Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnicka szkoła w programie: Kompetentni w branży górniczo-hutniczej

LEGNICA. Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy dołączył właśnie do prowadzonego przez KGHM programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM-kluczowym partnerem w kształceniu zawodowym”. Spółka podpisała w tej sprawie list intencyjny z placówką oraz z gminą Legnicą. Patronatem programu KGHM w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych będą objęci uczniowie kształcący się w zawodzie technika elektryka i technika elektronika oraz uczniowie pierwszej klasy w zawodzie elektryka w szkole branżowej I stopnia, po utworzeniu takiego oddziału. Absolwenci takich specjalizacji mogą zostać zatrudnieni na stanowisku elektryka lub automatyka w Hucie Miedzi Legnica.

Legnicka szkoła w programie: Kompetentni w branży górniczo-hutniczej

- Wiemy, że Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy prezentuje wysoki poziom nauczania, a nam zależy na dobrze wykwalifikowanych pracownikach. Szczególne znaczenie ma to dla Huty Miedzi Legnica, która po uruchomieniu nowoczesnego pieca WTR zwiększyła swoje możliwości produkcyjne - powiedział Adam Bugajczuk, wiceprezes zarządu KGHM ds. Rozwoju.

Program „Kompetentni w branży” zakłada ścisłą współpracę na linii szkoła – KGHM. Uczniowie mogą liczyć na merytoryczną pomoc spółki, dostęp do materiałów dydaktycznych, a przede wszystkim mogą skorzystać z dedykowanego im programu stypendialnego oraz możliwości odbycia praktycznej nauki zawodu. W roku szkolnym 2020/2021 KGHM przewiduje przyjąć 381 uczniów na praktyki miesięczne oraz 236 uczniów na zajęcia praktyczne w oddziałach KGHM Polska Miedź S.A.

- Program ruszył w 2018 roku, a pierwszy absolwent klasy patronackiej pojawił się na rynku pracy w maju 2019 r. Od tamtej pory zatrudniliśmy niemal 80 „naszych” uczniów. A od czerwca tego roku absolwenci klas patronackich KGHM mają możliwość pochwalenia się swoimi osiągnięciami naukowymi w ramach programu podczas aplikowania do nas do pracy. Specjalnie dla nich dostosowaliśmy nasz system rekrutacyjny tak, żeby mogli podłączyć do niego odpowiednie zaświadczenie o ukończeniu klasy patronackiej. To dla nas cenna informacja podczas dokonywania selekcji kandydatów i zapraszaniu ich do kolejnego etapu rekrutacji - mówi Magdalena Wróbel, dyrektor naczelny ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w KGHM.

Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych to już 9 szkoła, która bierze udział w programie. Wśród nich jest także Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy.
W roku szkolnym 2019/2020 klasy patronackie KGHM liczyły ponad 1600 osób, a na konta uczniów trafiło w sumie ponad 120 tysięcy złotych. Oprócz standardowej kwoty 500 zł stypendium uczniowie mogli także liczyć na nagrodę za szczególne osiągnięcia – jak w przypadku ucznia Zespołu Szkół im. B. Krupińskiego w Lubinie, który reprezentował szkołę podczas X Olimpiady Wiedzy Górniczej „O złotą lampkę”.

Kompetentni w branży
KGHM od początków swojego istnienia angażuje się we współpracę z lokalnymi szkołami kształcącymi w zawodach istotnych z perspektywy zatrudnienia w koncernie. Od roku 2018 współpracy tej nadano ramy w postaci programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM-kluczowy partner w kształceniu zawodowym”, podpisując listy intencyjne z organami prowadzącymi szkoły z powiatów: legnickiego, bolesławieckiego, lubińskiego oraz głogowskiego. W roku 2019-2020 do programu włączono również szkoły z powiatu polkowickiego.

Lista szkół objętych patronatem w ramach „Kompetentnych w branży” oraz regulamin przyznawania stypendiów naukowych znajdują się na stronie www.kghm.com w zakładce KARIERA.

Powiązane wpisy