Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Koleje Dolnośląskie wyłoniły wykonawcę hali serwisowej

LEGNICA. Rozbudowa legnickiej hali serwisowej to kolejna istotna inwestycja Kolei Dolnośląskich. Spółka właśnie wyłoniła w przetargu wykonawcę prac – firmę Berger Bau, która powinna rozpocząć prace we wrześniu br. Modernizacja obiektu wpłynie na polepszenie jakości usług regionalnego przewoźnika.

Koleje Dolnośląskie wyłoniły wykonawcę hali serwisowej

- Inwestycja Kolei Dolnośląskich jest ważna dla całego województwa – nie tylko pozwoli przewoźnikowi na usamodzielnienie się w kontekście serwisowania pojazdów własnych, lecz w dłuższej perspektywie może stanowić miejsce pracy dla specjalistów z naszego regionu – zapewnia Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego. – W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój dolnośląskiego przewoźnika, dlatego rozbudowa obiektów serwisowych stanowi istotny krok z punktu widzenia wszystkich inwestycji Kolei Dolnośląskich.

Obiekt przy ul. Pątnowskiej ma zwiększyć możliwości serwisowe spółki. Dzięki wyposażeniu hali w odpowiedni system, na miejscu możliwe będzie dokonywanie przeglądów pojazdów do poziomu P4 (dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdów wraz z wymianą podzespołów). Wpłynie to na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez spółkę, ponieważ do tej pory wszystkie przeglądy tego typu wykonywane są przez podmioty zewnętrzne.

- Modernizacja centrum serwisowego jest jednym z naszych priorytetowych zadań na najbliższe lata. Dzięki inwestycjom w nowy tabor stale rozwijamy działalność Kolei Dolnośląskich, a nowa hala pozwoli nam na uniezależnienie się od firm zewnętrznych, które dokonują przeglądów pojazdów kolejowych. Według naszych wyliczeń w szerszej perspektywie rozbudowa centrum wiązać się będzie z rocznymi oszczędnościami w wysokości paru milionów złotych – podkreśla Damian Stawikowski, prezes KD.
Zmodernizowana hala będzie wyposażona m.in. w wiaty, drogi wewnętrzne, nadziemną i podziemną infrastrukturę techniczną, zbiorniki i dystrybutory na paliwo. Uruchomienie kompleksu serwisowo-remontowego przewidywane jest do końca 2022 r.

Łączny koszt inwestycji szacowany jest na około 45 mln zł. Część tej kwoty została zagwarantowana poprzez dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W maju spółka podpisała z UMWD umowę o dofinansowaniu centrum serwisowego kwotą 30 mln zł. Pozwoliło to na zabezpieczenie znacznej części inwestycji, która będzie mieć wpływ na dalszą działalność regionalnego przewoźnika.

Powiązane wpisy