KGHM zaciągnął ręczny hamulec na projekcie budowy elektrowni jądrowe? Realizm inwestycyjny priorytetem
LUBIN. KGHM planował zbudować modularną elektrownię jądrową o mocy 462 MW składającą się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW.... Po zmianie władzy w Polsce, zmianie władz w KGHM Polska Miedź jak się wydaje zaczął w obliczu trudnej sytuacji finansowej spółki dominować...realizm inwestycyjny. - Mała energetyka jądrowa jest atrakcyjnym kierunkiem w celu dywersyfikacji mocy wytwórczych, ale proces uzyskiwania pozwoleń i budowy będzie rozciągnięty na wiele lat. Na pytanie, czy będziemy ustawiać się w kolejce i biec po tę technologię na ślepo, odpowiedź brzmi: NIE. Gotowego do zainstalowania reaktora nie ma i jeszcze przez jakiś czas nie będzie" - powiedział Andrzej SZYDŁO, prezes zarządu KGHM na konferencji prasowej.
Przypomnijmy fakty:
KGHM w 2022 r. podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiące pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej miedziowej spółki.
W lipcu 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym miedziowy gigant otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji. Taką decyzję otrzymały wówczas także Polskie Elektrownie Jądrowe realizujące duży atom.
KGHM nie był jedyną spółką Skarby Państwa interesującą się atomem. ...Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął w 2023 rokupostępowanie ws. wydania decyzji środowiskowej dla budowy reaktorów reaktorów jądrowych typu BWRX-300 (300 MW) w Stawach Monowskich koło Oświęcimia. Reaktory planuje zbudować tam Orlen Synthos Green Energy (OSGE) - spółka celowa Orlenu i Synthosu.
Tymczasem w ostatnich miesiącach rządów zarządu KGM kierowanego prezesa Tomasza ZDZIKOTA w zasadzie dominował jeden temat: nie kiedy tylko GDZIE ? Gdzie w kontekście rozważań o regionie Zagłębia Miedziowego. Uwarunkowania techniczne związane z bezpieczeństwem zdawały się jednoznacznie wykluczać sporą część Zagłębia Miedziowego...
U progu w zasadzie nowego otwarcia obecnych władz KGHM Polska Miedź sprawa wydaje się być na jakiś czas rozwiązana...
Optymizmu w serca ni wlały nawet słowa prezesa Andrzeja SZYDŁO, że : KGHM z projektu SMR bynajmniej się nie wycofuje...
- Nie wycofujemy się z myślenia o SMR, ale wydaje się, że jesteśmy w tych oczekiwaniach przed rynkiem. Nie wyobrażam sobie, żeby w perspektywie najbliższych pięciu lat pojawił się podmiot, który zaproponuje nam kontrakt EPC na budowę małego reaktora. Jeśli się pojawi, natychmiast podejmiemy negocjacje. Oczywiście, kosztowo musi to być pozytywne dla naszego core biznesu" - tłumaczył prezes Andrzej SZYDŁO.
W tej sytuacji realizacja w strategii rozwoju miedziowego koncernu planu zwiększenia do 50 proc. energii z własnych źródeł w 2030 roku, bez źródeł SMR będzie kompletnie niemożliwa do zrealizowania...