Młodzi złotoryjanie na AWF-ie poznali smak sportu
ZŁOTORYJA. Uczniowie oddziałów sportowych - klasy IV D Szkoły Podstawowej Nr 3 im. H. Brodatego i klasa I C Gimnazjum im. V. Trozendorfa w Złotoryi wchodzących w skład Zespołu Szkół Miejskich w Złotoryi wzięli udział w wycieczce zakończonej zawodami sportowymi na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wyjazd został zorganizowany przez prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego „ Kosynier” działającego przy Gimnazjum im. V. Trozendorfa w Złotoryi - Bożenę Bączek.
Wyjazd na Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu jest to wynik nawiązanej współpracy przez prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kosynier” działającego przy Gimnazjum im. V. Trozendorfa w Złotoryi Bożenę Bączek z Renatą Mauer – Różańską. Do nawiązania współpracy doszło 29 lutego 2016 roku podczas „święta sportu” zorganizowanego w Miejskim Gimnazjum przez byłą już Dyrektor Miejskiego Gimnazjum w Złotoryi .
Na prośbę Bożeny Bączek honorowy patronat nad ówczesnym „ dniem święta sportu” będący dniem promującym utworzenie od 1 września 2016 roku oddziałów sportowych w Szkole Podstawowej Nr 3 im. H. Brodatego w Złotoryi oraz w Gimnazjum im. V. Trozendorfa w Złotoryi objęła Renata Małgorzata Mauer-Różańska. Nawiązana współpraca ma charakter stałej współpracy UKS „Kosynier” z AWF we Wrocławiu.
Renata Małgorzata Mauer-Różańska to polska strzelczyni, multimedalistka najważniejszych imprez sportowych w Polsce i na świecie i działaczka samorządowa. Specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata jest jednocześnie wykładowcą na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (AWF we Wrocławiu) – państwowa szkoła wyższa powstała w 1946 roku jako Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu.-21 października 2016 roku odbyła się uroczystość 70-lecia powstania tej uczelni.
Uczniowie oddziałów sportowych obejrzeli kampus Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w skład którego wchodzą obiekty:
1) Kompleks Pól Marsowych- miejsce imprez masowych. Teren rekreacyjny przy Stadionie Olimpijskim . Jest to potężna łąka o pow. 105 000 m² z zespołem boisk oraz trybuną i kempingiem.
2) Pawilon Naukowo-Dydaktyczny :
- Wydziały:
Wydział Wychowania Fizycznego
Wydział Fizjoterapii
Wydział Nauk o Sporcie
- Kierunki kształcenia
wychowanie fizyczne
turystyka i rekreacja
fizjoterapia
kosmetologia
terapia zajęciowa
sport .
3) Wielofunkcyjną halę sportową
4) Kryta pływalnię
5) Stadion lekkoatletyczny
- Dużym zainteresowaniem cieszyła się wśród młodych sportowców komora krioterapii i leczenie schorzeń ruchem - wyjaśnia Bożena Bączek. - Młodzi sportowcy bardzo szybko nawiązywali kontakty ze studentami pytając ich na przykład o to czy muszą zawsze ćwiczyć i jakie konsekwencje spotykają studentów, którzy nie ćwiczą na zajęciach sportowych. Tym większe zaskoczenie było dla młodych sportowców gdy dowiedzieli się, że niećwiczący studenci muszą pisać sprawozdania z zajęć podczas których nie ćwiczyli.
Podczas pobytu na stadionie lekkoatletycznym odbyły się zawody w biegu na 400 m. Nagrody za udział w tym biegu ufundowała Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Z tego faktu radości wśród młodych sportowców nie było końca.
Ostatnim etapem wycieczki było obejrzenie plenerowej rzeźby „POCIĄG DO NIEBA”. Jest to największa rzeźba miejska w Polsce mająca 21 metrów wysokości i ważąca 82 tony autorstwa Andrzeja Jarodzkiego znajdująca się na pl. Strzegomskim i stojąca tuż przy dawnym bunkrze zajmowanym przez Muzeum Sztuki Współczesnej. Trzon rzeźby stanowi oryginalny, ważący 74 tony parowóz typu Ty2-1035 pochodzący z roku 1944, który powstał w zakładach Orenstein&Koppel. Lokomotywa „stoi” na fragmencie toru z 32 metalowymi podkładami. Na części z nich są nazwiska artystów - uczestników pojedynku malarskiego. Główna idea tej rzeźby to „spełnienie snu, marzenia, przekroczenia niemożliwego”.
Nie mamy nic przeciwko temu aby ta idea stanowiła przesłanie dla przyszłych młodych sportowców, których sportowy talent wykuwany będzie w murach Zespołu Szkół Miejskich z oddziałami sportowymi!!
Bożena Bączek