Mini park w budowie. Ruszył pilotażowy program
POLKOWICE. Ruszyła budowa pierwszego gminnego parku kieszonkowego. Ławko-huśtawka, biblioteczka, grawerowane płyty z historią Polkowic, kwieciste krzewy – to tylko część elementów, które go wypełnią. Polkowiczanie będą mogli cieszyć się jego urokami początkiem lata. – Jednym z priorytetów tej kadencji jest tworzenie nowych, zielonych miejsc do wypoczynku dla mieszkańców. Parki kieszonkowe w Polkowicach to pilotażowy projekt. Jeżeli spotka się z akceptacją mieszkańców, proces ten będzie kontynuowany w latach kolejnych – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Nowe nasadzenia w mini parku przekładają się również na inny z priorytetów naszych działań, czyli walkę o czyste powietrze – dodaje.
Park kieszonkowy powstaje przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Targowej. Rozpoczęły się prace związane z demontażem elementów znajdujących się dotychczas w tym miejscu. Następnie zostaną zamontowane nowe meble miejskie takie jak wspomniana ławko-huśtawka czy biblioteczka. Wymieniona zostanie także nawierzchnia. Część mini parku pokryta będzie deską kompozytową i grawerowanymi płytami z historią Polkowic. Pojawią się tam też nowe nasadzenia.
- Parki kieszonkowe to niewielkich rozmiarów obszary, stanowiące nowatorski sposób tworzenia nowych form zagospodarowania terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Często jest to związane z przywracaniem zieleni miastu – tłumaczy Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Ich ogólna dostępność, bliskość dla mieszkańców i wyposażenie w elementy małej architektury do odpoczynku, do rekreacji i zabaw, ma zachęcić do integracji społecznej – dodaje.
Zgodnie z zapisami umowy prace powinny zakończyć się w czerwcu bieżącego roku. Tak więc w upalne letnie dni mieszkańcy będą mogli spędzić wolny czas wypoczywając w nowym mini parku. Parki kieszonkowe to jedna z propozycji Zespołu ds. Zazieleniania Gminy Polkowice powołanego przez burmistrza Polkowic. Oprócz terenu przy skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Targowej zespół zaproponował również drugie miejsce, w którym w przyszłości miałby powstać taki park. Jest to teren pomiędzy ulicami Dąbrowskiego a Miłosną. Warto zaznaczyć, że parki kieszonkowe doskonale funkcjonują w większych polskich aglomeracjach, m. in. we Wrocławiu czy Krakowie. Ostatnio coraz częściej dołączają do nich mniejsze miasta.