Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Są granty na wymianę kopciuchów. Czekają na wnioski

POLKOWICE. O granty na wymianę źródeł ciepła mogą się starać mieszkańcy gminy Polkowice. Ruszyła druga edycja programu, który jest finansowany z pieniędzy unijnych.– Do udziału w projekcie zapraszamy osoby fizyczne, które są właścicielami domów jednorodzinnych lub mieszkań w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak również wspólnoty mieszkaniowe, w zakresie mieszkań, których właścicielami są osoby fizyczne – informuje Elżbieta Gałek-Kapusta, kierownik referatu rozwoju gminy.

Są granty na wymianę kopciuchów. Czekają na wnioski

Uwaga, z naboru wyłączone są wnioski dotyczące zasobów komunalnych, a także tych należących do TBS-ów czy spółdzielni mieszkaniowej.

Granty można przeznaczyć na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej lub instalację np. pomp ciepła albo kotłów spalających biomasę czy ewentualnie paliwa gazowe.

– Wymianie nie podlegają użytkowane kotły gazowe, olejowe oraz na biomasę – dodaje Elżbieta Gałek-Kapusta.

Wspierane urządzenia do ogrzewania muszą charakteryzować się obowiązującym od końca 2020 r. minimalnym poziomem efektywności energetycznej i normami emisji zanieczyszczeń. Wszystkie kotły wymienione w ramach projektu muszą być wyposażone w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy to kotłów zgazowujących) i nie mogą mieć rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie.

Maksymalne wsparcie sięga 85 procent wydatków kwalifikowalnych, ale nie więcej niż 35 tysięcy złotych. Nabór trwa do 15 czerwca, do godz. 12.

Celem projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza powstałych podczas spalania paliw stałych w indywidualnych instalacjach grzewczych na terenie wybranych gmin Legnicko – Głogowskiego Obszaru Interwencji.

Projekt realizuje wspólnie osiem gmin: Polkowice, Głogów (miejska i wiejska), Jerzmanowa, Kotla, Przemków, Radwanice, Żukowice, przy czym gmina Polkowice jest liderem programu.

W każdej z nich są punkty kontaktowe. Tam należy składać wnioski i można otrzymać wszystkie informacje. W sumie, w ramach przedsięwzięcia planuje się zmodernizować co najmniej 269 źródeł ciepła, co powinno dać roczny spadek emisji PM10 w wysokości 6,81 ton, a emisji PM2,5 – w wysokości 5,29 ton. Projekt ma też przeciwdziałać zmianom klimatu, dzięki planowanej redukcji emisji CO2 w wysokości 1272 ton równoważnika CO2.

W Polkowicach punkt kontaktowy znajduje się w urzędzie gminy (kamienica przy ul. Górnej 2). Ponadto, wszystkie informacje na temat naboru oraz dokumenty znajdują się na stronie: http://projekty.nowe.polkowice.eu/.

Program grantowy na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych z terenów wybranych gmin Legnicko-Głogowskiego Obszaru Interwencji współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, osi priorytetowej 3 Przedsiębiorstwa i Innowacje, działanie 3.3 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym, poddziałanie 3.3.1 Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym – OSI, typ 3.3 e Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii – projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej – projekt grantowy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Powiązane wpisy