Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

MOPS reaguje na przemoc w rodzinie

ZŁOTORYJA. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi organizuje w najbliższy czwartek spotkanie terapeutyczne dla ofiar przemocy w rodzinie, które będzie połączone z piknikiem integracyjnym. Impreza jest jednym z elementów projektu „Reaguj na przemoc”, który złotoryjska placówka realizuje po raz pierwszy.Złotoryjski MOPS jako jeden z zaledwie kilku tego typu ośrodków na Dolnym Śląsku otrzymał dofinansowanie w ramach programu osłonowego Ministerstwa Pracy Rodziny i Polityki Społecznej, wspierającego samorządy w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dotacja wynosi blisko 23 tys. zł.

MOPS reaguje na przemoc w rodzinie

– Dzięki tym środkom finansowym chcemy rozszerzyć istniejące w naszym mieście formy wsparcia dla ofiar przemocy o nowe działania: spotkanie terapeutyczne z piknikiem integracyjnym oraz trening umiejętności wychowawczych dla rodziców. Zwiększymy też zakres zajęć, które prowadzimy już od wielu miesięcy, czyli pomoc psychologiczną dla ofiar przemocy, grupę wsparcia o charakterze informacyjno-edukacyjnym oraz pomoc terapeutyczną wprowadzaną w przypadkach, w których w rodzinie dodatkowo istnieje problem nadużywania alko-holu – zapowiada Iwona Pawlus, koordynatorka projektu w złotoryjskim ośrodku.

Jak twierdzi Bożena Durmaj, dyrektorka MOPS-u, w Złotoryi rośnie liczba przypadków przemocy w rodzinie. – W ubiegłym roku odnotowaliśmy 75 nowych Niebieskich Kart. To znacznie więcej niż rok wcześniej. W tej liczbie były 32 rodziny z dziećmi, w których z kolei przebywało 91 dzieci. Należy dodać, że nie w każdej rodzinie dotkniętej przemocą występuje problem nadużywania alkoholu – tłumaczy Bożena Durmaj.

Spotkanie terapeutyczne z piknikiem odbędzie się w czwartek 6 października o godz. 14 w ogrodzie przy budynku MOPS-u. – Zapraszamy do udziału w pikniku nie tylko te osoby, które są już dotknięte przemocą i objęte systemem przeciwdziałania przemocy, ale też wszystkich tych mieszkańców, którzy czują się zagrożeni przemocą w rodzinie. Zapraszamy z rodzinami, bo piknik ma służyć zacieśnianiu więzi rodzinnych – zachęca Iwona Pawlus. – Zapewniamy możliwość spotkania ze specjalistami, a także kąciki pomocowe, w których porad będą udzielali dzielnicowi, radca prawny, pielęgniarka środowiskowa czy pracownik socjalny. Będzie też poczęstunek oraz animator prowadzący gry i zabawy dla dzieci. Uczestnicy pikniku będą mieli poza tym okazję obejrzeć wystawę prac plastycznych promujących projekt i wybrać tę najlepszą.

Projekt „Reaguj na przemoc” będzie realizowany do końca tego roku. W jego ramach fachowe wsparcie w formie szkolenia otrzymają też osoby, które na co dzień pracują z ludźmi zagrożonymi przemocą m.in. pracownicy MOPS-u, członkowie zespołu interdyscyplinarnego czy grup roboczych.

Powiązane wpisy