Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Szwajcarskie miliony dla Legnicy, Złotoryi i Jawora. Te miasta przed historyczną szansą !

LEGNICA/ZŁOTORYJA/JAWOR. Legnica - 80 mln, Złotoryja 74 mln i Jawor - 53 mln ! Tyle milionów zasili budżety tych miast w ramach wsparcia Funduszy Szwajcarskich. W walce o miliony przepadł m.in. Głogów. Samorządy, prezydent Legnicy, burmsitrzowie Złotoryi i Jawora mają jż precyzyjny plan na jaki cel zostaną te pieniądze wykorzystane. - To największy zastrzyk środków w historii tego programu dla naszego miasta oraz gigantyczna szansa na trwały rozwój Jawora - mówił Emilian BERA, burmistrz Jawora. - To nie tylko pieniądze - to impuls do zmian! Odnowimy kamienice i podwórka. Wzmocnimy bezpieczeństwo publiczne. Zmodernizujemy sieci techniczne i komunikacyjne. Ożywimy przestrzenie miejskie i stworzymy lepsze warunki do życia! 

Formalnie lepiej nie zapeszać chociaż... Lista rankingowa powstała po ocenie merytorycznej wniosków tych miast dokonanej przez ekspertów zewnętrznych. I tylko kataklizm(?) może sprawić, że cokolwiek sie zmieni... 

Szwajcarskie miliony dla Legnicy, Złotoryi i Jawora. Te miasta przed historyczną szansą !

Przypomnijmy, że 16 stycznia 2025 roku zakończył się pierwszy etap naboru dla miast w ramach Funduszy Szwajcarskich. Ze 139 uprawnionych samorządów, Wstępne Propozycje Projektów złożyło 119.

Nabór był dwuetapowy. Wnioski pod względem formalnym sprawdzali pracownicy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Te, które spełniły kryteria, przeszły do oceny merytorycznej, której dokonają zewnętrzni eksperci.

Na podstawie oceny merytorycznej powstała lista rankingowa, którą zatwierdził Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.  

Nabór ruszył w marcu 2024 roku. Mogło w nim wziąć udział 139 miast, które Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 wskazuje jako zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Są to miasta, w których np. w wyniku transformacji ustrojowej upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się wyzwania związane z odpływem ludności do największych miast, niską dzietnością czy zanieczyszczeniem powietrza.

Miasta mogły zawnioskować o dofinansowanie w wysokości pomiędzy 44 a 80 mln zł na projekty, które wpisują się strategie rozwoju miasta. Ważne, aby przedsięwzięcia miały charakter kompleksowy – były inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Finalnie, na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej.

Samorządy mogą przeznaczyć fundusze m.in. na: finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. 

Końćowym krokiem jest skierowanie listy do analizy Komitetu Sterującego Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, który podejmie ostateczną decyzję odnośnie listy rankingowej. Wszyscy wnioskodawcy zostaną poinformowani pisemnie o wynikach oceny merytorycznej.

Powiązane wpisy