Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wiatrak gotowy. Niebawem otwarcie (FOTO)

POLKOWICE. W wakacje otwarty zostanie wiatrak, o ile pozwolą na to obowiązujące obostrzenia sanitarne. Na mieszkańców i przyjezdnych czeka wiele atrakcji. W odremontowanym wiatraku holenderskim każdy będzie miał okazję poznać wartości dziedzictwa niematerialnego, jakimi są historia i rozwój gminy Polkowice na przestrzeni lat. – Najważniejszą atrakcją, jaka znajduje się w wiatraku jest Centrum Edukacji Multimedialnej, w którym poznajemy historię miasta, a także jesteśmy świadkami jego przemiany i dynamicznego rozwoju – precyzuje Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach.

Wiatrak gotowy. Niebawem otwarcie (FOTO)

W murach zabytkowej budowli jest czternaście punktów multimedialnych. Każdy z nich poświęcony jest przeszłości miasta i górnictwu (ścieżka edukacyjna – „Śladami historii Polkowic”).

– Są tam też ciekawe gry i quizy sprawdzające naszą wiedzę na temat regionu oraz wydobycia złóż miedzi – dodaje dyrektor placówki. – W trakcie spaceru w kierunku skrzydeł wiatraka, możemy podziwiać krajobrazy wyłaniające się zza okien. Zwieńczeniem podróży i nagrodą jest piękna panorama Polkowic, widziana z samej góry wiatraka.

Ale „holender” to nie tylko nowe śmigi i odremontowane zabytkowe mury. To również witraże łączące budowlę z nowym pawilonem. Przedstawiają one ważne, zapisane na kartach historii wydarzenia, jak pierwsze i drugie nadanie Polkowicom praw miejskich. Wykonane w tradycyjny sposób witraże wpuszczają do pawilonu promienie słoneczne, dodając wnętrzu uroku.

Przypomnijmy, że remont wiatraka rozpoczął się pod koniec 2018 roku. Miał skończyć się w zeszłym roku, ale prace przedłużyły się, między innymi, dlatego, że trzeba było dostosować dobudowany pawilon pod działalność gastronomiczną, co zwiększy jeszcze atrakcyjność całego obiektu. Zapadła też decyzja, że taką działalność będzie prowadzić podmiot zewnętrzny. Zdecydowano również o wyposażeniu zaplecza kuchennego w odpowiedni sprzęt, przed oddaniem lokalu w dzierżawę.

– Przyjęty tryb postępowania jest bardzo zasadny – mówi Katarzyna Gryś, skarbnik gminy. – Za w pełni wyposażony lokal można uzyskać wyższy czynsz dzierżawny, który będzie stanowił dochód Centrum Kultury (dzierżawca zobowiązany będzie do ponoszenia kosztów utrzymania lokalu), a w sytuacji rezygnacji z dzierżawy w sposób płynny będzie można wydzierżawić lokal kolejnemu podmiotowi. Nie będzie bowiem potrzeby robienia przerwy na demontaż wyposażenia przez „starego” dzierżawcę i montaż przez „nowego”. Po pierwsze, prace związane z montażem i demontażem znacznie utrudniły funkcjonowanie całego obiektu, łącznie z koniecznością jego zamknięcia na ten czas. Po drugie, wielokrotne ingerowanie w konstrukcję budynku i jego sieci należy ocenić jako działania niepożądane, a wręcz szkodliwe. Zakładamy również, że w przypadku wydzierżawienia lokalu gastronomicznego, osoby odwiedzające wiatrak będą mogły liczyć na przystępne ceny – dodaje.

Powiązane wpisy