Ścinawa w Lubińskim Klastrze Energii
ŚCINAWA. Burmistrz Krystian KOSZTYŁA, w związku z delegacją, którą dała mu podjęta ostatnio przez Radę Miejską w Ścinawie uchwała, podpisał ✍ kilka dni temu porozumienie w sprawie przystąpienia naszej gminy do Lubińskiego Klastra Energii. Celem inicjatywy jest skoordynowane opracowanie, możliwość pozyskiwania finansowania oraz uruchomienie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii ⚡, które będą konkurencją dla produkcji konwencjonalnej i wysokoemisyjnej. Inicjatorami oraz koordynatorami Lubińskiego Klastra Energii są: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „TERMAL” S.A. w Lubinie oraz spółka Ekopartner Recykling , do przedmiotowej struktury przystąpiła, jeszcze przed ścinawskim samorządem, również gmina wiejska Lubin. Obszar naszego powiatu jest obecnie zasilany głównie energią i ciepłem wytwarzanymi w wysokoemisyjnych źródłach węglowych, natomiast dostawy realizowane są poprzez nieefektywny system przesyłowy generujący istotne straty sieciowe i coraz większą liczbę awarii.
Aktualne spożytkowanie potencjału odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu jest niewielkie i sprowadza się do produkcji w instalacjach indywidualnych wykorzystujących systemy fotowoltaiczne, solarne i pompy ciepła, a także do produkcji z wykorzystanie biogazu z wysypiska do produkcji energii elektrycznej w silnikach gazowych.
- Udział w przedmiotowym klastrze nie obciąża samorządu finansowo, jednak zwiększa szanse na pozyskiwanie środków zewnętrznych na budowę nowych, alternatywnych źródeł energii, np. farm fotowoltaicznych - mówi burmistrz Krystian KOSZTYŁA.
W procedurach aplikacyjnych o środki finansowe do funduszy strukturalnych, programów ramowych oraz innych potencjalnych źródeł finansowania, istnienie klastra i bycie jego członkiem zapewnia lepszą pozycję w rankingu wnioskodawców ubiegających się o pieniądze na inwestycje w OZE.
Kolejnym krokiem jest przystąpienie do projektu gminnej spółki, czyli Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ścinawie, która obecnie buduje farmę fotowoltaiczną na terenie zmodernizowanej niedawno oczyszczalni ścieków, co w przyszłości ograniczy koszty związane z zasilaniem tego obiektu w energię elektryczną.