Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nauczyciele stawiają na doświadczenie europejskie

ZŁOTORYJA. „Rozwój kompetencji kluczowych nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Złotoryi w wymiarze europejskim” - pod takim tytułem Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Złotoryi realizuje roczny projekt (01.06.2016 - 31.05.2017) Programu Erasmus + , w ramach akcji KA1 MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ.

Nauczyciele stawiają na doświadczenie europejskie

Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby placówki, dostrzeżone i opisane w Europejskim Planie Rozwoju Szkoły. Pedagodzy pragną poszerzyć umiejętności w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych o perspektywę doświadczeń europejskich, co jest głównym celem tego projektu. Projekt zawiera udział 10 pracowników kadry edukacyjnej w dwóch 5 dniowych kursach realizowanych w Sevilli (Hiszpania).

Udział w szkoleniu „All children are special”, po raz kolejny, pozwolił uczestnikom uświadomić sobie jak wielki wpływ na rozwój wychowanków z niepełnosprawnością ma nauczyciel. Jak wiele zależy od stworzenia właściwego środowiska służącego rozwojowi uczniów. Ważnym elementem szkolenia było doskonalenie umiejętności komunikacyjnych służących budowaniu relacji, opartych na zaufaniu i współpracy, z uczniem i jego rodziną. Doskonalenie umiejętności motywowania uczniów do pracy, wzbudzanie ich codziennego entuzjazmu w pokonywaniu barier i przeciwności. Poznanie narzędzi służących lepszej organizacji pracy i ocenie skuteczności oddziaływań.

Natomiast kurs „Mindfulness Based Stress Reduction Programme”, zakładający pracę opartą na sztuce uważności, pozwolił na zdobycie wiedzy i umiejętności do opracowania  narzędzi, które przyczynią się naszym uczniom, rodzicom i nauczycielom do:
- poprawy uważności, koncentracji i pamięci;
- zmniejszenia napięcia i bólu;
- zmniejszenia poziomu stresu;
- umiejętności akceptacji rzeczywistości takiej, jaka jest;
- wzrostu życiowej energii;
- wzrostu samoakceptacji;
- poprawy relacji z innymi;
- poczucia kontroli nad emocjami i własnym życiem.

Dotychczas udział złotoryjskiej kadry w mobilnościach pozwolił na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności oraz metod pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością. Ponadto wymianę doświadczeń z nauczycielami z innych krajów europejskich, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych oraz  poszerzenie kompetencji językowych w zakresie j.angielskiego.  Dodatkowym atutem projektu jest możliwość poznania kultury kraju przyjmującego. W tym przypadku była to pełna uroku Sevilla ciepła, ” żywa”, z pięknymi budowlami, ciekawą architekturą i typową dla tego regionu, często widoczną  sztuką mudéjar.

Poznana na kursach wiedza i umiejętności oraz metody i narzędzia pracy, przekazywane są na bieżąco poprzez: spotkania z uczniami, rodzicami i nauczycielami, Rady Pedagogiczne i szkoleniowe, dni otwarte, imprezy szkolne, warsztaty. Działania te mają wpływ na zaspokojenie potrzeb Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Złotoryi  w zakresie podniesienia poziomu jakości pracy organizacji, a także współpracy międzynarodowej. i.

Więcej informacji o projekcie, kursach, wrażenia i zdjęcia na stronie http://www.soszw.info/erasmus/ oraz bieżących działaniach na stronie szkoły http://www.soszw.info/ „Z życia szkoły”.

Powiązane wpisy