Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rewitalizacja legnickiej palmiarni. Zakończono zabezpieczanie konstrukcji

LEGNICA. W legnickiej palmiarni zakończyło się zabezpieczanie konstrukcji. W głównym pawilonie wymieniono też niektóre okna. Najbardziej widoczne są efekty prac w szklarni i mnożarkach. Tutaj oczyszczono konstrukcje zabezpieczono powłokami okna. W kolejnym etapie roboty skoncentrują się w pawilonie głównym i budynkach gospodarczych i administracyjnym. W pawilonie głównym wymienione zostaną wówczas wszystkie instalacje oraz pokrycie budowli. Obecnie trwają prace projektowe tego zadania.

Rewitalizacja legnickiej palmiarni. Zakończono zabezpieczanie konstrukcji

Wracając do pierwszego etapu, przypomnijmy, że zakres prac obejmował: wzmocnienie wszystkich dźwigarów, oczyszczenie konstrukcji stalowej metodą strumieniowo ścierną, odpylanie i odtłuszczanie powierzchni oraz wykonanie powłoki antykorozyjnej. Wstawiono i wymieniono część okien wraz mechanizmami ich otwierania. Wykonano nowe obróbki blacharskie na dach, wymiano rynny i rury spustowe. Osuszono ściany piwnic i przyziemia, wymieniono i uzupełniono pokrycia dachu i ścian płytami z poliwęglanu. W sumie objęło to zabezpieczenie elementów konstrukcji palmiarni, szklarni ciepła i mnożarek o łącznej powierzchni ponad 740 m2.

Legnicka palmiarnia wzniesiona została w 1898 r., dzięki długoletnim staraniom Towarzystwa Upiększania Promenad. W kolejnych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. A w 2015 r. został wpisany do rejestru zabytków.

W palmiarni zgromadzono kolekcję ponad 200 gatunków i odmian roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne: roślinność subtropikalną, tropikalną, basenu Morza Śródziemnego oraz przedstawicieli sukulentów, głównie kaktusów. Pośród roślin mieszkają egzotyczne ptaki, małpki, jaszczurki, żółwie i ryby. Dzięki temu obiekt stanowi jedną z największych dolnośląskich i legnickich atrakcji turystycznych.

- Palmiarnia jest od pokoleń dumą mieszkańców. Odrestaurowana stanie się magnesem przyciągającym turystów. Naszą ambicją jest przywrócenie historycznemu obiektowi dawnej świetności, stosując oczywiście najnowocześniejsze i bezpieczne rozwiązania techniczne – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

Powiązane wpisy