Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Budowa portu rzecznego nad Odrą na finiszu (FOTO)

ŚCINAWA. W ścinawskim porcie trwają końcowe prace budowlane w ramach zadania pn.: "Ochrona i udostępnianie cennych przyrodniczo terenów rzeki Odry poprzez budowę niezbędnej infrastruktury w zakresie przystani, portów rzecznych i infrastruktury turystycznej". 

Projekt, w który od samego początku zaangażowany był i koordynował burmistrz Krystian Kosztyła, wyraźnie nabrał tempa w ostatnich miesiącach. Przypominamy, że burmistrz Ścinawy, jeszcze jako przewodniczący zarządu Stowarzyszenia "Rzeczpospolita Samorządna" (lider projektu "Ochrona i udostępnianie cennych przyrodniczo terenów rzeki Odry poprzez budowę niezbędnej infrastruktury w zakresie przystani, portów rzecznych i infrastruktury turystycznej" i bezpośredni beneficjent pozyskanych środków), był odpowiedzialny za nadzór nad przygotowaniem dokumentacji oraz wniosku o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego, co zakończyło się sukcesem i przyznaniem wsparcia, dzięki któremu realizowane są obecnie inwestycje w kilku miejscach.

Jeżeli wykonawca upora się z odbiorami to otwarcie portu Ścinawa zaplanowano w pierwszy weekend czerwca...

Budowa portu rzecznego nad Odrą na finiszu (FOTO)

Na zlecenie gminy Ścinawa firma STRABAG Sp. z o.o. wykonuje jedną z części kompleksowego projektu, angażującego samorządy z regionu, która dotyczy przystani miejskiej, przystani jachtowej ze slipem oraz zagospodarowania terenu nabrzeża w Ścinawie. Ponadto trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia budowy przystani w Dziewinie, tę inwestycję zrealizuje NAVIGA-STAL Sp. z o.o. z Kiełczowa.

W ścinawskim porcie rozpoczęto zasadnicze roboty budowlane kilka miesięcy temu od tzw. pogrążania grodzic stalowych w przystani miejskiej, a następnie w przystani jachtowej. Tylko w ciągu jednego miesiąca pogrążono blisko 200 ton stalowych profili, które stanowią główną przegrodę oddzielającą nowo powstające nabrzeże od koryta rzeki.

Jedyny problem to ...poziom Odry. Dzisiaj tj. w niedzielę 12 maja wynosił on 86 cm. Wycieczkowce z Niemiec , które pływają do Wrocławia i chcą cumować  w nowym porcie Ścinawa z setkami turystów na pokładach maja zanurzenie na poziomie 72 cm. Wystarczy odrobina suszy i do portu w Ścinawie porządny wycieczkowiec nie zacumuje. No chyba, że na ...kółkach. Ale tzw. uregulowanie Odry to już problem nie samorządu Ścinawy lecz rządu polskiego. Za rządów PiS dużo obiecywano mało zrobiono. Czy teraz rząd Koalicji 15 października pochyli się nad problemem regulacji Odry ?Zobaczymy. Na pewno pławna przez 365 dni w roku Odra to wielka szansa dla turystycznej Ścinawa ! 

Inwestycja otrzymała zewnętrzne środki – dotację na poziomie 85% w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Fot. zj

Powiązane wpisy