Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

WULKAN wybuchnie - nie ma miejsca na nudę!

ZŁOTORYJA. Jesienią organizowali spotkania z młodzieżą w Dobkowie co było jednym z etapów partnerskiego projektu pn. Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”. Zimą ostro wzięli się za modernizację swojej siedziby w Złotoryi przekazanej Stowarzyszeniu "Nasze RIO" przez Urząd Miasta. Mimo trwającego remontu zorganizowali przy Konopnickiej 22 m.in. jasełka. Teraz wraz z nadejściem wiosny złotoryjski WULKAN staje się jeszcze bardziej aktywny...

WULKAN wybuchnie - nie ma miejsca na nudę!

Na początku roku ogłoszono Konkurs grantowy „zaDziałaj Lokalnie” wspierający inicjatywy młodzieżowe. Do realizacji wybranych zostało 5 projektów, których działania właśnie się rozpoczynają. Oto jakie projekty realizować będą zwycięskie grupy:

Wilków jedzie do Dobkowa” – projekt przygotowali Dawid Łazuch, Aleksandra Łazuch, Grzegorz Termyna, Weronika Warszawska, którzy zorganizują dwudniowy wyjazd edukacyjny dla dzieci z domu dziecka w Wilkowie do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie.

„Mali Chemicy na wygasłych wulkanach” – projekt przygotowały Monika Wankiewicz, Agnieszka Dybał i Natalka Bernat, które zorganizują zajęcia przyrodnicze dla dzieci w swojej szkole z wykorzystaniem eksperymentów chemicznych i doświadczeń nabytych w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.

„Rowerowe Okolice” – projekt przygotowały Róża Kłak, Żaklina Szarata i Nikola Manowiec, które zaprojektują rekreacyjną trasę pieszo-rowerową na wygasły wulkan – Czartowską Skałę, premiera trasy odbędzie się podczas Rodzinnego Rajdu Rowerowego 3 maja.

„Miejsca których już nie ma” – projekt przygotowali Daria Dobosz, Miłosz Połaczewski, Natalia Kuryś, którzy zorganizują zespół tworzący multimedialną prezentację i wystawę prezentującą życie społeczne Złotoryjan dawniej i dziś.

„Złotoryja EXPRESS” – projekt przygotowali Ada Żukowska, Patryk Grocki, Rafał Kwaśniowski, Agnieszka Zwolińska, którzy zaprojektują i przeprowadzą dynamiczną grę miejską na terenie Złotoryi, dzięki której drużyny graczy będą mogły zmierzyć się w wyścigu pełnym niespodzianek, wyzwań i odkrywania tajemnic miasta.

Ale to nie koniec wiosennej "erupcji" złotoryjskiego Wulkanu...

Z początkiem kwietnia rozpocznie się cykl atrakcyjnych zajęć edukacyjnych i wycieczek, jakie przygotowano po Krainie Wygasłych Wulkanów. Cykl rozpocznie od spaceru po Złotoryi, który przybliży historię jej mieszkańców od czasów średniowiecza po czasy współczesne. Zwiedzana będzie najstarszą części miasta wraz z najstarszymi zabytkami, które miały wpływ na historię i charakter Złotoryi i są wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Następnie odbędzie się Rajd pieszy do Rokitnicy. Rajd wyruszy szlakiem św. Jadwigi na Wzgórze Zamkowe w Rokitnicy. Podczas wycieczki młodzież będzie zapoznawana z historią świętej Jadwigi oraz jej wpływem na historię Złotoryi.

W planie jest zorganizowanie wyprawy na Zamek Grodziec, podczas której młodzież nocować będzie w zamku na wygasłym wulkanie.  W trakcie pobytu na Grodźcu odbędą się warsztaty z archeologiem w poszukiwaniu zamkowych skarbów i śladów minionych kultur.

Będzie także wycieczka przyrodnicza na najsłynniejszy szczyt Pogórza Kaczawskiego – Ostrzycę oraz wycieczka geologiczna przybliżająca wulkaniczną historię Gór i Pogórza Kaczawskiego. Wyposażeni w młotki zwiedzane bedą miejsca związane z wulkanizmem sprzed milionów lat, poszukując agatów, bomb oliwinowych oraz innych skarbów związanych z dawną aktywnością wulkanów na naszym obszarze. W programie zajęć m.in.: masyw Okola (najstarszy etap wulkanizmu); kamieniołom w Lubiechowej; Sudecka Zagroda Edukacyjna i obróbka znalezionych minerałów; Organy Wielisławskie; galeria minerałów Piotra Sarula w Nowym Kościele oraz kamieniołom bazaltu na Wilczej Górze (najmłodszy etap wulkanizmu). Oferta uzupełnią wycieczki do Skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie oraz do Rzeszówka.

Młodzież uczestnicząca w projekcie będzie mogła poznać ludzi zaledwie kilka-kilkanaście lat starszych od nich, specjalistów geologów, przyrodników, historyków, prowadzących działalność związaną z turystyką i wytwarzaniem produktów lokalnych, którzy w regionie znaleźli źródło dochodów, wykorzystując swoją wiedzę na temat lokalnego dziedzictwa.

Młodzież w wieku 13-19 lat, które ucząca się lub mieszkająca w Złotoryi, jest zapraszana do udziału w zbliżających się wydarzeniach. Zgłaszać i zapisywać się można w poprzez dostępny FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

Podejmowane działania to efekt partnerskiego projektu pn. Młodzi odkrywają tajemnice i potencjał regionu – budujemy Centrum Aktywności Społecznej „Wulkan”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Kaczawskie i Stowarzyszenie Nasze RIO w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW

Powiązane wpisy