Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnica chce być większa

LEGNICA. Miasto Legnica rozpoczyna procedurę zmiany granic administracyjnych w celu włączenia cmentarza komunalnego w Jaszkowie w obręb miasta. Unormowanie prawne tej sprawy już dawno temu postulowała Najwyższa Izba Kontroli. Poza tym ze względów gospodarczych i społecznych teren cmentarza i sąsiednich gruntów, które są własnością miasta, choć leżą na obszarze sąsiednich gmin, powinien znaleźć się w granicach Legnicy.
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Legnicy procedowane będą dwa projekty uchwał w tej sprawie – o przystąpieniu do procedury zmiany granic administracyjnych miasta i o konsultacjach społecznych wśród legniczan w tej sprawie. Ostateczna decyzja w sprawie zmiany granic należy do Rady Ministrów. Wcześniej swoją opinię na ten temat będą musiały wyrazić samorządy Miłkowic i Krotoszyc orz Rada Powiatu Legnickiego.

Legnica chce być większa

Cmentarz w Jaszkowie został wybudowany w 2013 roku, bo kończyły się miejsca pochówku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wrocławskiej. Miasto pozyskało grunty pod budowę nowej nekropolii od KOWR-u i są one własnością Legnicy, choć położone tuż poza jej granicami. Na lokalizację cmentarza w tym rejonie zgodziły się w 2012 roku samorządy Miłkowic i Krotoszyc. Zresztą miasto Legnica oraz Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zarządza cmentarzem, co roku odprowadzają do budżetów tych dwóch wiejskich samorządów w sumie ponad pół miliona złotych podatków od nieruchomości oraz rolnego i leśnego.

Po zmianie granic te środki zostaną w budżecie Legnicy i będą mogły być wykorzystane na inne cele. Poza tym utrzymanie cmentarza jest zadaniem własnym gminy, podobnie jak utrzymanie komunikacji publicznej. Jeśli teren cmentarza i przyległe grunty, zapewniające odpowiednią obsługę nekropolii, zostaną włączone w granice Legnicy, wtedy lepiej będzie można zorganizować komunikację miejską. Aktualnie dojazd do cmentarza komunalnego w Jaszkowie odbywa się obwodnicą zachodnią, która tylko częściowo przebiega przez teren miasta.

Obszar objęty planowanymi zmianami w zasadzie jest terenem niezurbanizowanym i niezamieszkałym. Z zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gminy Krotoszyce i gminy Miłkowice wynika, że tereny, które planowane są do włączenia w granice administracyjne Legnicy, są oznaczone głównie jako obszar cmentarza, terenów rolnych i zieleni. Dlatego zmiany administracyjne nie wpłyną negatywnie na wykonywanie zadań publicznych przez gminy sąsiednie. Legnica zyska natomiast zdolność prawidłowego wykonywania swoich zadań publicznych szczególnie w zakresie utrzymania i zarządzania cmentarzem komunalnym. Ważny jest jeszcze aspekt społeczny dotyczący legniczan - chcą oni zapewnić pochówek najbliższych w swoim mieście.

W propozycji zmian terytorialnych zakłada się, że z obszaru gminy Krotoszyce, do miasta włączony zostanie obszar o powierzchni ok. 102 ha, z czego 34 ha to grunty będące własnością gminy Legnica. Z obszaru gminy Miłkowice natomiast do miasta włączony zostanie obszar o powierzchni ok. 48 ha z czego 27 ha to także grunty będące własnością gminy Legnica.

Przystąpienie do procedury zmian administracyjnych wymaga też przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Miasto planuje przeprowadzić takowe do 26 maja tego roku za pośrednictwem ankiet w internecie i w czasie spotkań z mieszkańcami.

Powiązane wpisy