Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Rewitalizują miejską zieleń (FOTO)

ŚCINAWA. Dotację na tę wyczekiwaną inwestycję ścinawski samorząd pozyskał jeszcze na początku minionej kadencji, później były problemy z pierwszym zakontraktowanym w 2018 roku wykonawcą rewitalizacji zieleni, a to z kolei spowodowało, że dopiero we wrześniu 2020 roku, już przy współpracy z inną firmą, udało się uzyskać pozwolenie na budowę. Burmistrz Krystian Kosztyła umowę na roboty podpisał w październiku minionego roku, w międzyczasie przekazano wykonawcy plac budowy, a on sam rozpoczął od organizowania tzw. bazy i innych prac przygotowawczych. Spółka PARK-M POLAND ze Starego Sącza, z którą gmina zawarła kontrakt przygotowuje obecnie poszczególne obszary pod dalsze działania, usuwa chore, spróchniałe i kolidujące z zaplanowaną inwestycją drzewa oraz krzewy, prowadzi również pierwsze prace rozbiórkowe.

Rewitalizują miejską zieleń (FOTO)

– Prowadzimy ciągle prace przygotowawcze, wycinamy drzewa i krzewy, sprzątamy tereny, które zostaną zrewitalizowane. W parku przy ulicach Kilińskiego i Kościuszki naprzeciwko centrum kultury usuwamy części krawężników, jeszcze w styczniu rozpoczniemy tam korytowanie pod alejki i prace elektryczne związane z oświetleniem tego obszaru – relacjonuje Grzegorz Ścigajło, kierownik budowy.

Przypomnijmy, że całe zadanie zatytułowane „Rewitalizacja Ścinawy poprzez rozwój terenów zieleni miejskiej” obejmuje obszar o łącznej powierzchni blisko 16 ha. W ramach rozpoczętej właśnie inwestycji zrewitalizowane zostaną m.in.: park przy ulicy Kościuszki i Kilińskiego – teren dawnego cmentarza ewangelickiego, park miejski i promenada (obszar wzdłuż Zimnicy od mostku przy ulicy Jana Pawła II do mostku przy ulicy Mickiewicza), skwer pomiędzy ulicami Grunwaldzką i Batorego, teren zielony przy skrócie na stację PKP w obrębie ulic Jagiełły i Kościuszki, część ścinawskich błoni. Ponadto zieleń w pasach dróg m.in. na ulicach: Mickiewicza, Wołowskiej, Kościuszki, Królowej Jadwigi, Lipowej, Jana Pawła II. Wartość tylko zakresu podstawowego to blisko 8,5 mln zł, nie licząc tzw. opcji, które mogą być dodatkowo uruchomione w trakcie.

W ramach przedsięwzięcia wykonane zostanie bardzo wiele nowych nasadzeń, w tym drzew i krzewów liściastych oraz iglastych, paproci i roślin sadowniczych, róż, bylin, a także traw ozdobnych. W zadaniu mieści się także renowacja starych trawników i wykonanie trawników dywanowych oraz wybudowanie i posadowienie obiektów małej architektury, m.in. urządzeń zabawowych, ławek, koszy na śmieci itp.

Dodajmy, że na całą inwestycję, obejmującą również koszty przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę, koszty zarządzania oraz nadzorów, ścinawski samorząd pozyskał blisko 9 mln zł dotacji unijnej. Wsparcie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020- Fundusz Spójności, PRIORYTET: II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, DZIAŁANIE: 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.

Zadanie ma zakończyć się w roku 2022.

Powiązane wpisy