Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rewitalizacja legnickiej palmiarni. Jest kolejny przetarg!

LEGNICA. Miasto ogłosiło przetarg na II etap rewitalizacji zabytkowej palmiarni w parku Miejskim. Termin składania ofert do 22 października br. Zakres zadania obejmuje m.in. wykonanie nowych instalacji wewnętrznych, w tym: CO, sanitarnych i elektrycznych oraz robót związanych z wykończeniem pomieszczeń, remont elewacji dachów, pomieszczeń oraz rozbudowa infrastruktury teletechnicznej wraz z dostępem do sieci WiFi oraz LEGMAN i montaż systemów monitoringu.

Rewitalizacja legnickiej palmiarni. Jest kolejny przetarg!

Przypomnijmy, że wiosną tego roku zakończył się I etap rewitalizacji palmiarni, polegający głównie na zabezpieczeniu konstrukcji. Zakres prac obejmował: wzmocnienie wszystkich dźwigarów, oczyszczenie konstrukcji stalowej metodą strumieniowo-ścierną, odpylanie i odtłuszczanie powierzchni oraz wykonanie powłoki antykorozyjnej. Wstawiono i wymieniono część okien wraz z mechanizmami ich otwierania. Wykonano nowe obróbki blacharskie na dach, rynny i rury spustowe. Osuszono ściany piwnic i przyziemia, wymieniono i uzupełniono pokrycia dachu i ścian płytami z poliwęglanu. W sumie objęło to zabezpieczenie elementów konstrukcji palmiarni, szklarni ciepła i mnożarek o łącznej powierzchni ponad 740 m2.

Legnicka palmiarnia wzniesiona została w 1898 r., dzięki długoletnim staraniom Towarzystwa Upiększania Promenad. W kolejnych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. W 2015 r. został wpisany do rejestru zabytków.

W palmiarni zgromadzono kolekcję ponad 200 gatunków i odmian roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne: roślinność subtropikalną, tropikalną, basenu Morza Śródziemnego oraz przedstawicieli sukulentów, głównie kaktusów. Pośród roślin mieszkają egzotyczne ptaki, małpki, jaszczurki, żółwie i ryby. Dzięki temu obiekt stanowi jedną z największych dolnośląskich i legnickich atrakcji turystycznych.

Powiązane wpisy