Pływający dom zbudowano w stoczni Ścinawa (FOTO)
ŚCINAWA. Osobiście burmistrz Ścinawy Krystian KOSZTYŁA i radny Sejmiku Dolnośląskiego Dariusz STASIAK odwiedzili we wtorkowe popołudnie Stocznię Ścinawa aby obejrzeć najnowsze i zarazem najdroższe "dziecko" stoczni: wart ponad 650 tysięcy euro( full wypas z jacuzzi, automatyczną kotwicą itp. kosztuje ok. 1mln) Perla Houseboat e-vision – elegancki dom pływający. W nocy z wtorku na środę pływający dom zostanie przetransportowany na targi do Berlina gdzie na niego czeka pierwszy nabywca. Pracownicy spółki nie mają chwili wytchnienia. Puchnie pakiet zamówień. - Mamy zamówienie na 5 kolejnych Perla Houseboatów na Mauritius i kolejne do Dubaju - mówi dyrektor ds. marketingu Tomasz ZYGIEL. - Prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami w Skandynawii, najwięszy rynek zbyt wydaje się być jednak w Niemczech. Zjednoczone Emiraty Arabskie są także zainteresowane większą ilością takich jednostek ale najpierw nasz partner chce wybudować specjalną marinę w Dubaju. I co ważne są potencjalni pierwsi nabywcy z Polski, w tym także z Dolnego Ślaska. W każdym razie do końca 2022 roku na tego typu jednostki portfel zamówień jest pełny.
Przed rokiem głośno było o inwestorze z Wołowa, który posanowił zainwestować w nadodrzańskiej Ścinawie.... Przez lata produkowano tutaj... czołgi, potem był POM i naprawiano rolnicze maszyny, potem części do maszyn górniczych produkowała spółka pracownicza Delta. Tym inwestorem okazał się Marek BOGUCKI . Nie był nowicjuszem w branży łodzi motorowych. W Holandii m.in.prowadził salon sprzedaży łodzi motorowych. - Jestem pewien, że polski przemysł stoczniowy jest w stanie wykorzystać swoją szansę w Europie na konstruowanie i wdrażanie technologii, które będą nowoczesne, ekologiczne i konkurencyjne cenowo natomiast pomysłem na wybicie się ponad konkurencje jest plan produkcji łodzi w 100% elektrycznych - mówił przed rokiem Marek BOGUCKI.
Przed rokiem teren , który kupił przypominał jedno wielkie gruzowisko, ściernisko, złomowisko. Remontował, kompletowął załogę. I tak w niewielkiej Ścinawie powstał Perla Yacht Group. To nowoczesna stocznia, która specjalizuje się w produkcji luksusowych aluminiowych jednostek pływających. Bogaty park maszynowy pozwala nie tylko na produkcję aluminiowych kadłubów, ale także na produkcję najwyższej jakości kompleksowego i innowacyjnego wyposażenia wytwarzanych jednostek. Dzięki doświadczeniu w branży e-technologii, w pełni elektryczne i zeroemisyjne jednostki, budowane są z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii stosowanych w e-mobilności.
Czym jest housboat ?
Perla e-vision jest zbudowanym z aluminium katamaranem, napędzanym dwoma przyczepnymi silnikami elektrycznymi o mocy 7 kW każdy. Nie jest to jakaś potężna moc, ale jednostka została zaprojektowana do zapewnienia maksimum komfortu mieszkania na wodzie. Możliwość podróżowania jest dodatkiem. Jacht jest w całości zasilany umieszczonymi na dachu panelami słonecznymi.
Powierzchnia mieszkaniowa Perla e-vision wynosi 30 m2, natomiast całkowita powierzchnia użytkowa katamaranu, wraz z dwoma tarasami, wynosi dokładnie, 40 m2. Na pokładzie znajdują się dwa tarasy, główny, dziobowy, z wygodnymi, rozkładanymi kanapami na obu burtach i mniejszy, rufowy. Na oba tarasy prowadzą szerokie, rozsuwane, szklane drzwi.
W części mieszkalnej znajduje się duży salon z jadalnią i kuchnią, toaleta z kabiną prysznicową i sypialnia. Houseboat jest dostępny w dwóch wersjach zabudowy, w wersji z jedną lub dwiema sypialniami. Obie sypialnie są, oczywiście dwuosobowe. Dodatkowe, dwuosobowe miejsce sypialne można będzie uzyskać, rozkładając kanapę w salonie. Całe wyposażenie jednostki nie różni się od wyposażenia standardowego mieszkania.
To, co wyróżnia Perla Houseboat e-vision spośród pozostałych tego typu jednostek, to ogromne przeszklone powierzchnie i zaokrąglone linie. Większość, pływających u nas houseboatów (nie mylić z jachtami wypornościowymi), przypomina postawione na pływakach domy letniskowe tzw. “holenderki”. Projekt łodzi oraz jego wyposażenie zostały w całości zaprojektowane przez stoczniowy “team” Perla Yacht. Do współpracy zaprosili zespół doświadczonych projektantów – absolwentów Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz młodych architektów wnętrz. Połączenie doświadczenia w projektowaniu statków z zupełnie nowym spojrzeniem na architekturę wnętrz hauseboata sprawiły, że Perla e-vision jest jedyną w swoim rodzaju jednostką pływającą, oferującą luksus wyposażenia z komfortem bezpiecznego pływania.
Fot. Zbigniew Jakubowski