Ponad 855 tysięcy złotych na wymianę kopciuchów
RUDNA. Kolejni beneficjenci skorzystają w gminie Rudna z dotacji na wymianę starych pieców typu kopciuch na nowoczesne ogrzewanie. Najwięcej osób zdecydowało się na pompy ciepła.
Gmina Rudna podpisała 45 umów dotacyjnych na wymianę źródeł ciepła w ramach Projektu Grantowego pn.: „Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie Gmin Legnicko Głogowskiego Obszaru Interwencji”. Łączna wartość dotacji wynosi 856 304,39 zł. Beneficjenci otrzymują zwrot części inwestycji w zamian za zlikwidowanie nieefektywnych źródeł ciepła.
Marek Gulewicz z Gwizdanowa założył pompę ciepła, a wcześniej fotowoltaikę.
– Dotąd paliłem sezonowanym drewnem, ale znajomy pokazał rachunki za ogrzewanie przy użyciu pompy. Były śmiesznie niskie. Mam coraz więcej lat i pomyślałem o wygodzie, dlatego też tę pompę zamontowałem – mówi.
Marcin Gramza z Rudnej zdecydował się natomiast na likwidację pieców kaflowych i założenie ogrzewania gazowego. – Najpierw wzięliśmy z gminy dotację na elewację, dach i kominy, bo mieszkanie jest w zabytkowej kamienicy. Grzechem byłoby nie skorzystać – podkreśla. Obliczył, że cały proces inwestycyjny od projektu poprzez przyłącze gazowe, piec czy kaloryfery kosztował go około 30 tysięcy złotych. Z dotacji ma otrzymać zwrot 70%. – Czysty zysk, trzeba tylko wykazać się minimum aktywności – dodaje.
W Gminie Rudna 18 osób otrzyma dotacje do zakupu kotłów na gaz, jedna osoba na montaż kotła gazowego i fotowoltaiki, kolejna na zakup kotła elektrycznego wspomaganego fotowoltaiką, dwie na pompę ciepła i fotowoltaikę oraz 3 osoby na zakup kotła na pellet. 20 beneficjentów zdecydowało się założyć pompę ciepła.
W obliczu rosnących cen węgla kolejni mieszkańcy skorzystali z dotacji na wymianę kopciuchów na nowoczesne ogrzewanie. Wszyscy liczą na zmniejszenie rachunków już tej zimy.