Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Internet światłowodowy gotowy. Rusza nowa sieć

GMINA LUBIN. Finału kolejnej, ważnej inwestycji w gminie Lubin – budowa nowoczesnej sieci światłowodowej dobiega końca. Już od 31 marca 2025 roku mieszkańcy będą mogli korzystać z szybkiego internetu w technologii światłowodowej. - Przypomnijmy, że dzięki pozyskanym przez gminę Lubin środkom z Rządowego Funduszu Szerokopasmowego, sieć została zbudowana w 17 miejscowościach i obejmie ponad 1200 gospodarstw domowych oraz instytucje ważne dla lokalnego rozwoju - mówi Sylwia ROZKOSZ, rzecznik rasowy Urzędu Gminy w Lubinie.

Internet światłowodowy gotowy. Rusza nowa sieć

Budowę realizuje firma KAMNET Kamil Turoń z siedzibą w Oborze – to właśnie ona będzie właścicielem sieci i oferuje swoje usługi mieszkańcom. Co ważne – każdy operator może korzystać z tej infrastruktury i świadczyć na niej usługi. Mieszkańcy sami zdecydują, z oferty którego dostawcy internetu chcą skorzystać.

Co warto wiedzieć?

Od 31 marca część adresów będzie mogła już skorzystać z podłączenia do sieci, a kolejne będą sukcesywnie udostępniane do końca kwietnia br.
W ramach projektu światłowód jest doprowadzany do granicy działki. Nie jest wykonywany ostatni odcinek sieci, tj. przyłącze do budynku – to standard w tego typu inwestycjach publicznych. Przy granicy działki zostaje zabezpieczony zapas kabla, który umożliwia późniejsze szybkie i sprawne podłączenie do domu.

Ten zapas jest własnością firmy KAMNET. Mieszkańcy nie powinni go samodzielnie naruszać ani rozwijać – może to doprowadzić do uszkodzenia infrastruktury lub utraty możliwości przyłączenia. Wszelkie działania w tym zakresie należy uzgadniać bezpośrednio z przedstawicielami firmy KAMNET lub wybranym operatorem.

Ostatni odcinek sieci, tj. przyłącze do budynku wykonuje się na zlecenie mieszkańca. Można je zamówić bezpośrednio u firmy KAMNET według oferty detalicznej lub u innego operatora, który skorzysta z tej sieci. Umowę i opłaty ustala się wtedy z wybranym operatorem.

Nie ma obowiązku korzystania z usług konkretnego dostawcy internetu – mieszkańcy mają pełną swobodę wyboru, korzystając z oferty firmy KAMNET lub innych operatorów, którzy zgłoszą chęć działania na tym terenie.

- To z pewnością duży krok w stronę cyfrowego rozwoju gminy i poprawy jakości życia – zwłaszcza tam, gdzie dotąd szybki internet był niedostępny - kończy Sylwia ROZKOSZ.

Powiązane wpisy