Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego

LEGNICA. Zwycięzcą przetargu na pierwszy etap przebudowy alei parkowych w Ogrodzie Angielskim legnickiego parku została firma Budrim sp. z o. o. z Kunic. Oferta opiewała na ponad 198 tys. zł i była niemal dwukrotnie tańsza od konkurencyjnej. Wykonawca przystępuje do prac na początku października, deklarując ich zakończenie w grudniu.

Kolejny etap rewitalizacji parku miejskiego

Zakres robót obejmuje przebudowę układu komunikacyjnego alei parkowych, czyli ciągów pieszych i pieszo-jezdnych, w części Alei Białej. Rewitalizacja obejmie właśnie tę część, przechodzącą przez Orła Białego w kierunku ulicy Mickiewicza.

Aleja Biała jest jedną z dwóch ważnych dróg prowadzących pieszych przez znaczną część Polany Angielskiej do osiedli położonych po drugiej stronie Kaczawy. Jedna to Aleja Wodna i most dla pieszych, w ciągu ulicy Bielańskiej. Drugą jest właśnie Aleja Biała i most na Kaczawą na wysokości „Herbapolu”.

Prace będą polegały m.in.: na mechanicznej rozbiórce nawierzchni szutrowej, zakładaniu podbudowy z kruszywa kamiennego, wykonaniu nawierzchni żwirowej pieszo-jezdnej, a także z miału kamiennego w kolorze czerwonym i żółtym, wykonanie trawników dywanowych i obramowania alejek parkowych. Powierzchnia rewitalizowanych traktów przekroczy trzy tysiące m2. W przyszłym roku remont parkowych alejek będzie kontynuowany.

Legnicki park Miejski to jeden z najatrakcyjniejszych terenów zieleni w mieście. Powstawał etapami, łącząc w rozwiązaniach przestrzennych różnorodne europejskie tendencje estetyczne. Na jego formę i kompozycję istotny wpływ miała realizacja założeń przestrzennych i plastycznych, zaprojektowanych przez wybitnego dziewiętnastowiecznego architekta zieleni Eduarda Petzolda, twórcy parków krajobrazowych w stylu angielskim.

Petzold już w 1880 roku, podobnie jak i późniejsi planiści decydujący o rozwoju parku, starali się łączyć stylizowaną konwencję krajobrazową z nowoczesną, wielkomiejską enklawą wypoczynku i rozrywki w otoczeniu pięknej roślinności, starannie projektowanej małej architektury i rzeźb ogrodowych. Do tych idei sztuki ogrodowej nawiązuje się dziś podczas prowadzonej rewitalizacji legnickiego parku.

Powiązane wpisy