Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

PGM postawiło na fotowoltaikę

POLKOWICE. Osiem instalacji fotowoltaicznych na sześciu własnych obiektach buduje Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach. – To dla nas nie tylko oszczędność energii elektrycznej, ale przede wszystkim działanie proekologiczne – mówi Jacek Kaszuba, prezes PGM. – Ochrona środowiska i wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to jedyna właściwa inwestycja w przyszłość – dodaje.

PGM postawiło na fotowoltaikę

W połowie lipca rozpoczęła się budowa instalacji na pierwszym z obiektów. W sumie powstanie osiem instalacji fotowoltaicznych, na sześciu obiektach PGM-u o mocy od 24 kW do 200 kW. Panele zostaną zamontowane na bazie spółki, wszystkich oczyszczalniach, w tym miejskiej oraz na stacji uzdatniania wody.

– Możemy powiedzieć, że panele pojawią się na wszystkich obiektach naszej spółki, na których można takie instalacje zamontować – mówi Jerzy Pólkowski.
PGM zdecydowało się w przypadku tej inwestycji na formułę zaprojektuj i wybuduj nie bez powodu.

– Sama technologia bardzo szybko się zmienia, a proces projektowania trwa jakiś czas. Mogłoby się okazać, że przewidziane w projekcie elementy za pięć miesięcy będą niedostępne na rynku. Wtedy znów trzeba byłoby na nowo projektować czy przygotować projekt zamienny. Natomiast, przy rozwiązaniu zaprojektuj-wybuduj wiemy, że ten wykonawca, który projektuje, będzie miał dostęp do zaplanowanych materiałów i ta dokumentacja spokojnie będzie przygotowana tak, jak trzeba – tłumaczy Jerzy Pólkowski, kierownik Działu Energetyki i Pomiarów PGM w Polkowicach.

Planowo cała inwestycja ma się zakończyć do 15 października. Jej koszt to ponad 2 miliony złotych. Energia, którą będą produkować instalacje będzie bezpośrednio zużywana lub wykorzystywana do zasilania obiektów. Instalacje będą pracowały w trybie autokonsumpcji. PGM szacuje oszczędność energii na poziomie 10-15 procent.

Jest to pierwsza tego typu inwestycja polkowickiego PGM-u. Jest ona realizowana w ramach Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

Powiązane wpisy