogali z czekoladą, a państwo Romaniak z Warzywniaka przekazali owoce i pomidorki. Nie zabrakło także domowych wypieków z czerwoną porzeczką i jabłkami. Prawdziwym hitem okazał się sok z natki pietruszki i cytryny. Słodkie wypieki oraz owoce pozwoliły krwiodawcom szybko uzupełnić energię po donacji.
Serdeczne podziękowania należą się w szczególności honorowym dawcom krwi, a także wolontariuszom, młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych, osobom rejestrującym się do bazy dawców szpiku DKMS, stowarzyszeniu Hortus oraz wszystkim osobom, firmom i instytucjom wspierającym działalność klubu. Krew ratuje życie!

Dodaj komentarz